Ja esat sveču cienītājs, iespējams, esat redzējis, ka daudzi zīmoli piedāvā sojas vai bišu vaska sveces kā dabiskas alternatīvas parafīnam. Bet vai “parastās”, aromatizētās sveces jums patiešām kaitē? Atbildi meklē CNN.
Bažas par sveču drošību sakņojas ķīmiskajās reakcijās, kas rodas, tās sadedzinot, kā arī tām pievienotajās mākslīgajās smaržvielās un krāsvielās.
Parafīns ir lēts blakusprodukts, ko galvenokārt iegūst no naftas attīrīšanas - saskaņā ar ASV Nacionālās sveču asociācijas datiem, parafīns ir pasaulē visvairāk izmantotais sveču vasks.
Tomēr joprojām ir maz pētījumu par sveču emisijām vai to iespējamo ietekmi uz cilvēka veselību, un arī pētījuma secinājumi nav viennozīmīgi.
Nav vispārēja secinājuma, ka parafīna sveces ir kaitīgas jūsu veselībai, sacīja pulmonoloģe Dr. Sobia Farūka, Klīvlendas klīnikas Lernera Medicīnas koledžas klīniskā docente.
Taču riski var būt atkarīgi arī no dažādiem faktoriem, tostarp sveces veida un kvalitātes; cik bieži un cik ilgi jūs to dedzināt; gaisa plūsma telpā, kurā jūs to dedzināt; jūsu veselības stāvoklis un citi.
Kas notiek, kad dedzināt sveces
Dedzinot parafīna sveci, tā izdala gaistošos organiskos savienojumus jeb gāzes, kas viegli un ātri iztvaiko gaisā istabas temperatūrā.
Saskaņā ar Amerikas Plaušu asociācijas datiem, šie savienojumi parasti izdalās no krāsām, tīrīšanas līdzekļiem, kosmētikas līdzekļiem, gaisa atsvaidzinātājiem, automašīnu izplūdes gāzēm, ar degvielu degošām ierīcēm, piemēram, gāzes plītīm un citiem.
Parafīna sveces izdala arī benzolu, kas ir zināms kā kancerogēns - šīs ķīmiskās vielas iedarbība ir saistīta ar asins slimībām, piemēram, leikēmiju. Ieelpojot benzols var būt arī elpceļu kairinātājs.
Parafīna sveces izdala arī policikliskos aromātiskos ogļūdeņražus, kas satur benzolu un formaldehīdu, vēl vienu cilvēkiem zināmu kancerogēnu.
"Daudzos pētījumos ir novērtēta sveču emisija kontrolētos apstākļos un mājās un parādīts, ka sveču dedzināšana pasliktina gaisa kvalitāti," sacīja Dr. Sāra Evansa, vides medicīnas un klimata zinātnes docente Ikānas Medicīnas skolā Sīnaja kalnā.
Daži pierādījumi arī liecina, ka sveces var izdalīt toksīnus pat tad, ja tās nav iedegtas, saskaņā ar 2015. gada aprīļa pētījumu.
Dažos pētījumos ar svecēm konstatētā gāzu koncentrācija gaisā ir bijusi nenozīmīga, salīdzinot ar līmeņiem, kas iepriekš tika uzskatīti par nedrošiem. Tomēr citi pētījumi liecina par pretējo - 2015. gada aprīļa pētījumā formaldehīda koncentrācija, kas izdalās no aizdegtas zemeņu smaržas sveces, sasniedza 2098 daļas uz miljardu, kas ievērojami pārsniedz diapazonu no 0 līdz 400 daļām uz miljardu, ko dažādi avoti uzskata par pieņemamu. Aizdegtas kivi-melones aromātiskās sveces kopējā emisijas koncentrācija bija 12 742 daļas uz miljardu.
Mūsdienās sveces, kas izgatavotas no sojas vaska, bišu vaska vai stearīna (kokosriekstu eļļas vai dzīvnieku taukiem), bieži tiek uzskatītas par veselīgākām. Tomēr viss, kas tiek sadedzināts, izdala kaitīgas daļiņas vai ķīmiskas vielas - lai arī, saskaņā ar dažiem pētījumiem, parafīna vasks parasti ir vairāk piesārņojošas.
Toksisko izmešu risks ir lielāks, ja sveces ir aromatizētas vai krāsotas, un tas ir vēl viens iemesls, kāpēc sveces bez parafīna ne vienmēr ir tīras. Tas ir tāpēc, ka arī mākslīgās smaržvielas satur kaitīgās gāzes, tostarp ftalātus, kas ir saistīti ar mācīšanās un uzvedības problēmām, aptaukošanos, reproduktīvās sistēmas attīstības traucējumiem un daudz ko citu. 2015. gada pētījumā arī svece bez smaržas izraisīja toksīnu koncentrāciju, bet tai bija mazākais daudzums, salīdzinot ar aromātiskajām svecēm.
Turklāt gandrīz nav noteikumu par svecēm - to standarti attiecas uz ugunsdrošību un iepakojumu, nevis uz sveču sastāvu. Nav noteikumu, kas prasītu pilnīgu sveču satura marķēšanu un trešo pušu testēšanu, lai pārbaudītu ražotāju apgalvojumus.
Šī pārraudzības trūkums ir iemesls, kāpēc uzņēmumi var marķēt sveces kā “veidotas uz sojas bāzes”, pat ja tikai neliela daļa to vaska ir no sojas.
Svarīgi atcerēties, ka dažas ķimikālijas, ko potenciāli izdala sveces, ātri atstāj ķermeni, bet citas laika gaitā var uzkrāties. Tikai dažos pētījumos ir pārbaudīta sveču dedzināšanas tieša ietekme uz cilvēku veselību.
Kā izvēlēties drošākās sveces?
Ja iespējams, izvēlieties sveces, kas marķētas kā 100% sojas vasks, bišu vasks vai stearīna vasks.
Pārliecinieties, vai dakts ir kokvilna, koks vai sintētisks un bez serdeņiem, kas izgatavoti no metāliem, tostarp svina vai cinka.
Ja vēlaties aromātiskās sveces, meklējiet sveces ar ēteriskajām eļļām vai svecēm, kas marķētas “bez ftalātiem”.
Izvairieties no krāsotām svecēm.
Kad sveci neizmantojat, uzlieciet tai vāciņu.
Dedziniet sveces labi vēdināmā vietā, lai samazinātu iekštelpu gaisa piesārņojumu no kvēpiem, gāzēm vai dūmiem. Pēc sveču nopūšanas izvēdiniet telpu. Telpai arī jābūt plašai - dzīvojamā istaba ir labāka par vannas istabu.
Izvairieties no zemākas kvalitātes svecēm (parasti par to liecina to cena), jo tajās var būt izmantoti parastie vaski vai smaržvielas.
Nodzēsiet sveces, kas izdala biezus, melnus dūmus. Varat arī novērst šāda veida dūmus, izmantojot sveces dakts trimmeri vai šķēres, lai sveces dakti apgrieztu īsāku.
Dedzinot aromātiskās sveces, dariet to neilgu brīdi, lai izvairītos no galvassāpēm vai elpošanas sistēmas vai acu kairinājuma.
Nededziet sveces bērnu tuvumā.