Vasaras saulgriežu pasākumi Rīgā un Jūrmalā, apmeklējami bez maksas

© Foto: publicitātes

Tuvojas tradīcijām bagātākie svētki – Jāņi, vasaras saulgrieži, kas ir vieni no tautā iemīļotākajiem svētkiem un, lai piedzīvotu īstus Jāņus, tiem jāsāk gatavoties laikus.

“Jāņa sēta” Uzvaras parka teritorijā

Publicitātes foto

Rīgas folkloras kopas aicina uz Jāņu ielīgošanas pasākumu “Jāņa sēta” otrdien, 18. jūnijā, no plkst. 17.30 līdz plkst. 20.00 Uzvaras parka teritorijā. Visus apmeklētājus sagaidīs Jāņa sētas saimnieks - atraktīvais pasākuma vadītājs un folklorists Ēriks Zeps.

Pasākumā būs iespēja apgūt Jāņu dziesmas un līgotnes kopā ar folkloras kopu “Laiva”, savukārt ugunskura kraušanas dažādību ierādīs folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” (attēlā) vīri. Jāņu rotaļās ikvienu aicinās folkloras kopa “Grodi”.

Jāņu svinēšana nav iedomājama bez jāņuzālēm, kuras no seniem laikiem mēs izmantojam ne tikai mājas un sētas pušķošanā, vainagu vīšanā, bet arī skaistumam un veselībai. Par Jāņu zāļu nozīmi stāstīs folkloras kopa “Budēļi”, kuri piedāvās arī pārbaudīt zināšanas Jāņu zāļu atpazīšanā.

Savukārt, folkloras kopa “Savieši” mācīs vīt krāšņus vainagus, uzzināt, kuras jāņuzāles pinamas vainagā.

Vainagu vīšanas darbnīcā varēs apgūt arī dažādus vainaga pīšanas paņēmienus un ģimenes folkloras kopa “Berendejka” sniegs salmu lellīšu izgatavošanas meistarklasi.

Publicitātes foto

Pasākuma teritorijā darbosies radošās darbnīcas bērniem, kur būs iespēja izgatavot rokassprādzi un kaklarotu no koka pērlītēm, ar ko gaidāmajos svētkos rotāties, kā arī no dabas materiāliem izgatavot grāmatzīmi vai krāsainu vāzīti, lai svētku galdu varētu pušķot ar skaistiem ziediem.

Skatuves zonā notiks folkloras kopu uzstāšanās, bet vakara noslēgumā danči kopā ar Rīgas Danču klubu.

Pasākuma teritorijā varēs apskatīt interaktīvu grafiskā dizaina izstādi “Jāņuzāles”. Tās autore ir māksliniece Sindija Anča. Izstāde radīta jau 2021. gadā un tikusi izrādīta vairākās Latvijas vietās. Izstādes darbos māksliniece, attēlojot vasaras saulgriežu laika zāles, atklājusi tos elementus, kurus izzinot, aptverot un piedzīvojot, rodas īpašā vasaras saulgriežu enerģija. Izstādi papildina tradīciju un rituālu apraksti, video, audiomateriāli, kas būs paslēpti zem QR kodiem. Ikviens savā viedtālrunī varēs saglabāt videomateriālu, kā mājas apstākļos pagatavot gardu Jāņu sieru, kopīgi ar citiem svētku svinētājiem pie ugunskura vienoties kopīgā Jāņu dziesmā vai iegūt pamācību, kā izveidot dažādus Jāņu ugunskurus. Pieejami arī citi materiāli, kas palīdzēs padarīt vasaras saulgriežu svētkus piepildītus un aizraujošus. Lai varētu atvērt QR koda failus, viedtālrunī nepieciešams QR koda lasītājs. Dalība pasākumā bez maksas.

Jautra ielīgošana ar “Ilgu”

Publicitātes foto

Trešdien, 19. jūnijā, jautra ielīgošana no plkst. 18.00 līdz plkst. 20.00 gaidāma Rīgas centrālās bibliotēkas Čiekurkalna filiālbibliotēkas dārzā.

Tur jautrus Līgo dančus vedīs duo Zemgus un Laura, bet pēcāk uzstāsies radošā apvienība-aktieru ansamblis “Ilga” - aktieri Lauris Subatnieks, Gundars Silakaktiņš un Aldis Siliņš (attēlā).

Vidusvasaras dzīvestības

Publicitātes foto

Trešdien, 19. jūnijā, no plkst. 19.00 līdz plkst. 21.30 Doma laukumā notiks visu paaudžu deju kolektīvu lielkoncerts “Vidusvasaras dzīvestības”.

Lielkoncertā “Vidusvasaras dzīvestības” skatītāji varēs sajust gada garākas dienas mistēriju un maģiju, kas apvij Saulstāvju laiku. Koncertu vadīs bērnu tautas deju ansambļa “Dzintariņš” absolvente aktrise Zane Burnicka. Koncerta mākslinieciskais vadītājs Deju svētku virsvadītājs Jānis Purviņš (attēlā).

Ielīgošana ar Katrīnu Dimantu

Publicitātes foto

Kultūrtelpā “Strops” Pļavnieku Zaļajā birzī trešdien, 19. jūnijā, no plkst. 18.00 līdz plkst. 21.00 apmeklētāji aicināti uz ielīgošanas vakaru kopā ar dziesminieci Melisu Deboru Kaškuru, folkloras kopu “Kokle” un Katrīnu Dimantu (attēlā).

Ikviens caur dziesmām un tradīcijām, ejot dejās un rotaļās, aicināts atzīmēt vasaras saulgriežu un Līgo svētku tuvošanos. Pasākumu vadīs Artūrs Mednis.

Pindacīšas, Bebenes un Tomuļu mātes stāsts

Publicitātes foto

Ceturtdien, 20. jūnijā, plkst. 19.00 uz ielīgošanas pasākumu “Skroderdienas būs” pie kultūras centra “Imanta” aicināti tuvējo apkaimju iedzīvotāji.

Latviskā kultūrtelpa un saulgriežu gaidīšanas laiks nav iedomājami bez leģendārās Rūdolfa Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos”. Luga dzīvojusi līdzi laikmeta lokiem jau vairāk nekā 120 gadus un nav zaudējusi savu vēstījumu.

Pasākuma pirmajā daļā (plkst. 19.00) apmeklētājus priecēs Pārdaugavas kultūras apvienības tautas deju kolektīvi “Dejotprieks”, “Imanta”, “Imantieši” un “Latve”.

Otrajā daļā (plkst. 20.00) dejas uzvedums "Skroderdienas būs!" ar tautas deju ansambli “Lielupe” (attēlā) aktieriem un mūziķiem. Pindacīšas, Bebenes un Tomuļu mātes stāstu palīdzēs izstāstīt ap 150 vairāku paaudžu dejotāji. Uzvedumā piedalīsies aktieri un mūziķi - Raitis Aukšmuksts (sitaminstrumenti), Rolands Stepanovs (basģitāra), Gatis Priekulis (ģitāra), Artūrs Sebris (saksofons), Kaspars Gulbis (akordeons), Līga Butāne (vijole), Rūta Ziemele-Sebre (vokāls), Uldis Timma (vokāls), Erita Karlsone (vokāls), Gundars Caune (taustiņinstrumenti, vokāls). Uzveduma mākslinieciskā vadītāja Elita Simsone, režisore - Lolita Muižniece. Baibas Ķesteres, Krišjāņa Šimja, Jāņa Ērgļa, Jāņa Purviņa horeogrāfijas.

Jāņu laika maģija

Publicitātes foto

Piektdien, 20. jūnijā, no plkst. 17.00 līdz plkst. 20.30 kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā notiks pasākums “Maģiskais Jāņu gaidīšanas laiks.”

Šogad ielīgošanas pasākumā par galveno tēmu izvēlēta Jāņu laika maģija, kas nozīmē dažādus rituālus - gan veselības uzturēšanai, gan nākotnes izzināšanai. Ar tautas veselības uzturēšanas zinībām dalīsies pieredzējusi zāļu sieva Līga Reitere, kopā ar folkloristi Baibu Ērgli mācot pīt vainagus un dejot maģisko vainagu deju. Bērniem rotaļas un dejas mācīs “Teikas muzikanti”.

Vakara izskaņā uz kultūras pils “Ziemeļblāzma” parka Lielās brīvdabas skatuves kāps grupa “Ducele” (attēlā), iešūpojot visus klātesošos svētku noskaņās. Pasākumu vadīs folkloriste Katrīna Feldmane.

Ielīgošana ar “Rikšiem”

Publicitātes foto

Ceturtdien, 20. jūnijā, plkst. 19.00 kultūrtelpā “Strops” Bolderājā, Bolderājas filiālbibliotēkas dārzā Gaigalas ielā 3 notiks ielīgošana kopā ar postfolkloras grupu “Rikši”.

Vakara iesākumā būs iespēja radošajās darbnīcās izgatavot aproci ar latvju rakstu zīmēm vai iegūt hennas tetovējumu ar paša izvēlētu rakstu zīmi.

Vakara turpinājumā varēs baudīt enerģētiskās postfolkloras grupas “Rikši” (attēlā) koncertu ar vasaras saulgriežu tematikā balstītu programmu. Latgales jauniešu postfolkloras grupa "Rikši" dibināta 2011. gadā. Grupa izdevusi trīs albumus "Pa pyrmam", "Sieju sovu", "trīp!". Uzstājusies lielākajos postfolkloras, jaunās mūzikas, tradicionālās mūzikas festivālos Latvijā un ārpus tās. Sniegusi koncertus, meistarklases un spēlējusi latvju danču vakarus dažādos latviešu un ārzemju kultūras pasākumos. Grupā muzicē: Madara Broliša (vijole, vokāls), Ēriks Zeps (akardeons, vokāls), Ivars Urtāns (basģitāra, vokāls), Jurģis Lipskis (ritma sekcija, vokāls), Mārcis Lipskis (ģitāra, mandolīna, vokāls).

Orķestra “Rīga” mūzikas programma Vecrīgā

Publicitātes foto

Orķestris “Rīga” (attēlā) ceturtdien, 20. jūnijā, priecēs Rīgas iedzīvotājus un viesus ar dzīvespriecīgu un pozitīvām emocijām piepildītu mūzikas programmu Vecrīgā.

Šogad dažādas populāras un klausītājiem iemīļotas skanēs dārziņā pie Mazās ģildes (plkst. 11.00 un 13.00) un Rātslaukumā - iepretim Rīgas domei (plkst. 12.00).

Ielīgošana ar “Putniem”

Publicitātes foto

Jāņu ielīgošana ceturtdien, 20. jūnijā, notiks arī Ķengaragā, kur plkst. 19.00 kultūrtelpā “Strops” (Latgales priekšpilsētas Mūzikas un mākslas skolas pagalmā, Prūšu ielā 13B).

Ielīgošanas pasākumā piedalīsies Siguldas novada Lēdurgas kultūras nama folkloras kopa “Putni”. Lieli un mazi līgotāji kopā ar pasākuma apmeklētājiem varēs doties ielīgošanas svētku rotaļās, dziedāt Jāņu dziesmas, dejot dančus un spēlēt spēles.

Līgotnes un Jāņu nakts mistērijas

Publicitātes foto

Kormūzikas cienītājiem ceturtdien, 20. jūnijā, no plkst. 19.00 līdz plkst. 20.20 koncertzālē “Ave Sol”, izskanēs vasaras saulgriežu koncerts “Tev paredzēta saule. Vasarīga”.

Koncertā piedalīsies Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, mākslinieciskais vadītājs un diriģents Andris Veismanis, diriģents Jurģis Cābulis, Agnese Egliņa (klavieres), Ieva Nīmane (pūšaminstrumenti).

Koncertprogrammā tiks atskaņotas līgotnes un Jāņu nakts mistērijas, kas mūzikā atainos ne tikai latviešu vasaras saulgriežu svinības, bet arī citu Ziemeļeiropas zemju tradīcijas.

Ielīgošana ar “Mazās ģildes” kolektīviem

Publicitātes foto

Piektdien, 21. jūnijā, plkst. 18.00 kultūras centra “Mazā ģilde” dārzā notiks ielīgošanas pasākums “Es noviju vainadziņu”.

Pasākuma norises laikā apmeklētāji kopā ar “Mazās ģildes” amatiermākslas kolektīviem - sieviešu kori “Ausma”, jaukto kori “Mūza”, vīru kori “Frachori” (attēlā) un koklētāju ansambli “Kokļu klubs” - varēs klausīties un dziedāt līdzi Līgo dziesmas, kā arī uzzināt par saulgriežu tradīcijām un rituāliem. Ielīgošanas pasākumu vadīs Salvis Sprūžs.

Etno disko nakts

Publicitātes foto

Piektdien, 21. jūnijā, plkst. 20.00 visi laipni aicināti apmeklēt etno disko nakti “Saulgriezis” autostāvlaukumā pie Mazās Jaunielas 5, Rīgā.

Pasākumā pieci profesionāli diskžokeji spēlēs etno un tautas mūzikas ritmus, vakara gaitā vainagu vīšanas darbnīcā varēs apgūt gan tradicionālu, gan netradicionālu Jāņu zāļu vainagu vīšanas prasmi.

Ielīgošana ar “Jōru”

Publicitātes foto

Kultūrtelpa “Strops” Ziepniekkalnā, Ēbelmuižas parkā (Zaļenieku ielā 29), 21. jūnijā no plkst. 19.00 līdz plkst. 21.00 aicinās uz ielīgošanu kopā ar grupu “Jōra”.

Vakara iesākumā (plkst. 19.00) būs iespēja rotāties un uzpīt sev oriģinālu svētku vainagu. Vainagu darbnīcu vadītājas - Pārdaugavas kultūras apvienības Tautas lietišķās mākslas studijas "Ataudze" vadītāja Ineta Vēvere un Tautas tēlotājas mākslas studija "Grīva" dalībniece Rita Tālmane - ir pieredzējušas vainagu pinējas, kuras atradīs katram piemērotāko rotāšanās veidu.

Vakara turpinājumā (plkst. 20.00) būs iespēja baudīt pasaules mūzikas grupas “Jōra” (attēlā) koncertu “Dancoj’ visu Jāņu nakti” ar folklorā un vasaras saulgriežu tematikā balstītu programmu. Grupas "Jōra" mūzikā dzirdama Baltijas, Skandināvijas un citu reģionu tautu tradicionālā mūzika oriģinālkompozīcijas. Mūziķi unikālā skanējumā pieskaras tādām tēmām kā saulgrieži, cilvēka un dabas mijiedarbība, mūža ritums, savstarpējās attiecības, savukārt instrumentālajos skaņdarbos pamatā skan deju melodijas. Grupā muzicē: Dārta Drava (vijole, balss), Lauma Matule (kokle, stabules balss), Ivars Štubis (ģitāra, balss), Kalvis Vītols (perkusijas, balss).

Apmeklētāji aicināti ņemt līdzi pledus.

Bet jau nākamajā dienā, 22. jūnijā plkst. 11.00, kultūrtelpā “Strops” Ēbelmuižas parkā notiks ielīgošanas pasākums ģimenēm ar bērniem. Pasākums ļaus interaktīvā veidā iepazīt tautas paražas un tradīcijas, izzināt latvju rakstu zīmes, kā arī baudīt svētku noskaņu, klausoties latviešu tradicionālo mūziku. Radošajās darbnīcās būs iespēja izgatavot aproci ar latvju rakstu zīmēm vai piedalīties akmeņu apgleznošanā.

Savukārt, dejas un rotaļas varēs mācīties un baudīt “Rīgas Danču kluba” vadībā ar speciāli vasaras saulgriežu tematikai atlasītu programmu.

"Rīgas danču kluba" kodolu veido dažādu folkloras kopu dalībnieki un citi radoši cilvēki. Dančus spēlē labākie tautas deju muzikanti no folkloras kopām un tautas mūzikas kapelām. Lielākoties tiek izmantoti tradicionālie instrumenti - vijole, akordeons, basīte, cītara, mandolīna, bungas, dūdas, kokles, stabules, ermoņikas. Ieeja bez maksas.

Saulgriežu ielīgošana Jūrmalā

Publicitātes foto

Jūrmalas pilsēta aicina uz latviskām tradīcijām bagātiem vasaras saulgriežu ielīgošanas pasākumiem.

- Svētdien, 16. jūnijā, plkst. 18.00 saulgriežu ielīgošanas pasākums kopā ar folkloras kopu “Mare” un vīru kora “Burinieks” grupu notiks Raiņa un Aspazijas vasarnīcā. Pasākumā piedalīsies dzejnieks Zigmunds Bekmanis un grāmatas “Līgo svētki Latvijā” autori.

- Pirmdien, 17. jūnijā, plkst. 13.00-16.00 uz pasākumu “Līgotāji, līgotāji nav vairs tālu Jāņu diena…” aicina Jūrmalas Brīvdabas muzejs.

Notiks alus brūvēšanas, lāpu gatavošanas, siera siešanas un maizes cepšanas meistarklases, kā arī Jāņu vainagu vīšana un Jāņu dziesmu dziedāšana.

- Otrdien, 18. jūnijā, plkst. 12.00 Lielupes krastā, Ezeru ielas peldvietā, norisināsies uguns plosta, pūdeles un uguns bluķa veidošanas, ugunskura vietas sagatavošanas meistarklase, kuru vadīs uguns vīrs Eduards Klints. Plkst. 17.00 kopā ar zāļu sievu Sanitu Matuli tiks gatavota skābputra un Jāņu siers.

- Piektdien, 21. jūnijā, plkst. 19.00 Lielupes krastā, Ezeru ielas peldvietā, sāksies vasaras saulstāvju svinēšana. Jau no plkst. 17.00 iedzīvotāji tiek aicināti piedalīties kopīgā svētku norises vietas iekārtošanā un rotāšanā, vainagu vīšanā.

Kopā ar folkloras kopām “Kokle” un “Mare”, “Jūrmalas amatnīcas” meistariem un pašiem iedzīvotājiem ar dziesmām, dejām un Jāņu laika rituāliem tiks sagaidīts saullēkts.

Maģiskā laika tradīcijas Jūrmalas Brīvdabas muzejā

Publicitātes foto

Vasaras saulgriežos daba ir pilnbriedā un diena ir garāka par nakti. Jūrmalas Brīvdabas muzejs ceturtdien, 20. jūnijā, no plkst. 19.00 līdz 21.00 aicina izzināt šī maģiskā laika tradīcijas.

Vasaras saulgriežus mūsu senči dēvēja par “laika vārtiem” jeb brīdi, kad cilvēks sevi var piepildīt ar dabas enerģiju, veicot rituālas darbības - dziedot, dedzinot ugunskuru, plūcot jāņuzāles, pavadot un sagaidot sauli.

Vasarā visas pļavas zied un katra zāle un nezāle ir vērtīga - veselībai, skaistumam un uzturam.

Publicitātes foto

Plašāk par to pasākumā stāstīs herbaliste, aromterapijas praktiķe, Ķemeru nacionālā parka dabisko pļavu saimniece, zīmola "Sanitas pļavas veltes" radītāja Sanita Matule (attēlā).

Vasaras Saulgriežos jāpaliek nomodā visu nakti, lai neaizmigtu jādzied lustīgas dziesmas un jākurina ugunskurs. Kādas dziesmas dziedamas un tradīcijas piekopjamas - pasākumā rādīs un mācīs folkloras kopa “Milzkalnieki”.

Svētku galdu Vasaras Saulgriežos klāja pie klēts un tas bija bagātīgs.

Obligāti uz galda bija jābūt sieram, apaļam kā saulei un alus krūkai.

Pasākuma laikā uz dzīvas uguns tiks siests siers un būs iespēja degustēt rezultātu. Ieeja pasākumā bez maksas.

Dzīvesstils

Tev jāzina, kāpēc vajadzīgs bambuss pie stumbra, kā to nostiprināt, cik garu un kam jāseko. Hortenziju koks ir ne tikai jāiestāda, bet arī pareizi jānostiprina, lai tas vējā nenolūztu.

Svarīgākais