Kaķi atceras jaunus vārdus pat ātrāk nekā bērni

© Foto: Pexels.com

Kā izrādās, kaķi ir ļoti apmācāmi, un viņi to dara bez atlīdzības. Dzīvnieki var atpazīt cilvēka runu, un viņi mācās diezgan ātri. Mēģiniet turēt rokā gaļas gabalu vai citu kārumu un piespiest suni apsēsties vai apgulties. Tiklīdz dzīvnieks sapratīs, ko no tā vēlas, tas ar lielu prieku sāks izpildīt komandu. Garšīgs ēdiens vai iecienītākā spēle ir lieliska motivācija sunim.

Ar kaķiem citādāk. Lai gan viņi dzīvo blakus cilvēkam, viņi joprojām saglabā savu neatkarību un autonomiju. Tas ir radījis iespaidu, ka kaķus ir grūti apmācīt un tie var būt pat dumjāki par suņiem. Bet patiesībā tā nav, saka Japānas zinātnieki. Šie mājdzīvnieki mācās visu ātri, neprasot nekādu atlīdzību, t.i. gardumu.

Pētnieki veica eksperimentu, kurā pierādīja, ka kaķi spēj atcerēties cilvēka runu. Un asociatīvā domāšana viņiem palīdz. Mājdzīvnieki atpazīst cilvēku izteiktos vārdus (atbildēt uz tiem vai nē, tas ir katra dzīvnieka personisks jautājums), bet nesenā pieredze ir pierādījusi, ka kaķu iespējas ir daudz plašākas.

Foto: Pexels.com

Zinātnieki mājdzīvnieku priekšā nolika klēpjdatoru, uz kura bija prezentācija ar multfilmu attēliem. Dzīvnieka uzdevums bija vienkārši deviņas sekundes skatīties uz mainīgajiem slaidiem. Šajā laikā cilvēks izteica dažādus vārdus, kam patiesībā nebija nekādas jēgas.

Piemēram, pētnieki teica nejēdzīgu vārdu "keraru", kad ekrānā parādījās zili balts vienradzis, kad tas aug un saruka, vai "parumo", kad saules attēls auga un saruka. Kaķi skatījās un klausījās šīs bildītes, līdz viņiem kļuva garlaicīgi.

Foto: Pexels.com

Dzīvnieki tika palaisti pastaigā, un tad eksperimentu atkārtoja. Tā notika četras reizes pēc kārtas: dzīvniekiem rādīja attēlus, teica dažus vārdus un lika atpūsties. Taču jau piektajā reizi zinātnieki nolēmuši kaķus maldināt. Dzīvniekiem tika rādīti pazīstami attēli, taču izrunāja citus vārdus. Izrādījās, ka šajā gadījumā kaķi bija neizpratnē. Viņi skatījās uz attēlu ilgāk un rūpīgāk, jo viņiem tas asociējās ar noteiktu vārdu.

Vēl viens zinātnieku secinājums: kad attēls neatbilda parastajam vārdam, kaķi ekrānā skatījās vidēji par 33% ilgāk. Tajā pašā laikā dzīvnieku zīlītes paplašinājās, kas nozīmē, ka viņus interesēja “neatbilstības”.

Foto: Pexels.com

"Kaķi pievērš uzmanību tam, ko mēs sakām ikdienas dzīvē, un cenšas mūs saprast daudz vairāk, nekā mēs noprotam," saka zinātnieki. Pētījums pierādīja, ka kaķim var būt vajadzīgas tikai deviņas sekundes, lai atcerētos vārdus, veidojot asociāciju. Tajā pašā laikā bērns, kuram jau ir gads, ar uzdevumu tiek galā ilgāk. Viņam ir vajadzīgas apmēram 14 sekundes, lai izveidotu vārdu un attēlu asociāciju.

Kad redzat, ka dzīvnieks ir ieinteresēts saimnieka dialogā ar kādu tuvu cilvēku vai apzināti pagriež seju, varat būt pārliecināts, ka pastāv liela varbūtība - kaķis visu saprot. Tas ir tieši šāds secinājums, norāda eksperti.

Dzīvesstils

Droši vien arī esat dzirdējuši, ka glāze silta piena pirms gulētiešanas palīdz labāk aizmigt un mierīgāk gulēt. Eksperti no “healthline.com” piedāvā izmēģināt divus jaunus piena dzērienus, kas garantēti palīdzēs saldākam miegam.

Svarīgākais