TOP 10 notikumi kultūrā no 16. līdz 22. martam

Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Hermanis, Ojaso un Dž. Dž. Džilindžers,  Osokins, Zariņš un Parša, Bonāte un Burkovska, Ernštreits un Eiduka.

Ceļojums laikā un telpā, apkārt pasaulei un cauri laikiem

Publicitātes foto

Otrdien, 19. martā, pēc septiņus gadus ilgušas ēkas rekonstrukcijas Jaunais Rīgas teātris (JRT) vērs durvis saviem skatītājiem Lāčplēša ielā - vēsturiskās un atjaunotās ēkas pirmais jauniestudējums būs izrāde “Sapņu tulkotāju sekta” pēc Milorada Paviča romāna “Hazāru vārdnīca”, ko iestudējis teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.

“Septiņus gadus, kopš bijām prom, domājām un nevarējām izdomāt, ar kādu izrādi atklāt jauno Jauno Rīgas teātri. Tas nebija viegli, jo gribējās atrast ideju un materiālu, kam vajadzēja atbilst pārāk daudz kritērijiem. Lai tur būtu lomas visiem JRT aktieriem.

Lai tā būtu izrāde arī par mūsu, Jaunā Rīgas teātra, kompāniju un tās vēsturi. Lai tā būtu izrāde par aktiera un teātra dabu. Lai tā būtu izrāde arī par trauksmaini sarežģīto laiku, kurā dzīvojam.

Lai šī izrāde būtu metafora arī par Latvijas likteni un tās iespējamo nākotni. Lai šī izrāde būtu ceļojums laikā un telpā, apkārt visai pasaulei un cauri visiem laikiem. Lai tajā krustotos visas cilvēka dzīves horizontāles un vertikāles. Lai tā izrāde būtu poētiska un lai tās teksts būtu ar visaugstāko literatūras zelta provi. Uzdevums atrast šādu materiālu var likties neiespējams. Bet mums tas izdevās,” saka JRT mākslinieciskais vadītājs, režisors Alvis Hermanis. Milorada Paviča romāns “Hazāru vārdnīca” deva iedvesmu JRT atklāšanas izrādei.

“Tas ir stāsts par kādu senu un teiksmainu tautu, hazāriem, kuri patiešām dzīvoja pirms 1000 gadiem, apmēram tai pašā teritorijā (starp Kaspijas un Melno jūru), kur tagad Ukrainā izšķiras pasaules un arī mūsu liktenis. Un visbeidzot - bija svarīgi, lai šajā izrādē būtu tas, ko mums JRT patīk darīt vislabāk. Darīt, ko tādu, ko neesam nekad darījuši pirms tam,” piebilst Alvis Hermanis.

Izrādē piedalās visi JRT trupas aktieri: Andris Keišs (attēlā), Elita Kļaviņa, Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Baiba Broka, Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Inga Tropa, Jevgēnijs Isajevs, Jana Čivžele, Ivars Krasts, Jānis Skutelis, Kristīne Krūze, Ritvars Logins, Sabīne Tīkmane, Agate Krista, Toms Harjo, Jānis Grūtups, Dāvids Pētersons, Čulpana Hamatova, Aminata Grieta Diarre un Evelīna Priede.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

Sarkanzaļzilā (RGB) krāsu modelī tā ir viena no trim gaismas pamatkrāsām. Arī tēlotāja mākslā kopā ar zilo krāsu un dzelteno krāsu tā ir viena no pamatkrāsām. Sarkanā krāsa simbolizē vīrišķību, sauli, uguni, mīlestību, karalisko varu, drosmi, uzvaru un kaisli, kā arī asinis, tātad dzīvības un naida krāsa.

Svarīgākais