13 kultūras pasākumi līdz 28. jūnijam, apmeklējami bez maksas

3.lapa

Nopietna saruna par dzīves jēgu un tikumiem

Foto: publicitātes

Ceturtdien, 20. jūnijā no plkst. 18.00 līdz 21.00 galerijā “Alma” notiks mākslinieka Kristiana Fuksa izstādes “Istaba Nr. 6” atklāšana.

“Platons un Mikipele. Filozofiski un mākslinieciski veiksmīgs salikums. Protams, varētu jautāt: kādā nozīmē veiksmīgs? Atliekot malā “filozofisko”, paliksim uz brīdi pie “mākslinieciskā”.

Mikipeles tēls Kristiana Fuksa mākslā parādās viņa pirmajā personālizstādē “Wolken”, kas 2019. gadā notika Ojāra Vācieša muzejā. Šī tēla tālāko ceļu savā mākslinieciskajā praksē viņš ir raksturojis ar vārdiem “izmantojot rotaļīgu pieeju, runājot par nopietnām lietām...”.

Rotaļīga pieeja var glābt autoru, saķeroties ar tādu pieredzējušu cīkstoni kā Platons - filozofu, kuru saskaņā ar tradīciju saukuši Aristokls un kura mums visiem pazīstamais vārds nozīmē “platais”, kas atkal, sekojot tradīcijai, saistīts ar Platona cīņas mākslas nodarbību veidoto plecīgo ķermeni. Tas gan platonisma kontekstā skan gandrīz kā oksimorons, un šī domātāja vārdā ietvertā pretruna raksturo visu viņa filozofiju un tās turpmāko ietekmi. Būt rotaļīgam un palikt nopietnam ir iespējams divos veidos. Trešais būtu sokratiskā ironija, bet tā - vismaz kā to redzam Platona agrīnajos dialogos un vēlākajos tā neparādās - tiek pausta no stiprākā pozīcijām, un šo nozīmi terminam varētu arīdzan saglabāt, šeit to nelietojot. Pirmā nopietnība - attiecībā pret Platonu.

Kristians Fukss savā sestajā istabā ir aicinājis Platonu uz nopietnu sarunu par dzīves jēgu un tikumiem.

Bet ko nozīmē mūsdienu Latvijas situācijā “ņemt nopietni” Platonu?

as būtu: veltīt viņam kādu lekciju estētikas, ētikas, epistemoloģijas, ontoloģijas vai vienkārši filozofijas vēstures kursā, vai arī uzrakstīt par viņu šķirkli “Nacionālajā enciklopēdijā”.

Kāds matemātiķis, iespējams, piebildīs: piešķirt eidētisku auru līdz šim vēl nenoformulētai un nepierādītai teorēmai.

Otrā ir kritiskā nopietnība, kas vedinātu doties kritisko teoriju meklējumu gaitās. Tomēr neaizmirsīsim - Kristiana Fuksa Mikipele ir vizuāls, ne literārs tēls. Un kā mākslas tēls tas izvairās no verbālās viennozīmības - ciktāl nu tāda iespējama - valgiem. Turklāt mākslas tēls var nepakļauties arī paša autora nodomiem, tam kļūstot neatkarīgam līdz ar ienākšanu izstādes publiskajā telpā un laika gaitā mainot savas nozīmes trajektorijas,” tā Dr. phil. Jānis Taurens.

Kristiana Fuksa izstāde “Istaba Nr. 6” galerijā “Alma” būs skatāma līdz 9. augustam. Kuratore - Astrīda Riņķe.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

“Jo aukstāks laiks aiz loga, jo vairāk vakarus gribas pavadīt mājās, skatoties filmas un aicinot ciemos draugus. Kādi tusiņi bez uzkodām? Un kādas uzkodas bez mērcītēm? No tā visa izriet, ka garajos un tumšajos vakaros mērcītes ir pat obligātas,” atzīmē virtuves huligāns Pipars.

Svarīgākais