Kultūras pasākumi līdz 22. novembrim, apmeklējami bez maksas

8.lapa

Mūzikas instrumentu kolekcija

Foto: publicitātes

No 16. novembra līdz 2025. gada 2. martam Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” būs apskatāma Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja (turpmāk - LNRMM) simtgadei veltīta mūzikas instrumentu kolekcijas izstāde “Pieskāriens”.

Kārtota sešās instrumentu veidu grupās (taustiņinstrumenti, stīgu instrumenti, lociņinstrumenti, pūšaminstrumenti, sitaminstrumenti un inovatīvie instrumenti), izstādē pieejama muzeja mūzikas instrumentu kolekcijas izlase 44 instrumentu apjomā, kas aptver laiku no 18. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Interesenti aicināti uz izstādes atklāšanu 16. novembrī plkst.16.30.

“Izstādes uzmanības centrā ir vēstījums par Latvijas meistaru būvēto instrumentu un to radītāju stāstiem vairākās paaudzēs, par to iekļaušanos Eiropas mūzikas instrumentu būvēšanas tradīcijā, vienlaikus esot oriģināliem un inovatīviem.

Otra izstādē eksponēto instrumentu atlases līnija atklāj mūzikas instrumentu un to lietotāju, Latvijas kultūrā nozīmīgu personību, attiecību stāstus. Šo līniju lielformāta melnbaltā foto un video dialogos ar savu instrumentu turpina izcili mūsdienu latviešu izpildītājmākslinieki,” uzsver LNRMM direktore Iveta Ruskule.

Apmeklētājus gaidīs seši audiovizuāli stāsti par katru no izstādē izceltajām instrumentu grupām un atsevišķu instrumentu skanējuma digitālas un interaktīvas demonstrācijas. Pie Meistaru sienas būs iespējams uzzināt par mūzikas instrumentu būvētājiem Latvijā. Ikviens varēs darboties un izmantot maņas, pārbaudīt praktiski - cik sver instruments, veidot skaņu spēles uz Skaņu sola, izmēģināt sajūtu vērošanas trenažieri Trīsskanis un darboties ar “čamdāmiem” instrumentiem.

Izstāde veidota, lai katrs varētu to ne tikai apskatīt, bet arī sadzirdēt un sajust - lieli un mazi, amatieri un profesionāļi.

Sadarbojoties ar biedrību SocIntegra un RTU Liepāja izstāde ir īpaši piemērota arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Īpaši ģimenēm un bērniem izstādi papildinās burtnīca Pieskāriens. Tajā būs izlasāmi interesanti fakti par mūziku un instrumentiem, kā arī intervija ar dziedātāju Katrīnu Gupalo. Mazos prātus asinās krustvārdu mīklas, uzdevumi, krāsojamās lapas un daudz citas aktivitātes.

Izstādes komanda: kuratore - Liena Šmukste, scenogrāfs - Māris Ruskulis, gaismu dizains - Mārtiņš Feldmanis, skaņas dizains - Jēkabs Nīmanis un Pāvils Jurjāns, lielformāta foto - Jānis Porietis, teksti - Agnese Rutkēviča un LNRMM pētnieku un īstenotāju komanda.

Ieeja bez maksas.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Pasaules vēsturē nav otra tik bieži pieminēta dzēriena kā vīns. Pats Jēzus ūdeni pārvērta vīnā, savukārt grieķu dievs Dionīss sevī iemiesoja cilvēka un dabas dzīves cikliskumu. Viņa vārds no trāķiešu valodas nozīmē “dieva dēls”. Vīns ir dievu dzēriens, ko viņi dod cilvēkiem, lai baudītu, līksmotu un aizmirstos.

Svarīgākais