Izsmalcināts skaņu ceļojums franču un beļģu kamermūzikā

© Foto: publicitātes

Svētdien, 25. maijā, plkst. 19.00 Mākslas muzejā “Rīgas Birža” Klasiskās mūzikas ģilde “Euterpe” aicina uz smalku un retrospektīvu skaņu ceļojumu no 20. gadsimta franču un beļģu kamermūzikas līdz postromantismam – koncertā “Poēma par mīlestību un jūru”.

Koncertā piedalīsies: soprāns Anta Jankovska, flautists Reinis Lapa, čellists Ivars Bezprozvanovs, arfiste Dārta Tisenkopfa-Muselli un gaismu mākslinieks Kārlis Kaupužs.

Anta Jankovska. / F64 Photo agency

Programmā tiks atskaņotas franču komponistu Žana Krasa “Svīta duetam” (“Suite en duo”) La bemol mažorā flautai un arfai, Anrī Diparka “Skumjā dziesma” (“Chanson triste”) Op. 2 Nr. 4 soprānam un arfai un beļģu komponista Jozefa Jongena “Divi skaņdarbi trio” (“Deux pièces en trio”), Op. 80, flautai, čellam un arfai.

Dārta Tisenkopfa-Muselli. / Publicitātes foto

Tāpat Rīgas pirmatskaņojumu beidzot piedzīvos franču impresionista Ernesta Šosona vokālais cikls “Poēma par mīlestību un jūru” (“Poème de l’amour et de la mer”), Op. 19, īpaši šim atskaņotājsastāvam veidotā Marinas Vidmontes aranžijā.

Reinis Lapa. / Publicitātes foto

Pagājušajā gadā cikls tādā pašā sastāvā piedzīvoja savu pirmatskaņojumu Dienvidkurzemes festivālā “Rimbenieks” un pēc tam skanēja koncertos Ēdoles un Rundāles pilīs.

Ivars Bezprozvanovs. / Publicitātes foto

Rīgā vēl neskanējusī “Poēma par mīlestību un jūru” ir viena no Ernesta Šosona slavenākajām un skaistākajām vokāli instrumentālajām kompozīcijām, kas veltīta draugam, franču komponistam Anrī Diparkam.

Tā tapusi ļoti ilgā laika posmā un balstīta uz sešām Morisa Bušora poēmām, kas vēsta par romantisku vienas vasaras mīlas stāstu jūras krastā.

Foto: Uģis Bērziņš

Komponista Ernesta Šosona mūzika ar viņam raksturīgo impresionistisko gleznumu un reizē pilnskanīgu postromantisma krāsu paleti ilustrē mīlestību, kas dzimst pavasarī, ceriņu ziedēšanas laikā, un mirst rudenī kopā ar dzeltējošām koku lapām.

Dzīvesstils

Dzīvot bez loģikas ir kā staigāt apkārt ar aizsietām acīm. Bez cēloņu un seku izpratnes un spējas pievērst uzmanību sīkām detaļām cilvēks ir neaizsargāts pret nejaušībām, kļūdainiem secinājumiem un nepamatotām cerībām. Lai nenonāktu šādā neveiklā situācijā, iesaka strādāt pie kognitīvajām spējām, izmantojot arī šo vienkāršo vizuālo testu.