15 kultūras pasākumi līdz 15. novembrim, apmeklējami bez maksas

8.lapa

Ekspresizstāde “Lāčplēša Kara ordenis Nr. 1165”

Ordenis - III šķiras Lāčplēša Kara ordenis Nr. 1165, kuru 7. Siguldas kājnieku pulka dižkareive V. V. Veščuna saņēma par 1919. gada 19. novembra kauju pie Plāņu mājām Zemgalē. No Aretas Jansones ģimenes arhīva. / Foto: pixabay.com

No 11. novembra līdz 24. novembrim Jūrmalas muzejā izstādē “Lāčplēša Kara ordenis Nr. 1165” būs aplūkojams Lāčplēša Kara ordeņa kavalierei Valijai Valērijai Veščunai-Jansonei piešķirtais ordenis, ko drosmīgā jauniete ieguvusi par dalību cīņās pret Bermonta karaspēku 1919. gada novembrī.

Ordeni glabā V. V. Veščunas-Jansones meita - jūrmalniece Areta Jansone, kura to atvēlējusi muzejam īslaicīgai eksponēšanai.

Valija Valērija Veščuna dzimusi 1902. gada 3.oktobrī Bulduros. Būdama 17 gadus veca vidusskolniece, viņa pievienojās Latvijas valdības bruņotajiem spēkiem cīņā pret Bermonta karaspēku Rīgā.

Valija Valērija Veščuna. Foto - K. Iltners Rīgā. 20. gs. 20. gadu 1. puse. No Aretas Jansones ģimenes arhīva. / Publicitātes foto

Augsto apbalvojumu - III šķiras Lāčplēša Kara ordeni - 7. Siguldas kājnieku pulka dižkareive V. V. Veščuna saņēma par 1919. gada 19. novembra kauju pie Plāņu mājām Zemgalē. Ienaidniekiem veicot spēcīgas apšaudes, viņa, izrādot drošsirdību un citus sev līdzi aizraudama, viena no pirmajiem šķērsoja tikko aizsalušo Lielupi un, neraugoties uz ienaidnieku pārspēku, kopā ar citiem kareivjiem izsita tos no Plāņu mājām, saņēma gūstekņus un ieguva ieročus.

Pēc Latvijas Neatkarības kara V. V. Veščuna-Jansone ieguva juristes izglītību, zvērinātas advokātes kvalifikāciju un aktīvi darbojās sabiedriskajā dzīvē, savukārt padomju okupācijas laikā no 1940. līdz 1990. gadam viņa pārtrauca publiskās aktivitātes, dzīvoja kā mājsaimniece, nestrādāja algotu darbu. 1988. gadā, sākoties Atmodai, viņa iestājās Latvijas Neatkarības kustībā.

Valija Valērija Veščuna-Jansone ar vīru Vilhelmu Jansonu un bērniem Aretu un Zinturu. 1950. gads. No Aretas Jansones ģimenes arhīva. / Publicitātes foto

V. V. Veščunas-Jansones laulībā ar Vilhelmu Jansonu dzimuši divi bērni - dēls un meita, ir vairāki mazbērni un mazmazbērni. Valija Valērija Veščuna-Jansone mirusi 1990.gada 10. jūnijā. Apglabāta Lielupes kapos Jūrmalā.

14. un 21. novembrī pl. 14.00 ekspresizstādes “Lāčplēša Kara ordenis Nr. 1165” ietvaros izglītojoša lekcija ar muzejpedagogu Aldi Pūteli.

Izstādes atklāšana un Jūrmalas muzeja pētnieces Līgas Strazdas lekcija “Valija Veščuna - Lāčplēša Kara ordeņa kavaliere” 11. novembrī plkst. 14.00 Jūrmalas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori). Muzeja darba laiks: P.,O.-Slēgts, T.-Sv.-10.00-18.00. Ieeja bez maksas.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

“Seksa atkarība raksturo piespiedu vajadzību pēc seksuālām darbībām. Dažiem cilvēkiem atkarība no seksa var būt ļoti bīstama un radīt ievērojamas grūtības attiecībās. Tāpat kā narkotiku vai alkohola atkarība, tā var negatīvi ietekmēt personas fizisko un garīgo veselību, personiskās attiecības, dzīves kvalitāti un drošību,” raksta healthline.com.

Svarīgākais