Kultūras pasākumi līdz 6. decembrim, apmeklējami bez maksas

2.lapa

Rituma Ivanova izstāde

Publicitātes foto

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā eksponēta viena no redzamākajiem un starptautiski atpazīstamākajiem mūsdienu latviešu autora, mākslinieka Rituma Ivanova (attēlā) izstāde “Gars garam garā”.

Izstāde no vienas puses ir mākslinieka atgriešanās senču mājās, no otras apziņa par Latgales dēlu radīto garīgo veikumu, bet no trešās izstādē ir apkopoti, pēc autora domām, latviešu un pasaules svarīgie stūrakmeņi mākslā, filozofijā, dramaturģijā un pat horeogrāfijā - Alvis Hermanis, Mihails Barišņikovs, Deimjens Hērsts u.c.

Šie trīs vārdi ir atslēgas mantra Rituma Ivanova personālizstādei, kuras idejas pamatā ir atklāsmes par sevi, savām ģenētiskajām saknēm Balvu rajona, Viļakas pagasta, Ksozīne, Lavošniekiem, no kurienes cēlušies mākslinieka vecvecāki.

Publicitātes foto

Autoram ir arī personīga padziļināta interese par Latgalē dzimušām un pasaulē labi zināmām kultūras autoritātēm, - kā gleznotājs Marks Rotko un filozofs Roberts Mūks, kurš no ASV atgriežoties, mūža nogali laimīgi sagaida dzimtajos Galēnos.

No vienas puses izstāde ir atgriešanās pie arhetipiskas senču mājas vietas gara sajūtas, no otras - apziņa par Latgales dēlu radīto garīgo veikumu, kas augsti novērtēts pasaules kontekstā, viņu vārdus ierindojot Rietumu kultūras kanonā, savukārt trešais autoram svarīgais garīguma uzlādes avots ir atgriezeniskā saikne no šodienas globālās radošās prakses ainas stūrakmeņiem mākslā, filozofijā, dramaturģijā un pat horeogrāfijā, kas ir Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis, baletdejotājs un aktieris Mihails Barišņikovs, ķīniešu mākslinieks un cilvēktiesību aktīvists Ai Veivei (Ai Weiwei), britu laikmetīgās mākslas provokators Deimjens Hērsts (Damien Hirst), režisors, gleznotājs un komponists Deivids Linčs (David Lynch), kā arī Ritumam Ivanovam garīgi meditatīvi tuvais austriešu izcelsmes, bet Peru dzīvojošais filozofs un Andu indiāņu dziednieku terapijas metožu pētnieks Kristofers Erbels (Christoph Erbel).

Publicitātes foto

“Spēja darīt, ko es daru ir pateicoties Garam un varbūt tieši Latgales Garam. Tā ir dāvana, ko esmu saņēmis un ko vēlos atgriezt atpakaļ vietai no kuras nāku. Tā ir dāvana ar ko es varu dalīties,” saka Ritums Ivanovs.

Viņš ir viens no redzamākajiem un starptautiski atpazīstamākajiem mūsdienu latviešu autoriem, kuram pat uzticēta valstiski atbildīga misija gleznot nu jau trīs Latvijas Republikas prezidentu reprezentatīvos portretus, un, kura radošo interešu fokusā žanriski vienmēr ir bijis portrets un materiāltehniskā arsenāla aspektā - jaunas mākslinieciskās valodas un izteiksmes līdzekļu meklējumi, to ģenēzes procesā variējoties no stilistiskas piederības opārta estētikai līdz fotoreālisma precizitātei ar izteiktu akcentu uz vieliskumu un materialitāti.

Publicitātes foto

Atšķirībā no foto, jeb hiperreālisma, bieži vien bezkaislīgā un formāli dokumentējošā rakstura, Ivanova radītajos portretos svarīga komponente ir tēlojamā subjekta acumirklīgais emocionālais un psiholoģiskais statuss, kas izstādē eksponētajos radošo personību dubultportretos pamato autora izvēli par izejmateriālu izmantot stopkadrus no video intervijām ar portretējamiem kultūras izcilniekiem, no kuriem katram ir bijusi noteikta inspirācijas loma autora radošajā dzīvē. Rituma Ivanova mākslā ir svarīgs līdzsvars starp formālo un saturisko, pabeigtību un vispārinājumu, bet vienmēr saglabājot attīstības procesā nojaušamu un neatkārtojamu rokrakstu neatkarīgi no morfoloģiskās medija piederības, - vai tā būtu glezniecība, zīmējums vai tēlnieciski apjomīga forma.

Publicitātes foto

Latgales vēstniecības GORS Mākslas galeriju iespējams apmeklēt no otrdienas līdz svētdienai, no plkst. 12.00 līdz plkst. 22.00, līdz 26. janvārim.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Šogad jaunmēness Strēlnieka zīmē atnāk ļoti zīmīgā, simboliskā laikā un datumā. Pirmā jaunmēness diena iestājas 1.decembrī plkst. 8:21, kad arī rietumu pasaule šīs dienas vakarā aizdedz pirmo svecīti Adventes vainagā. Daudzos jo daudzos logos tiek aizdegta cerības gaismiņu gada tumšākajā laikā, gaidot dienu, kad gaisma atkal atgriezīsies. Un kad viss sāksies atkal no jauna, bet jau citādāk.

Svarīgākais