TOP 10 notikumi kultūrā no 15. līdz 21. jūnijam

7.lapa

Komunistiskās okupācijas traģiskie notikumi

Foto: publicitātes

Piektdien, 14. jūnijā plkst. 15.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā Ogrē (Brīvības ielā 36) tiks atklāta multimediālā izstāde “Sibīrijas liecības”.

Tā vēstīs par komunistiskā okupācijas režīma noziegumiem pret Latvijas, kā arī Ogres novada iedzīvotājiem.

Šī būs muzeja pirmā izstāde par dažādu novadnieku likteni ieslodzījuma un nometinājuma vietās.

Teodora Meļņikova jaunākā meita Anna (1927-2005) nometinājumā Krasnojarskas novada Nazarovas rajona sovhozā "Zverevo" 1950. gados. / Publicitātes foto

Apmeklētāji varēs iepazīties ar sabiedrībai vēl nezināmiem vai mazāk zināmiem Ogres Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva dokumentiem un privāto kolekciju materiāliem. Izstāde ir atgādinājums: mēs nedrīkstam pieļaut līdzīgas traģēdijas atkārtošanos!

Anlīzes Kaļķes (1871-1951) bēres Omskas apgabala Russkaja Poļanas rajonā 1951. gada novembrī. / Publicitātes foto

Izstādes veidotāji vēlas emocionāli un vēsturiski precīzi attēlot komunistiskās okupācijas traģiskos notikumus, vienlaikus rādot arī to, ka necilvēcīgajos apstākļos bija iespējams spītēt necilvēcībai un izdzīvot.

Izvešana 1941. gadā no Ogres stacijas. / Publicitātes foto

Izstādes veidotāji:

- Ritvars Jansons, vēstures zinātņu doktors, Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītājas vietnieks zinātniskajā darbā. Specializējies komunistiskā okupācijas režīma un tā represiju izpētē. Autors monogrāfijai “Latvijas PSR drošības iestāžu darbība: (1944-1956)”’. Kopā ar Agritu Ozolu sarakstījis grāmatu “Sibīrijas vēstules uz bērza tāss. Cilvēks padomju represiju sistēmā. 1941-1956.” Referējis starptautiskās konferencēs. Veidojis izstādes Latvijas Okupācijas muzejā, Latvijas Valsts arhīvā un Tukuma muzejā.

- Inese Dreimane, Mag. hist. Pētījusi tēmas, kas saistītas ar bruņoto nacionālās pretošanās kustību un komunistiskā režīma represīvo iestāžu darbību 20. gs. Vēsturiskā romāna “Vēstule ar pielikumu” (2019) autore. Šobrīd izdevniecībai iesniegta monogrāfija par Latvijas civiliedzīvotāju beztiesas sprieduma nošaušanu Rīgas Centrālcietumā 1941. gada jūnija beigās.

- Olivers Pavičevičs, latviešu izcelsmes dizainers un programmētājs, speciālists vizuālo efektu nozarē. 2002. gadā beidzis Mākslas akadēmiju Itālijā, Milānā NABA - Nuova Academia di belle Arti, jauno mediju fakultāti. Kopš 2000. gada nodarbojas ar nozīmīgiem eksperimentiem industriālās virtuālās realitātes un interaktīvā dizaina laukā. 2006. gadā izveidoja ORGANISMuzeum, vienu no pirmajiem tiešsaites 3D interaktīvajiem muzejiem, eksperimentējot un attīstot jaunas mākslas prezentēšanas tehnoloģijas virtuālajā realitātē. 2016. gadā saņēma divas BEA balvas: par labāko imersīvo dizainu MTV Eiropas gada balvas (EMA) noslēguma ceremonijai un PricewaterhouseCoopers (PwC) pasākumam. Viņa programmas šobrīd tiek pielietotas pasaules kinostudijās (ieskaitot Holivudu), veidojot 360 lenķa video filmas un producējot VR (virtuālo realitāti). 2016. - 2017. g. strādāja kopā ar itāļu slavenāko XX gadsimta skulptoru Arnaldo Pomodoro, radot virtuālajā realitātē viņa darbu interpretāciju “Labyr-into”. Šis darbs 2 mēnešus bija izstādīts lielākajā Itālijas Laikmetīgās mākslas muzejā Palazzo Reale, Milānā. Latvijā O. Pavičevičs atgriezies 2023. gadā, īstenojot virtuālās realitātes projektu Zilākalna muzejā, Valmieras novadā (2019), kā arī multimediālās un paplašinātās realitātes projektu bērnu grāmatai “Kurbads” (izdevniecība “Zvaigzne”, 2022).

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

“Jo aukstāks laiks aiz loga, jo vairāk vakarus gribas pavadīt mājās, skatoties filmas un aicinot ciemos draugus. Kādi tusiņi bez uzkodām? Un kādas uzkodas bez mērcītēm? No tā visa izriet, ka garajos un tumšajos vakaros mērcītes ir pat obligātas,” atzīmē virtuves huligāns Pipars.

Svarīgākais