TOP 10 notikumi kultūrā no 25. līdz 31. maijam

9.lapa

Koncertsērija “Kora laboratorija”

Publicitātes foto

Rīgas kamerkoris “Ave Sol” pēc mākslinieciskā vadītāja Andra Veismaņa iniciatīvas, sadarbojoties ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA), uzsāk koncertsēriju “Kora laboratorija”, kurā ar Rīgas kamerkori “Ave Sol” muzicēs JVLMA un Andra Veismaņa kordiriģēšanas studenti.

Cikla pirmajā koncertā, 30. maijā, plkst.19.00 koncertzālē “Ave Sol” uzstāsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētā profesora un Rīgas kamerkora “Ave Sol” mākslinieciskā vadītāja Andra Veismaņa kordiriģēšanas klases maģistrante Anastasija Kildiša, kura ir arī Rīgas kamerkora “Ave Sol” dziedātāja kopš 2018. gada. Viņa ir daudzu kordiriģēšanas konkursu laureāte, kā arī JVLMA un LMT Gada balvas 2021 jaunajam mūziķim ieguvēja.

“Manuprāt, diriģenta viena no lielākajām dāvanām ir strādāt ar augstākās klases profesionāļiem, kuri ne tikai meistarīgi izpildīs skaņdarbus, bet arī atvērs klausītājiem savas sirdis,” stāsta maģistrante, diriģente Anastasija Kildiša.

“Šo iespēju es ļoti augstu novērtēju un atcerēšos katra dziedātāja atdevi, un atbalstu līdz sava mūža beigām!”

Anastasija Kildiša Rīgas kamerkori “Ave Sol” diriģēs astoņos opusos. Skanēs Pētera Plakiža “Izkal pakavu akmens zirgam”, savulaik sacerēts tieši Rīgas kamerkorim “Ave Sol”, kā arī romantisma pērles Arnolda Šēnberga un Sergeja Rahmaņinova skaņurakstā.

Pareizticīgo mūzikai, kas nudien brīnišķi piedienas koncertzālei “Ave Sol” jeb bijušajai Sv. Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīcai, Anastasija pieskarsies Vasilija Zinojeva motetē “С нами Бог” (“Dievs ar mums”), kurā dzirdamas būs arī “Ave Sol” solistu balsis, savukārt vēl ne tik labi pazīstamajos latviešu komponistu darbos - Andreja Selicka “O Crux Christi” korim un timpāniem, un Pētera Vaska “Dona nobis pacem” korim un ērģelēm - būs dzirdami arī sitaminstrumenti Reiņa Tomiņa pārziņā, kā arī pie koncertzāles “Ave Sol” ērģelēm sēdīsies Larisa Carjkova.

Jaunatklājums publikai noteikti būs Almas Māleres dziesma “Laue Sommernacht” un Jēkaba Bernāta “Saturnalia” ar Ojāra Vācieša vārdiem - viens otru komplimentējoši, bet saturiski un stilistiski pretēji kora opusi.

Rīgas kamerkoris “Ave Sol” tā dibinātāja Imanta Kokara laikā bija fenomens, kāds Latvijā vēl nebija pieredzēts. Imants Kokars nebaidījās eksperimentēt un meklēt jaunas krāsas, ievērojami paplašinot gan pazīstamās kordziedāšanas tehniskās iespējas, gan darbu sarakstu. Sadarbojoties ar spilgtākajiem 20.gadsimta latviešu komponistiem, kopīgi tika radīti neskaitāmi kora opusi, kurus pazīstam arī šodien. Tā bija īsta laboratorija - koris un komponisti sadarbojās pat tiktāl, ka skaņdarbi tapa mēģinājumu laikā, un Imantu Kokaru var dēvēt par to līdzautoru.

21. gadsimtā, turpretim, Rīgas kamerkora “Ave Sol” laboratorija ir sadarbības sinerģija starp topošajiem diriģentiem un profesionālajiem dziedātājiem, kopīgi meklējot un atrodot jaunas kora skaniskās iespējas.

Anastasijas Kildišas programmā tā būs gan kormūzikas klasika laikmetīgā skanējumā, Rīgas kamerkora “Ave Sol” nospiedums latviešu kormūzikā, gan šī gadsimta laboratorijās tapusi mūzika.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Vai zināt to uzmundrinošo sajūtu, ko pārņem, ieelpojot svaigu gaisu dabā? Varbūt tas nav tikai svaiga gaisa trūkums. Kad mēs domājam par uzturvielām, šķiet, ka mēs tās saņemam no uztura.

Svarīgākais