TEĀTRA AFIŠA septembrim

11.lapa

PIRMIZRĀDE

Vēstules nākotnei

Ekskluzīvs Annes Frankas (1929 - 1945) foto no viņas personiskā albuma, ko Liepājas teātris iegādājies no Annes Frankas Fonda Bāzelē ar „Getty Images“ starpniecību. / Publicitātes foto

Sestdien, 14. septembrī, plkst. 18.00 pirmizrāde Liepājas teātrī. 118. sezonas atklāšanas iestudējumu - Fransisas Gudričas un Alberta Heketa lugu „Annes Frankas dienasgrāmata” - veidojusi režisore Laura Groza.

Anne Franka piedzima 1929. gadā ebreju ģimenē Frankfurtē, taču 1933. gadā režīma dēļ viņas ģimene bija spiesta pārcelties uz Amsterdamu.

1942. gadā, uzturoties slēptuvē nacistu okupētajā Amsterdamā, meitene rakstīja dienasgrāmatu, divus gadus fiksējot savas ģimenes un vairāku citu ebreju mēģinājumu paglābties no holokausta, aprakstot sadzīves apstākļus, savas ilgas un bailes, cerības un satraukumu par viņu slēptuves atklāšanu. Dienasgrāmata apraujas 1944. gadā, kad slēptuvi atklāj nacisti.

Meitenes dienasgrāmata pirmo reizi publicēta 1947. gadā, tā ir kļuvusi arī par vienu no visvairāk izdotajām grāmatām pasaulē, izdota vairāk nekā 70 valodās, savukārt viņa pati par tēlu, kas atklāj milzīgu traģēdiju cilvēces vēsturē.

Pēc šīs dienasgrāmatas radītas arī trīs apstiprinātas skatuves versijas; režisore Laura Groza, iepazīstoties ar tām visām, izvēlējusies pirmvarianta atjaunoto versiju, ko 1996. gadā pārstrādājusi amerikāņu autore Vendija Keselmane.

„Anne Franka ir ikoniska 20. gadsimta personība - viņa gāja boja briesmīgā nāvē holokaustā, tāpat kā daudzi citi ebreju tautības cilvēki. Uzlūkoju Anni, kā sava laika mesiju, jo viņa ne tikai datēja notikumus un to secību, bet caur savu beznosacījuma mīlestību mācīja pasaulei vērtības, kas ir stiprākas par gāzes tvanu vai lodēm. Tāpēc Anne ir nemirstīga. Izrādes afišā izmantota īstās Annes fotogrāfija, jo viņas smaids liek vienmēr smaidīt pretim,” stāsta jauniestudējuma režisore Laura Groza.

„Lai ar izrādi mīlestības balss turpina skanēt pat visnecilvēciskākajos apstākļos un nevardarbīgi klaudzina pie katra no mums,” piebilst režisore.

Galvenajā lomā - Agnese Jēkabsone, par kuru domājot, režisore arī izvēlējusies lugu iestudēšanai Liepājas teātrī.

Pārējās lomās - Anete Rimkus, Edgars Ozoliņš, Inese Kučinska, Karīna Tatarinova, Rolands Beķeris, Kaspars Kārkliņš, Gatis Maliks, Madara Kalna, Kārlis Artejevs, Mārtiņš Kalita, Armands Kaušelis, Kārlis Ērglis.

Lai taptu šis iestudējums, kopā ar režisori pie tā strādājusi scenogrāfe Sintija Jēkabsone, kostīmu māksliniece Jolanta Rimkute, komponiste Anna Fišere, kura radījusi oriģinālmūziku stīgu kvartetam, arfai, klavierēm un kontrabasam, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un video mākslinieks -8. Video mākslinieka darbs šajā izrādē ieņems būtisku lomu, jo ļaus skatītājiem lielajā zālē niansēti vērot aktieru tuvplānus un mīmiku.

Nākamā izrāde: 15. un 21. septembrī plkst. 18.00.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Zaļās koka čūskas gads būs pilns ar pārmaiņām un pārsteigumiem, kas ietekmēs mūsu dzīvi. Pēc astrologu un tarologu domām, mūs sagaida personīgās pārvērtības, un tiem, kas nebaidās pamest komforta zonu, liktenis var sagādāt negaidītas dāvanas.

Svarīgākais