Pieci veidi, kā šoziem pārvarēt vientulību

© Foto: depositphotos.com

Dažiem cilvēkiem vientulība var justies nepārvarama, it īpaši ziemā, taču mazi soļi ceļā uz saikni ar citiem var būtiski mainīties. Pētījumi liecina, ka mikrosarunas ar svešiniekiem var palīdzēt uzlabot labklājību un mazināt vientulības sajūtu.

Tas izskaidro, kāpēc Apvienotajā Karalistē jaunā labdarības organizācija “Happy to Chat” cenšas mudināt cilvēkus sarunāties vienam ar otru, atrodoties ārpus mājas. Zviedrijā līdzīga shēma - kampaņa “Say Hi” - tika uzsākta arī 2023. gada ziemā, lai veicinātu nelielas sarunas viņu apkaimes iedzīvotāju vidū, raksta Theconversation.

Lielākā daļa pētījumu par sarunu ar svešiniekiem priekšrocībām ir vērsti uz jaunākiem cilvēkiem, atstājot lielu jautājuma zīmi par to, kā gados vecāki pieaugušie piedzīvo šo ikdienas mijiedarbību. Tomēr šī ir grupa, kas varētu gūt vislielāko labumu. Pasaules Veselības organizācija lēš, ka katrs ceturtais seniors saskaras ar sociālo izolāciju, kas var nopietni ietekmēt viņu veselību, laimi un pat viņu dzīves ilgumu.

Pētījumi liecina, ka lielākajai daļai vecāka gadagājuma cilvēku Apvienotajā Karalistē ir pozitīva attieksme pret ideju sarunāties, atrodoties ārpus mājas. Viņi to uzskata par kaimiņattiecību, laipnības aktu, veidu, kā paspilgtināt kāda cita dienu.

Populāras šīs tērzēšanas vietas ir gaišas, publiskas telpas, piemēram, iepirkšanās centri, dārzu centri, bibliotēkas, kopienas pasākumi, universitātes pilsētiņas vai pat gaidot sabiedrisko transportu.

Ir svarīgi justies pārliecinātam; runa nav tikai par sarunas sākšanu vai turpināšanu. Tas ir arī par drošības un kontroles sajūtu. Tomēr šī pārliecība nav vienāda visiem. Jo īpaši vecākas sievietes bija vairāk nobažījušās par iespējamām problēmām, piemēram, personīgo drošību vai neērtas tērzēšanas risināšanu.

Foto: pixabay.com

Droša vide var būtiski ietekmēt viņu izvēli, vai iesaistīties sarunās, atrodoties ārpus mājas. Tāpēc ir svarīgi, lai visi pieliktu pūles draudzīgas vides veidošanā, kopā ar mazām un saturīgām sarunām cīnītos pret vientulību. Paturot to prātā, šeit ir pieci veidi, kā šoziem pārvarēt vientulību un izveidot tik ļoti nepieciešamos sakarus.

1.Pievienojieties kustībai “priecīgs tērzēt”.

Vienkārša saruna var ievērojami palīdzēt gan jums, gan citiem justies ciešāk saistītiem. Apvienotās Karalistes iniciatīva “priecīgs tērzēt” mudina cilvēkus sēdēt pie speciāliem soliem vai valkāt nozīmītes “priecīgs tērzēt”, kas liecina par viņu atvērtību draudzīgām sarunām ar garāmgājējiem.

Pētījumi liecina, ka šīs nozīmītes dara brīnumus kā ledlauži, atvieglojot sarunas uzsākšanu. Neatkarīgi no tā, vai atrodaties parkā, dārza centrā, kafejnīcā vai sabiedriskajā transportā, nelielas sarunas var padarīt dienu gaišāku un radīt kopības sajūtu.

2.Brīvprātīgi darbojies vietējā labdarības organizācijā

Atdošana ne tikai dod labumu citiem, bet arī var radīt mērķa un saiknes sajūtu. Daudzas organizācijas meklē papildu rokas ziemas laikā, īpaši brīvdienu braucieniem, pārtikas bankām vai programmām, kas atbalsta vecākus cilvēkus. Brīvprātīgais darbs ir lielisks veids, kā satikt līdzīgi domājošus cilvēkus, vienlaikus izplatot siltumu un prieku.

3.Piedalīties kopienas aktivitātēs

No Ziemassvētku dziesmu dziedāšanas līdz amatniecības darbnīcām un ziemas pastaigām jūsu pilsētā un apkaimē, jo, iespējams, šajā sezonā ir daudz notikumu. Pievienošanās šīm aktivitātēm ir dabisks veids, kā socializēties un satikt jaunus cilvēkus. Apskatiet sava kopienas centra vai vietējo ģimenes ārstu ziņojumu dēļus. Apkārtnes pulcēšanās vai kopīgi hobiji padara saikni ar citiem bez piepūles un ir jautrība.

4.Esiet aktīvs un dodies brīvā dabā

Foto: pixabay.com

Vingrinājumi ir pierādījuši ieguvumus garīgajai veselībai, tostarp samazina vientulības sajūtu. Saņemieties un dodieties ātrā pastaigā pa parku vai pievienojieties vietējai fitnesa nodarbībai vai pastaigu grupai, kur varat baudīt svaigu gaisu, vienlaikus sarunājoties ar citiem. Ziemas aktivitātes brīvā dabā, piemēram, slidošana, iespējams, nav ikviena aizraušanās, taču sezonas tirgus apmeklēšana var sniegt arī iespējas sazināties ar citiem.

5.Atjaunojiet saikni ar draugiem un ģimeni

Svētku sezona ir ideāls laiks, lai sazinātos ar mīļajiem vai cilvēkiem, ar kuriem, iespējams, esat zaudējis kontaktus. Bet neaizmirstiet, ka vientulība var būt visu gadu. Uzrakstiet pastkarti, lai sasveicinātos, ieplānotu zvanu vai tikšanos, pat ja tā ir paredzēta tikai ātra kafija. Ja nevarat satikties klātienē, virtuālās tikšanās joprojām var palīdzēt justies saistītam un rūpēties citam par citu.

Kas nav ieteicams?

Lai gan mājdzīvnieki var nodrošināt kopības sajūtu, tiem ir vajadzīgas ilgtermiņa saistības, laiks un aprūpe. Mājdzīvnieka iegūšana tikai tāpēc, lai cīnītos pret vientulību ziemā, nav laba ideja.

Mājdzīvnieki ir uz mūžu, ne tikai svētku sezonai, un šīs atbildības uzņemšanās bez rūpīgas pārdomāšanas var radīt izaicinājumus gan jums, gan dzīvniekam. Tā vietā apsveriet alternatīvus saziņas veidus, piemēram, brīvprātīgo darbu dzīvnieku patversmē vai laika pavadīšanu ar draugiem, kuriem ir mājdzīvnieki.

Foto: pixabay.com

Vientulība var justies nepārvarama, it īpaši ziemā, bet ar maziem soļiem savienojuma virzienā ar citiem var būtiski mainīties. Uzrunājot citus un iesaistoties savā kopienā, jūs varat pārvērst šo sezonu par siltumu, biedriskumu un prieku. Dažreiz ir nepieciešams tikai vienkāršs smaids vai draudzīga saruna, lai kāda dienu mainītu, ieskaitot savu.

Dzīvesstils

Diemžēl neviens nav pasargāts no vēža šūnu rašanās, jo provocēt to var jebkas. Vēža risku ietekmē iedzimtība, vides apstākļi dzīvesvietā, darba apstākļi. Tajā pašā laikā ikviens var censties, lai nopietnās slimības draudi tiek samazināti līdz minimumam. Jo īpaši to var panākt, izvēloties pareizos pārtikas produktus.