TOP 10 notikumi kultūrā no 20. līdz 26. aprīlim

9.lapa

20. gadsimta komponistu meistardarbi

Publicitātes foto

Sestdien, 20. aprīlī, plkst. 19.00 Lielajā Ģildē Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” diriģenta Normunda Šnē vadībā uz skatuves aicinās pasaulslaveno vijolnieci, ANO speciālo Miera sūtni Midori un izcilo latviešu vijolspēles meistari Elīnu Bukšu.

Koncertā klausītāju vērtējumam tiks piedāvāti 20. gadsimta komponistu meistardarbi.

ASV dzīvojošā japāņu vijolniece Midori (attēlā) ar savas spēles saturisko dziļumu un augsto meistarību mūzikai piešķir īpaši maģisku skanējumu.

Jau kopš karjeras sākuma māksliniece kalpo vienam mērķim - pastāvēt par ikviena cilvēka tiesībām uz mūziku, neraugoties uz viņa vecumu, ādas krāsu, finansiālo situāciju, dzīves vietu un sociālo stāvokli.

Midori un Elīnas Bukšas pirmā sastapšanās norisinājās 2017. gadā, koncertceļojumā uz Indiju, vēlāk turpinot kopīgu muzicēšanu Japānā un Kambodžā.

“Pieredze kopā ar Midori, vērojot viņas milzīgo atdevi šai misijai, mani ir ļoti iedvesmojusi un mainījusi manu skatienu uz daudzām globālām pasaules problēmām. Manuprāt mūs vieno saikne, ko sajutu jau mūsu pirmās tikšanās laikā. Midori mūzikas dziļajā sapratnē ir iekodēta ārkārtīgi spēcīga, magnētiska enerģija, kas ļoti aizkustina un satricina,” stāsta vijolniece Elīna Bukša.

Abas mākslinieces Rīgas publikai piedāvās Alfrēda Šnitkes Pirmo Concerto grosso, kas raksturojams kā ģeniāls stilu un citātu labirints, kur tango, avangards un baroks saplūst vienā vēstījumā. Elīnas Bukšas lasījumā varēs ieklausīties poļu modernista Vitolda Lutoslavska dzīparotajā šedevrā ar nosaukumu Dialogs vijolei un orķestrim Chain II.

Vēl programmā iekļauti divi skaņdarbi, kuru autors ir viens no izcilākajiem 20. gadsimta komponistiem - Sergejs Prokofjevs. Midori īpašo spēles kvalitāti varēs novērtēt Sergeja Prokofjeva Pirmajā vijolkoncertā, darbā, kas pēc pirmatskaņojuma Parīzes Operā 1923. gadā neguva lielu atsaucību. Taču vēlāk tas kļuvis par vienu no iecienītākajiem šim instrumentam veltītajiem koncertiem, ko apbrīnoja arī komponists Igors Stravinskis.

Tāpat “Sinfonietta Rīga” mākslinieku izpildījumā varēs dzirdēt Sergeja Prokofjeva Uvertīru par ebreju tēmām.

Ceļu uz pasaules nozīmīgākajām skatuvēm Midori uzsāka 11 gadu vecumā Ņujorkā, muzicējot kopā ar Ņujorkas Filharmonijas orķestri.

Turpmākajā radošajā mūžā viņa uzstājusies kopā ar daudziem pasaules vadošajiem orķestriem - Londonas, Čikāgas un Sanfrancisko simfonisko orķestri, Bavārijas Radio Simfonisko orķestri, Berlīnes un Vīnes Filharmoniķiem, Mālera Kamerorķestri.

Midori spēlē Džuzepes Gvarnēri 1734. gada vijoli. Uz Rīgu izcilā mūziķe dosies kopā ar Briselē mītošo talantīgo latviešu vijolnieci Elīnu Bukšu. 2012. gadā viņa saņēmusi Lielo mūzikas balvu kategorijā “Gada debija”, kā arī ir prestižā Vindzoras starptautiskā stīginstrumentu konkursa laureāte.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Jau izsenis ir zināms, ka daži telpaugi ir īpaši pazīstami ar veiksmes un labklājības piesaistīšanu mājām. Atliek vien paturēt prātā, ka šiem augiem ir nepieciešama laba aprūpe - lai saņemtu auga labo enerģiju, jums par to labi jārūpējas. Ar “veiksmes augiem”, kas, cerams, ienesīs veiksmi un mieru arī jūsu mājās, dalās “Southern Living”.

Svarīgākais