Gaisa ceļojumi starp valstīm mums var šķist nogurdinoši un ilgi, bet putniem tā ir ierasta pieredze. Turklāt pat ilgāko lidmašīnas lidojumu pasaulē nevar salīdzināt ar to, uz ko ir spējīga svīre, raksta “IFLScience”.
Publikācijā teikts, ka velsiešu ornitologs Ronalds Loklijs jau pagājušā gadsimta 70. gados izteica varbūtību, ka svīres spēj lidot 10 mēnešus, nenolaižoties uz zemes. Taču pētnieku grupai no Lundas universitātes Zviedrijā šo teoriju izdevās apstiprināt tikai 2016. gadā.
Žurnālā “Current Biology” ir sniegta detalizēta informācija par pētījuma gaitu, ko veica zinātnieki, kuri uzraudzīja 13 pieaugušas svīres. Pētnieki putnus iezīmēja ar maziem datu reģistrētājiem, lai reģistrētu viņu lidojuma aktivitāti, un gaismas sensoriem, lai noteiktu putnu atrašanās vietu.
Tiek atzīmēts, ka dažas svīres tika izsekotas vairākus gadus, arī tad, kad tās ziemā migrēja no Zviedrijas uz Sahāras dienvidiem un atpakaļ. Pētījums parādīja, ka putni lielāko daļu laika pavada gaisā. Kopumā putni atradās uz zemes tikai divus mēnešus gadā, kad apmetās, lai vairotos.
Atlikušo 10 mēnešu laikā daži putni laiku pa laikam nolaidās uz īsu brīdi, taču vairāk nekā 99,5% sava laika pavadīja lidojot, sacīja zinātnieki. Trīs svīres atradās gaisā visus 10 migrācijas mēnešus.
Zinātnieki uzskata, ka atšķirība starp putniem, kas lidoja lielus attālumus neapstājoties, un tiem, kas nolaidās, var būt viņu apspalvojumā.
Pētnieki skaidro, ka svīres spēj tik ilgi noturēties gaisā, jo tās ir kļuvušas par ļoti efektīviem lidotājiem ar racionālu ķermeņa formu un gariem, šauriem spārniem. Pēc viņa teiktā, pateicoties tam, putni tērē mazāk enerģijas un barojas ar gaisā esošajiem kukaiņiem.