Kāpēc par laulības pārkāpšanu saka “uzlikt ragus”? Vēsturiski fakti par visiem zināmo izteicienu

© Foto: depositphotos.com

Tā ir dīvaina lieta — gan vīrieši, gan sievietes var “krāpt”, kas nozīmē laulības uzticības laušanu. Šajā gadījumā tikai vīrietis var būt tas kam " uzliek ragus ". Interesanti, kāds ragiem ar to sakars? Ir vairākas šīs frazeoloģiskās vienības izcelsmes versijas.

Brīvības ķivere

Pirmā versija aizved uz Seno Vāciju, kur sievas, sūtot vīriešus karā, uzliek galvā ķiveri ar ragiem. Vīri aizgāja, un sievas, pabeigušas rituālu, kļuva...pilnīgi brīvas. Ļoti bieži vīrs, atgriežoties no ceļojuma, saņēma bonusu ar ģimenes papildinājumu - svešus bērnus un bārdainu vīrieti, labi, ja tikai vienu. Protams, ka ne visas sievietes izmantoja tiesības būt brīvas. Bija arī tādas, kas joprojām gaidīja savu mīļoto.

Neko nedarīja, tikai skatījās

Kādu dienu senās mitoloģijas varonis Akteons medību laikā tīši vai nejauši pamanīja Artemīdu (medību dievieti), kas vietējā dīķī plunčājas ar savām nimfām. Viņš nevarēju atraut acis no viņas skaistās figūras! Un vai bija iespējams pretoties? Akteons turpināja apburts sekot dīvu kustībām, līdz notvēra Artemīdas dusmīgo skatienu.

Strūklaka Itālijā, kur attēlots kā Akteons turpināja apburts sekot dīvu kustībām, līdz notvēra Artemīdas dusmīgo skatienu / Foto: depositphotos.com

Bet bija jau par vēlu. Nav nekā briesmīgāka par saniknotu sievieti: viņa uzreiz pārvērta Akteonu par briedi. Varonis ieskrēja mežā, papēži vien nozibēja. Bet pa nakti viņu saplosīja viņa paša suņi. No viņa palika pāri tikai "ragi un kājas". Tātad Akteons kļuva par pirmo kas palika “ar ragiem”, lai gan viņš nevienu nekrāpa un nemaz nebija vīrs.

Karavīrs neiet armijā ar savu sievieti

Vācijas imperatora 1427. gada dekrēts skaidri noteica, ka vīriešiem armijā ir aizliegts atrasties kopā ar sievām. Ja sieviete uz kuģa nozīmē nepatikšanas, tad armijā viņa negatīvi ietekmē karavīra un viņa kolēģu morāli. Bet joprojām bija drosmīgas dvēseles, kurām likums nebija rakstīts.

Ja armija atklāja, ka kāds pārkāpj aizliegumu un atradās bruņotajos spēkos kopā ar pavadoni, tad pārkāpējam bija jānēsā ragi.

Tā viņi kļuva par vīriešu kauna simbolu, lai gan sākotnēji šā kauna iemesls bija ļoti romantisks.

Foto: pixabay.com

Ceturtā versija - “ragainie” vārti

Savas vētrainās dzīves laikā, līdzīgi kā piedzīvojumu romānā, Bizantijas imperators Andronikos Komnenos (1183-1185) paguva nomainīt daudzus tēlus: impērijas ienaidnieks, ieslodzītais, politiskais emigrants, galvaspilsētas iedzīvotāju iemīļots.

Pateicoties savai nepārvaramai enerģijai, viņš ne tikai nokļuva pasaules vēstures mācību grāmatu lappusēs kā vispretrunīgākais Bizantijas imperators, bet arī kā neskaitāmu mīlas piedzīvojumu varonis.

Sievas klātbūtne netraucēja Andronikosam dzīvot netiklu dzīvi un pavedināt viņa augstmaņu sievas. Un, lai viņu vīriem nebūtu garlaicīgi, viņiem ļāva medīt monarha mežos.

Andronikos Komnenos (1183-1185) / Ekrānšāviņš.

Un kā īpašas labvēlības zīme pie vīra mājas vārtiem tika svinīgi pienagloti briežu ragi, kas liecināja par sievu izvirtību. Viņi nesmējās par “ragainajiem” vārtiem: morāle tajos laikos bija nežēlīga, un par izsmieklu pie tiem pašiem vārtiem varēja pakārt drosminieku.

Par saviem mīlas piedzīvojumiem Andronikos saņēma iesauku Priapus sengrieķu auglības dieva vārdā, kurš tika attēlots ar lielisku...mīlestības instrumentu.

Atceries, kas notika...?

Dzīvesstils

Dzīve ir pilna ar pārsteigumiem: tā var būt priecīga un mierīga, vai arī pēkšņi var izveidoties “melnā svītra”. Ezotēriķi iesaka nezaudēt cerību arī grūtos brīžos, jo ir stingri pārliecināti, ka visums dod zīmes par gaidāmajām pozitīvām pārmaiņām. Šie signāli var būt smalki, taču ir svarīgi tos pamanīt, lai sagatavotos jaunam notikumu pavērsienam.

Svarīgākais