8.lapa
Izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” Intro zālē no 8. marta līdz 7. aprīlim apmeklētājiem būs pieejama mākslinieku apvienības “Grāfienes” retrospektīvs atskats uz Latvijas Nacionālās ekspozīcijas Prāgas Scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles izstādi “Ceļā”.
“Mums ir skaidrs - domājot par nākotni, mums jāmācās iztēloties jauna, nepazīstama pasaules kārtība. Ir jāveido jauna teātra telpa. Ir jārada manifests.”
Prāgas scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāles atklāšanas vakarā 2023. gada 7. jūnijā mākslinieku apvienība “Grāfienes” kopā ar dramaturgu Kirilu Ēci un operatoru Dāvidu Smiltiņu ar auto devās 12 dienu garā ceļojumā no Rīgas uz Prāgu. Katra ceļojuma diena, ciešā mijiedarbē ar ainavu, kurā tobrīd “Grāfienes” atradās, radīdamas scenogrāfiju vai izrādes situāciju, kas pētītu kādu mākslas apvienībai būtisku teātra principu, tika dokumentēta.
Prāgā Latvijas stenda apmeklētāji varēja sekot līdzi ceļojuma tiešraidēm, kuras secīgi dienu pēc dienas tika pārraidītas vienā no 12 ekrāniem. Sākoties jaunai dienai, tika pieteikta tās tēma un izgaismojās jauns video lodziņš. Dienas beigās tās laikā paveiktais tika sakompresēts pāris minūšu garā video, kļūstot par šī unikālā procesa arhīvu.
Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” tiks izrādīts pilns “Ceļā” arhīvu 12 video lodziņos.
Tas ir mākslinieku apvienības “Grāfienes” manifests, ko, ceļojot uz Prāgu, viņas radīja kopā ar visdažādākajām ainavām un skatītājiem, meklējot ideālo teātra telpu, katru dienu nododoties jauniem vizuāliem eksperimentiem un scenogrāfiskiem meklējumiem.
“No vienas puses tā mums bija kā pārbaude. Ko tas nozīmē, divpadsmit dienās kopā ar skatītājiem būvēt savu teātri? Tādu, kas uzdod būtiskus jautājumus par teātra telpu un lomu.
Scenogrāfiju nevar atdalīt no darbības. Tā nav mirklis, kas ir notverts maketa kastē vai fotogrāfijā. Tā rodas tikai un vienīgi saskarsmē ar kādu, kas to darbina vai tas būtu aktieris, skatītājs, vai vējš.”
Autori: mākslinieku apvienība “Grāfienes” - Dace Ignatova, Justīne Jasjukeviča, Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa, operators Dāvids Smiltiņš, dramaturgs Kirils Ēcis, kurators un mentors Gundega Laiviņa, producents Sandra Lapkovska un Latvijas Jaunā teātra institūts.