Daudzi pāri lieto sirsnīgas iesaukas, taču dažas no tām var signalizēt par nopietnām problēmām attiecībās. Amerikāņu psihologs dr. Marks Treverss nosaucis trīs iesaukas, kas liecina par emocionālu nenobriešanu vai pat manipulācijām, raksta dailymail.co.uk.
Pēc eksperta domām, šādas iesaukas rada viltus tuvības sajūtu. Tās stimulē oksitocīna, pieķeršanās hormona, izdalīšanos, taču tajā pašā laikā partneris var īsti neieguldīties attiecībās.
“Saukšana par “mazulīti” vai “mīļo” attiecību sākumposmā var sniegt mierinājumu, taču šī siltuma sajūta var būt maldinoša,” Treverss rakstīja vietnē Psychology Today.
Šādi mīļvārdiņi var simulēt intimitāti, pirms tā ir patiesi nopelnīta.
“Sirsnīga valoda izraisa oksitocīna, smadzeņu saiknes hormona, izdalīšanos, kas liek justies emocionāli tuviem pat tad, ja nav uzticības vai konsekvences. Jūs varat sākt justies piesaistīts kādam, kurš jums nekad nav parādījis savu emocionālo pasauli,” viņš teica.
Šo vārdu var lietot, lai izvairītos no nopietnas sarunas. Piemēram, ja viens partneris pauž satraukumu, bet otrs atbild: "Neuztraucies par sevi, mīļā." Šāda uzvedība traucē risināt reālas problēmas, saka psihologs.
Viņš paskaidroja, ka iesauka “mīļā” varētu tikt izmantota arī kā veids, kā atbrīvoties no raizēm, nevis ar tām tikt galā.
“Tā vietā, lai iesaistītos jūsu bažās, partneris varētu atbildēt šādi: “Tu pārāk daudz par visu domā, mīļā. Neuztraucies par savu skaisto galvu,”” viņš teica.
“Šīs atbildes var izklausīties sirsnīgas, taču tās var likt justies tā, it kā jūs pārspīlētu, pat pieminot kaut ko.
“Būtībā tās mazina emocijas un novirza uzmanību no konkrētās problēmas.”
Šī ir “emocionālās infantilizācijas” forma - izturēšanās pret jums tā, it kā jūs būtu pārāk iracionāls vai pārāk trausls, lai jūs uztvertu nopietni.
Iepriekšējie pētījumi ir atklājuši, ka šāda veida infantilizācija - īpaši saistībā ar sirsnīgu valodu - bija spēcīgākais negatīvu garīgās veselības iznākumu prognozētājs.
Pajautājiet sev, vai iesaukas visbiežāk parādās, kad paužat diskomfortu vai savas vajadzības, vai arī pieķeršanās tiek izmantota, lai izvairītos no īsta emocionāla darba.
Pēc strīda partneris var teikt: "Eņģelīt, nedusmojies," tā vietā, lai nokārtotu konfliktu. Tā ir "emocionālās nomierināšanas" forma - mēģinājums nogludināt lietas, neatrisinot reālās problēmas.
Psihologs uzsver, ka ne visas iesaukas ir kaitīgas attiecībām, taču, ja sirsnīgi vārdi tiek dzirdēti tikai konflikta brīžos, tas ir satraucošs signāls.
Piemēram, “Eņģelīt, nedusmojies”. “Šie vārdi var izklausīties mīļi, taču tie bieži vien darbojas kā emocionāli traucēkļi, mazinot partnera diskomfortu, nevis iesaistoties reālās, dziļākajās problēmās,” viņš paskaidroja.
“To sauc arī par emocionālu nomierināšanu — pieķeršanās izmantošanu, lai izvairītos no emocionālas atbildības.”
Viņš brīdināja, ka, lai gan mīļvārdiņi var sniegt īslaicīgu emocionālu atvieglojumu, tie var “apiet dziļāku darbu, kas nepieciešams, lai veidotu patiesu tuvību”.
Tomēr viņš piebilda: “Ne visi mīļi vārdi ir manipulatīvi. “Patiesībā emocionāli veselīgās attiecībās tie bieži atspoguļo patiesu pieķeršanos un maigumu un pat var palīdzēt mazināt spriedzi. “Galvenā atšķirība slēpjas nodomā un laikā.”