13 kultūras pasākumi līdz 28. jūnijam, apmeklējami bez maksas

11.lapa

Apbrīnojamā sēņu pasaule

Foto: publicitātes

Kultūras un mākslas telpā “Siguldas devons” atklāta cianotipiju izstāde “Fungi”, kuras autores ir mākslinieces Šarlote Baškevica un Sabīne Beķere.

Šī izstāde ir veltīta sēņu pasaulei, izpētot to unikālās formas, faktūras un lomas dabā un atspoguļojot tās mākslā.

Sēņu augļu ķermeņi un zemzemes micēlijs fascinē un aizrauj, atgādinot par dabas neparasto skaistumu un senajiem procesiem, kas veidojuši mūsu planētu.

Izstāde piedāvā apmeklētājiem iespēju apstāties, vērot un pamanīt dabas brīnumus, kas bieži paliek nepamanīti ikdienas steigā.

Publicitātes foto

Izstādes galvenais mērķis ir pievērst uzmanību sēņu nozīmīgumam mūsu dzīvē un dabā. Sēnes ir cilvēku senči, kas miljoniem gadu garumā strādāja, lai zeme kļūtu auglīga un apdzīvojama. Šajā izstādē ir iespēja aplūkot, kā sēnes turpina iedvesmot un aizraut cilvēkus, piesaistot lielu interesentu loku gan dabā, gan digitālajā vidē.

Sēnes ir viens no dabas fenomeniem, kas pārņem lielas cilvēku masas savā varā.

Kas ir tas, kas liek cilvēkam iet mežā, meklēt un vākt sēnes? Fotografēt tās, dalīties ar sēņu bildēm sociālajos tīklos? Vai sēnes paplašina savu izplatīšanās veidu, izmantojot jaunas vēja plūsmas - digitālo vidi?

Publicitātes foto

“Mūs, izstādes autores, sēnes ir pārņēmušas savā varā un mēs nepretojamies. Katra no mums citu iemeslu dēļ dodas pie sēnēm, lai pēcāk dalītos ar pieredzēto. Mēs noliecamies to majestātiskā skaistuma priekšā gan, lai apbrīnotu, gan fotofiksējot tās attēlos. Mēs esam kļuvušas par sēņu valsts aģentēm - arī tu šajā mirklī par tādu esi kļuvis, izstādes apmeklētāj,” saka mākslinieces.

Publicitātes foto

Vizuālās mākslas darbu sērija “Fngi” ir radošs pētījums un mākslinieciskās jaunrades darbs par autorēm aktuālu tēmu.

2023. gada 4. oktobrī Gaujas Nacionālā parka mežos sastaptās sēnes fotografēja grafiskā dizainere un fotogrāfe Sabīne Beķere.

Izaicinot savu tehnisko varēšanu cianotipiju lielformātā, fotogrāfijas pārnesa uz auduma tekstilmāksliniece Šarlote Baškevica. Kopīgi atlasīja, kadrēja, drukāja un izstādi iekārtoja abas mākslinieces.

Publicitātes foto

Cianotipija ir fotogrāfijas drukas process, kurā izmanto dzelzs sāļu reakciju, lai radītu attēlus ar raksturīgu zilu nokrāsu.

Šo procesu 1842. gadā izstrādāja sers Džons Heršels, britu zinātnieks un astronoms. Cianotipija ir pazīstama arī kā zilā druka (blueprint), jo tā ilgu laiku tika izmantota tehnisko rasējumu kopēšanai.

Izstāde “Fungi” kultūras centrā “Siguldas devons” apskatāma līdz 3. augustam no otrdienas līdz piektdienai no plkst.10.00 līdz plkst.18.00 un sestdienās no plkst.10.00 līdz plkst.16.00. Ieeja bez maksas.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Šogad jaunmēness Strēlnieka zīmē atnāk ļoti zīmīgā, simboliskā laikā un datumā. Pirmā jaunmēness diena iestājas 1.decembrī plkst. 8:21, kad arī rietumu pasaule šīs dienas vakarā aizdedz pirmo svecīti Adventes vainagā. Daudzos jo daudzos logos tiek aizdegta cerības gaismiņu gada tumšākajā laikā, gaidot dienu, kad gaisma atkal atgriezīsies. Un kad viss sāksies atkal no jauna, bet jau citādāk.

Svarīgākais