Piektdien, 16. jūnijā, plkst. 17.30 Mākslas stacijā “Dubulti” (Art Station “Dubulti”) tiks atklāta vērienīga tekstilmākslinieces Baibas Osītes personālizstāde “Exodus”.
Baibas Osītes personālizstāde “Exodus” ir 7. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “QUO VADIS?” (16.06.-17.09.2023) satelītpasākums, kā arī viena no izstādēm 4. starptautiskajā jūras tematikai veltītajā mākslas biennālē “Marīna 2023” ‘Ūdens Dievam uz pleciem” (07.07.- 03.09.2023).
“Baibas Osītes atpazīstamības zīme ir “gleznas” no jūras izskalotiem koka gabaliņiem - tiklab ainaviskas, kā abstraktas un reizē gan arhaiskas, gan moderni ekoloģiskas. Līdzīgā sintēzē tapusi arī personālizstāde “Exodus” - vēsturiskais un filosofiski abstraktais ir kopā tāpat kā pieredzētais, sajustais un izdomātais,” stāsta izstādes kuratore Inga Šteimane.
“Baibas Osītes darbu formu strukturē atkārtojums. Tie ir elementi, kas virknējas vai drūzmējas cits citam blakus kā domas mērķtiecīgā plūsmā: katrs nākošais ir mazliet citādi veidots, iekrāsots vai slīpēts. Izstādē ir jauni darbi filcējuma un zīda apdrukas tehnikā, eksperimentāli objekti, kā arī kociņu klasika un Latvijā pirmoreiz eksponētas miniatūras, kas apvieno redīmeidu un izšuvumu.”
Māksliniece atminas, ka savus pirmos kociņus viņa atrada Jūrmalā, esot Dzintaru Jaunrades namā tūlīt pēc akadēmijas beigšanas. Tad arī sākusi domāt, ko ar tiem darīt.
“1992. gadā ar savu pirmo kociņu darbu piedalījos Starptautiskā triennālē Kioto, Japānā. Ilgus gadus mani kociņu lauki bija pie Rīgas HES, kura tuvumā agrāk vasarās dzīvoju. Tagad vasaras pavadu Jūrmalā, un kociņus vācu dažādās vietās, arī Saulkrastu pusē,” atklāj Baiba Osīte, norādot, ka vislabākie ir tie, kurus jūra vai upe ir pilnībā apstrādājusi - tie katrs ir jau gatavs lietaskoks.
“Darbos, ko taisu no krāsotiem kociņiem, varu izmantot garākus kokus, kurus zāģēju, apstrādāju un krāsoju ar tekstilkrāsām,” stāsta tekstilmāksliniece. Viņa atklāj, ka šajā izstādē ir arī filca tehnikā tapuši darbi, kas dod iespēju burtiski gleznot vilnas kārsumu (jēldziju), arī gleznojumi uz zīda, izmantojot ekoprintu un dažādus pašas atrastus autortehnikas paņēmienus, kā arī izšuvumi uz sērkociņu kastītēm, kas arī saistīti ar jūras tēmu.
“Mani interesē dažādas Bībeles tēmas. Exodus [Iziešana] arī ir Bībeles tēma, kas stāsta par Izraēla tautas iziešanu no Ēģiptes verdzības, iziešanu cauri jūrai, glābjoties no vajātājiem un iegūstot savu zemi un brīvību. Šī tēma mani vienmēr interesējusi indivīda dzīves griezumā, bet pašlaik īpaši aktuāli tas skar gan vienas nācijas likteni, gan cilvēci globāli,” saka māksliniece Baiba Osīte.
“Kā veidoties par nāciju un pastāvēt? Tā joprojām ir aktuāla tēma arī mums, latviešiem. Kā saliedēt Latvijā dzīvojošās tautas un nepazaudēt savu identitāti? Ar to es domāju arī ukraiņu tautas cīņu par savu zemi, par brīvību, par neatkarību, par cieņu citu nāciju vidū. Tas ir stāsts arī par to, ka Dievs noliek robežas, kur katrai tautai dzīvot. Un ir laiks, kad sava brīvība jāpaņem.”
Kopš Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas 1985. gadā Baiba Osīte savos darbos meklē saikni starp tekstilmateriāliem un citiem materiāliem. Tas veido viņas īpašo refleksiju par mākslas kā objekta un mākslas kā pieredzes attiecībām.
“Personālizstāde Mākslas stacijā “Dubulti” ir izaicinājums tās arhitektūras dēļ, kas prasa lielformāta darbus. Izstāde tapusi uz iepriekšējas pieredzes un jau radītu darbu bāzes, bet, ņemot vēra lielo apjomu, pie šīs izstādes strādāju divus gadus. Un, kad ar kuratori Ingu Šteimani par šo izstādi vienojāmies, tad arī pieņēmu lēmumu, ka tā sauksies “Exodus”,” stāsta Baiba Osīte.
Personālizstādē “Exodus” summētas mākslinieces atziņas par mūsu laikmetu, uzskatot, ka to raksturo garīga un sociāla transformācija. Dabas materiālos un vēsturiskos notikumos meklēti stāsti, kas mākslas darbos pārtop abstrakcijās. Šie stāsti šķiet uzlādēti ar cilvēkam raksturīgo gribu, cerību, tieksmi pēc formas un paļaušanos uz Augstāko. Kā lūgšanā.
Baiba Osīte (1958) ir beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas tekstilmākslas nodaļu (1978), Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu (1985), kur ieguvusi maģistra grādu (2003). Kopš 1992. gada ir sarīkojusi vairāk nekā desmit personālizstādes Latvijā.
Pēdējos gados māksliniece ar lieliem panākumiem piedalās starptautisku žūriju vērtētās konkursizstādēs - Starptautiskajā miniatūrtekstila izstādē Lirsā muzejā Anžerā, Francijā (2021, 2022), Biennālē “Mūsdienu tekstilmāksla” Bratislavā, Slovākijā (2021), Internacionālajā miniatūru mākslas biennālē “BIAMT 2020” Timisoarā, Rumānijā (2020), kur iegūta arī godalga, Laikmetīgās tekstilmākslas biennālē “Contextile” Guimarāes, Portugālē (2018, godalga, 2020), 8. Starptautiskajā laikmetīgās tekstilmākslas biennālē “WTA” Madridē, Spānijā (2019), Starptautiskajā Baltijas miniatūrtekstila triennālē Gdiņā, Polijā (2013, 2019, godalga), Šķiedras mākslas biennālē “No Lozannas līdz Pekinai” Pekinā, Ķīnā (2014, 2018) un citās. Piedalījusies izstādē ”Cilme. Audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē” Rīgā.
Baibas Osītes personālizstāde “Exodus” Mākslas stacijas “Dubulti” (Jūrmalā, Z. Meierovica prospektā 4, Dubultu stacijas ēkā) izstāžu programmā būs aplūkojama līdz 18. augustam. Tā ir atvērta katru dienu no plkst. 9.00 līdz 17.30. Ieeja bez maksas.
Svētdien, 18. jūnijā, plkst. 15.00, kā arī 12. augustā plkst. 15.00 būs iespēja izstaigāt izstādi “Exodus” kopā ar mākslinieci Baibu Osīti un kuratori Ingu Šteimani. Saruna par mākslas kā objekta un mākslas kā pieredzes attiecībām.
Savukārt 15. jūlijā plkst. 12.00 Mākslas stacijā “Dubulti” notiks Radošā darbnīca “Ekoprints” kopā ar mākslinieci Baibu Osīti viņas personālizstādē “Exodus”. Tajā ikvienam (bez vecuma un prasmju ierobežojumiem) būs iespēja apdrukāt zīdu (visi materiāli būs uz vietas). Apdruku attīšana - plkst. 16.00. Interesenti var ierasties ar saviem augiem rakstu veidošanai.
Baiba Osīte stāsta, ka paralēli darbam pie izstādes “Exodus”, 2022. gads viņai bija ļoti ražīgs - ar dalību vairākās nozīmīgās starptautiskās biennālēs.
“Šobrīd ir jāizvērtē padarītais, tad jāturpina strādāt. Jāpārdomā, kā tieši vēlos strādāt, ko ar saviem darbiem gribu pateikt,” saka māksliniece, solot noteikti sekot līdzi, kādi starptautiski konkursi un biennāles tiks plānoti šajā un arī nākamajā gadā.
Bet šajā vasarā viņa sapņo un plāno remontēt un sakārtot savu mājokli. “Sapņoju bradāt pa jūru, pļaut zāli, ravēt un laistīt puķu dobes, skatīties saulrietu un vienkārši baudīt vasaru…”