Emoji ir dīvains saziņas veids, kas ļauj lietotājiem nosūtīt smaidošu seju, avokado un pat baklažānu, lai izteiktu savas jūtas, bet tas, kā jūs izmantojat šos digitālos attēlus, atklāj jūsu emocionālo inteliģenci, apgalvots jauns pētījums, raksta “Mirror”.
Rezultāti atklāja, ka cilvēki ar augstāku emocionālo inteliģenci un drošu pieķeršanos biežāk sūta emocijzīmes.
Tas ir tāpēc, ka īsziņu sūtītāji tos izmanto, lai mazinātu nenoteiktību par to, ko viņi pārraida, tādējādi apzinoties, kā adresāts var interpretēt saziņu.
Emoji ir biežāk sastopams sieviešu vidū, kuras mēdz izteikties intīmākā līmenī, tikmēr cilvēki, kuri cieš no pieķeršanās problēmām, retāk dalās emocijzīmēs ar ģimeni, draugiem vai romantiskajiem partneriem.
Aptaujā iesaistītajiem vīriešiem bija augstāks izvairīšanās no pieķeršanās līmenis nekā sievietēm, ko pētnieki saistīja ar to, ka viņi saviem partneriem sūtīja mazāk emocijzīmju.
Šis pirmais šāda veida pētījums, ko veica ASV Indiānas universitātes pētnieki, atklāja neverbālo signālu nozīmi, kas faktiski var veicināt veselīgākas un būtiskākas attiecības.
Tika novēroti 320 pieaugušie, 191 sieviete un 123 vīrieši, izmantojot emocijzīmes īsziņās, e-pastā un citās ierīcēs.
Viņiem arī tika lūgts aizpildīt tiešsaistes aptauju, kas lika viņiem dalīties ar savu demogrāfisko informāciju, pieķeršanās stilu, emocionālo inteliģenci un to, cik bieži viņi izmantoja emocijzīmes.
Pētnieki atklāja, ka dalībnieki visbiežāk izmantoja emocijzīmes, lai mazinātu neskaidrības par to, kāds ir viņu ziņas tonis.
Emoji tika izmantoti arī, lai precizētu ziņojumus, atvieglotu noskaņojumu vai atklātu humora izjūtu, lai izvairītos no iespējamām neveiklībām.
Pētījumā tika norādīts, ka sievietes var būt emocionāli izteiksmīgākas, vēlas izteikt sarežģītāku nozīmi un/vai censties būt precīzākas savā virtuālajā saziņā, īpaši ar draugiem un ģimeni.
Saskaņā ar pētījumu, emocijzīmes bija saistītas arī ar romantiskām un seksuālām mijiedarbībām un tika izmantotas, lai uzturētu veselīgu saikni pēc pirmā randiņa.
Pētnieki balstījās uz pieķeršanās teoriju, kas liek domāt, ka vecāku un bērnu saiknes pieredze vēlāk dzīvē izpaužas citās attiecībās, kas varētu izpausties virtuālās saziņas ceļā - tie, kuriem bija augsts nemierīgas pieķeršanās līmenis vai bailes no pamestības, bija to dalībnieku vidū, kuri neizrādīja emocionālu tuvību, sūtot emocijzīmes citiem.
Tika konstatēts, ka dalībniekiem, kuriem bija augsts emocionālās inteliģences līmenis, sūtot vairāk emocijzīmju, bija labāka sevis un sociālā apziņa, un viņi spēja labāk pārvaldīt attiecības un risināt konfliktus.
"Tas norāda, ka indivīdi ar augstāku emocionālo inteliģenci spēj labāk interpretēt emocijzīmju norādes," teikts pētījumā.