3.lapa
Piektdien, 29. septembrī, plkst. 18.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” tiks atklāta jauno mediju mākslinieces, Liepājas Universitātes docentes Annas Priedolas izstāde “Piena dienasgrāmatas. Demence statistikā un stāstos”.
Izstāde, izmantojot piena produktus audiovizuālos mākslas darbos un datu vizualizācijās, stāsta par novecošanu un vientulību, demenci un šo dabisko dzīves procesu rosinātām pārmaiņām ģimenes attiecībās.
Saskarsme ar cilvēkiem ar citādu uztveri, kuri nepievērš uzmanību ne pagātnes pārdzīvojumiem, ne raizēm par nākotni, reizēm ir arī pozitīva - liekot koncentrēties uz šobrīd notiekošo, cilvēcisku klātbūtni un apkārtnes skaistumu.
Atkailinot šos lielākoties izolācijā un tumsā noritošos, dabiskos procesus, māksliniece aicina plašākā sabiedrībā uzsākt sarunu par tādām stigmatizētām tēmām kā demence un citiem izaicinājumiem, ar ko nākas saskarties novecojot.
Māksliniece kā materiālu demences statistikas datu vizualizācijām izvēlējusies pienu, jo tas viņai asociējas ar personiskām bērnības atmiņām - vasarām, kas pavadītas laukos pie vectēva, kur vienmēr bija pieejams svaigs piens. Diemžēl vēlāk vectēvam tika konstatēta demence, un pamazām viņš arvien vairāk attālinājās no ģimenes, realitātes, dzīves.
Daudzie “baltie plankumi”, kas parādījās vectēva atmiņās un valdīja arī pašas mākslinieces un citu tuvinieku izpratnē par demenci, atgādina piena balto krāsu, kas daudz izmantota izstādes elementos un scenogrāfijā.
Datu vizualizācijas, izmantojot pārtikas produktus kā materiālu, ir netiešs veids, kā parādīt neatgriezeniskos kognitīvās degradācijas, identitātes un attiecību sairšanas procesus, kas saistīti ar demenci. Materiāla izvēle abstrakto statistiku padara taustāmu, sajūtamu ar visām maņām un tādējādi vieglāk “sagremojamu”, labāk atmiņā paliekošu.
Personīgu šķautni izstādei piešķir demences pacientu līdzcilvēku - mazmeita, dēls, vedekla, sieva - audio dienasgrāmatas, kuras ierunājuši Liepājas teātra aktieri. Koncertzāles mākslas telpā izveidota norobežota telpa, kurā katrs var vienatnē vai mazā grupā netraucēti noklausīties demences līdzcilvēku pieredzes stāstus un iepazīt piena degradācijas procesus.
30. septembrī, 21. oktobrī un 4. novembrī no plkst. 15.00 līdz 18.00 izstādi papildinās Annas Priedolas (attēlā) un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra mākslas mediatoru vadītas “Demences datu darbnīcas”, kurās apmeklētājiem būs iespēja no dažādiem ikdienā pieejamiem un pazīstamiem pārtikas produktiem veidot datu receptes savas kognitīvās veselības veicināšanai. Tās varēs gan aplūkot, gan izgaršot, atraktīvā un nepiespiestā veidā iepazīstot izaicinājumus, ko rada organisma novecošanās un cilvēces centieni to attālināt.
Mākslas telpā “Civita Nova” izstāde bez ieejas maksas apskatāma līdz 3. novembrim koncertzāles darba laikā: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00-17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00-15.00.