Olu akadēmija. Viss, kas jāzina par olām un to gatavošanu

© Foto: pixabay.com

Pārtikas un ēdiena gatavošanas pasaulē olas pieder pie savas kategorijas. Profesionālajā virtuvē olām ir tūkstoš lietojumu. Neviens nevēlas vecas olas, taču virtuvē ir gadījumi, kad olām, kam ir vismaz nedēļa, var būt labākas īpašības un tās var būt labāka izvēle nekā svaigākas alternatīvas.

Sistēmas dažādās valstīs ir atšķirīgas, bet olas, kas ražotas plašam mērogam, vienmēr tiek marķētas ar datumu vienā vai otrā veidā. Iepakojuma datums, ko ražotājs uzlicis uz olu kastītes, norāda skaitlisko gada dienu, kad olas tika iepakotas.

Piemēram, ES robežās olu maksimālais glabāšanas laiks ir 28 dienas. Bet svaigākās olas ne vienmēr ir tās, kuras vēlaties, raksta professionalsecrets.com.

Pareizas olas pareizam darbam

Foto: pixabay.com

  • Ļoti svaigām olām ir stingrākas membrānas, un tās pēc vārīšanas ir grūtāk nomizot.
  • Vārot, izvēlaties olas, kas ir vismaz nedēļu vecas.
  • Ļoti svaigām olām ir stingrāka tekstūra, un tāpēc tās ir labākas gatavojot.

Ir veids, kā noskaidrot olu vecumu ledusskapī: ielieciet olu ūdenī. Ja tas atrodas uz sāniem, tā ir svaiga. Ja stāv, tā ir vismaz nedēļu veca. Ja peld, visticamāk, nevajadzētu to ēst…

Olas ir dažāda izmēra, un nav pārsteidzoši, ka tas atkarīgs no vistām. Jaunas vistas dēj mazākas olas nekā vecākas vistiņas. Iemesls, kāpēc lielākām olām ir plānākas un vājākas čaumalas, ir tas, ka kalcija daudzums čaumalās ir vienāds.

Brūnas olas parasti nāk no brūnām vistām, bet baltās olas no baltajām vistām. Bet neatkarīgi no tā, kādā krāsā ir apvalks, olu saturs ir vienāds.

Runājot par vidi, vietējās un vēlams bioloģiskās olas ir lielisks garšīgas pārtikas, veselīgu olbaltumvielu un citu uzturvielu avots.

Olu uzglabāšana

Foto: pixabay.com

Olas ir gan pārtika, gan iepakojums vienā. Uzglabājot ledusskapī, tās kalpos daudz ilgāk. Viena diena istabas temperatūrā atbilst apmēram četrām dienām ledusskapī.

Izvairieties no stipriem aromātiem un garšām. Čaumala ir poraina, un olas var absorbēt garšas no daudzu veidu pārtikas produktiem ledusskapī. Zivis, pikantās desiņas un sālītus sierus noteikti uzglabājiet slēgtos traukos.

Tas pats attiecas uz olām kā uz cita veida svaigiem produktiem: iepakojums (tas ir, kartona kārba, nevis čaumala) ir optimizēts, lai olas transportēšanas un uzglabāšanas laikā saglabātos pēc iespējas labāk. Ļaujiet olām palikt gaisīgā, aizsargājošā kartona kastītē.

Turklāt uz olu kastītes ir norādīts derīguma termiņš un/vai detalizēta informācija par iekšpusē esošajām olām. Neizmetiet to.

Lai nodrošinātu maksimālu ilgumu, olas jāuzglabā ar plato, noapaļoto pusi uz augšu. Šajā galā atrodas olas gaisa kabata, kas laika gaitā neļaus dzeltenumam uzpeldēt un pielipt pie čaumalas.

Lielražotāja parastās olas uzglabāsies vismaz divus mēnešus (66 dienas…), ja uzglabāsiet tās kastītē ledusskapī un ar noapaļoto pusi uz augšu. Tas var būt vairākas nedēļas ilgāks par derīguma termiņu, kas norādīts uz kastītes.

Veselas, vārītas olas, kas uzglabātas ledusskapī, uzglabāsies līdz pat nedēļai.

Dziļi sasaldētas olas

Olas nevar sasaldēt veselas, jo, temperatūrai pazeminoties, šķidrais saturs izplešas un pārplēsīs čaumalas no iekšpuses. Taču olu uzglabāšana saldētavā nav problēma, ja vispirms tās pārsit un saputo baltumu un dzeltenumu, un tad sasaldē slēgtā traukā. Vai arī var atdalīt baltumus un dzeltenumus un sasaldēt tos atsevišķi.

Sapelējušas olas

Ir neparasti, ja uz olām aug pelējums. Ja tas tā notiek, tas, iespējams, ir tāpēc, ka olas ir nepareizi uzglabātas hermētiskā traukā.

Olu gatavošana

Olas ir fasētas un gatavas lietošanai, un tām ir nepieciešama minimāla sagatavošana. Bet, ja gatavojat putas vai emulsiju (mērci), ir svarīgi, lai olām būtu pareizā temperatūra, kad to sākat darīt. Savlaikus izņemiet tās no ledusskapja.

Agrāk, kad kvalitāti nevarēja uzskatīt par pašsaprotamu, olas vienmēr tika sasistas nelielā bļodiņā, pirms tās pievienoja citām sastāvdaļām. Šo veco triku joprojām var izmantot, ja neesat pārliecināts par izmantotajām olām. Ja sasistās olas saturs izskatās normāli un smaržo normāli (jūs noteikti pamanīsit, ja tā nav), turpiniet un izmantojiet tās.

Foto: pixabay.com

Ja vārāt olas, vāriet vēl nedaudz vairāk. Ātras uzkodas, sātīgākas brokastis, izsalkuši bērni un olbaltumvielas pēc treniņa ir tikai daži no daudzajiem iemesliem, kāpēc ledusskapī vienmēr ir jābūt vārītām olām.

Kā marinēt olas

Viens no veidiem, kā pagatavot, aromatizēt un arī palielināt olu glabāšanas laiku, ir to marinēšana. Marinētas olas ir ar aizraujošu garšu — atkarībā no garšvielām — un tās var saglabāties līdz 10 mēnešiem.

Noderēs gandrīz jebkura sālīta vai sāļa gurķu formula. Tomēr atcerieties, ka olas, atšķirībā no gurķiem un citiem marinētiem dārzeņiem, neizdala daudz ūdens, kas atšķaida skābumu. Nepārspīlējiet ar etiķi.

Izmantojiet cieti vārītas olas un marinējiet tās lielā, dekoratīvā stikla burkā un pievienojiet brūvējumam izvēlētās garšvielas. Olas ir gatavas pēc dienas vai divām, un tās var pasniegt gandrīz ar visu.

Olu vārīšana

Olām piemīt gatavošanas īpašības, kas padara tās ļoti daudzpusīgas. Daži padomi par visizplatītākajām metodēm:

  • Lielāku olu pagatavošanai nepieciešams vairāk laika nekā mazākām olām
  • Aukstām olām no ledusskapja nepieciešams vairāk laika nekā olām istabas temperatūrā.
  • Ļoti svaigas olas pēc vārīšanas var būt grūti nomizot.
  • Termins ir “vārīta ola”, bet olām vajadzētu tikai vārīties. Ja ūdens temperatūra pārsniedz vārīšanās punktu, olu baltumam izveidosies gumijas tekstūra.
  • Mīksti vārīta ola ar šķidru dzeltenumu, 3 minūtes.
  • Vidēji vārīta ola ar krēmveida dzeltenumu, 4 līdz 5 minūtes.
  • Cieti vārīta ola ar stingru dzeltenumu, 6 līdz 7 minūtes.
  • Pēc vārīšanas olu minūti vai divas skalojiet aukstā ūdenī. Ts nekavējoties pārtrauks gatavošanas procesu un aukstā ūdens “šoks” atvieglos olas iekšējās membrānas nolobīšanu.

Biežākās kļūdas, vārot olas

Tiek uzskatīts, ka tas ir vienkāršākais gatavošanas veids, ko var iedomāties, taču lietas var noiet greizi, un tām ir izskaidrojums:

Ola sprāgst

Temperatūra ir paaugstinājusies pārāk ātri, iespējams, tāpēc, ka ola tieši no ledusskapja (5°C) nonāk verdošā ūdenī (100°C). Izņemiet olu no ledusskapja laikus vai noskalojiet ar karstu, bet ne verdošu ūdeni. Un nemetiet olas ūdenī, kas jau vārās.

Dzeltenumam ir zaļgana krāsa

Foto: pixabay.com

Ola ir vārījusies pārāk ilgi. Dzeltenuma sarecēšana ir aizgājusi pārāk tālu.

Olbaltums ir kā no gumijas

Tas, iespējams, ir saistīts ar pārāk augstu temperatūru. Olas vajadzētu vārīt, nevis pārvārīt.

Olas saplīst vārīšanas laikā

Viens triks, kas neļauj olām plīst vārīšanas laikā, ir neliela caurduršana čaumalā, piemēram, ar parastu adatu. Veiciet punkciju olas noapaļotajā galā, lai gaiss izplūstu ārā, nevis pārplīstu čaumala.

Olu cepšanas māksla

Foto: pixabay.com

Ja vārīta ola vienmēr ir tāda, kāda tā ir (sava ​​veida), tad cepta ola ir pretēja. Rezultāts ir atkarīgs no izmantotās pannas, izmantotajiem taukiem, temperatūras, tehnikas un izmantotā aromatizētāja.

  • Pannai jābūt karstai, un tad taukiem ir jāsakarst, un tikai tad pievienojiet olu.
  • Sasitot olu pret virsmu, radīsies tīrāka plaisa ar mazāk saplīsušu čaumalu nekā tad, ja olu sasit pret asu malu.
  • Ļaujiet olai kādu laiku mierīgi apcepties, pirms sākat rosīties ar lāpstiņu (paskatieties profesionāļu virtuvē un skatieties, kā viņi to dara). Ja nepieciešams, vienkārši paaugstiniet vai samaziniet siltumu.
  • Izmantojiet piemērotu lāpstiņu, lai savāktu un pasniegtu olas.

Kā izvārīt olu bez čaumalas

Foto: pixabay.com

Nosaukums cēlies no franču vārda kabatas, “poche”. Mērķis ir izliet visu olu no čaumalas vārošā ūdenī, lai olas baltums izveidotu "kabatu" ap sevi un olas dzeltenumu. Pēc vārīšanas baltumam jāturas kopā ap joprojām šķidro dzeltenumu.

Benedikta olas vārīšanas tehnika prasa zināmu apmācību un kur pilnīgi viss var noiet greizi. Bet, ja tas tiek izpildīts pareizi, tas ir sensacionāls olas pasniegšanas veids.

Padomi Benedikta olas gatavošanai

  • Izmantojiet svaigas olas, lai iegūtu vieglāk pārvaldāmu olu baltumu.
  • Vispirms iesitiet olu nelielā bļodā, lai to būtu vieglāk viegli iemest vārošā ūdenī, veidojot apkārt "bumbiņu".
  • Daži šefpavāri rada lielu problēmu - un daži ne - ar lielu karoti maisa vārošo ūdeni, lai tas virpuļotu ap virpuli katla centrā. Kad ola ir novietota tieši virpuļa vidū, tas palīdz olas baltumam aptīt sevi. Ja vēlaties, padariet to par savu tehniku. Ūdens virpulim vajadzētu būt tikai maigai kustībai, pretējā gadījumā tas saplēs jūsu olu.
  • 3 minūtes - ar šķidru olas dzeltenumu.
  • 4 minūtes - krēmīgam olas dzeltenumam.
  • 5 minūtes - cietam olas dzeltenumam.
  • Uzmanīgi izceliet vārītu olu no ūdens, izmantojot putu karoti. Novietojiet uz virtuves papīra vai sānu dvieļa, lai noņemtu lieko ūdeni, un nekavējoties pasniedziet.

Kā pagatavot olu kulteni

Foto: pixabay.com

Olu kultenis ir pieticīgs ikdienas ēdiens, taču ir nepieciešams šefpavārs, lai tas būtu garšīgi krēmīgs un ideāls. Pamats (un pēc tam varat pievienot garšvielas pēc garšas):

  • 2 olas
  • sāls un pipari
  • 1 ēdamkarote bieza krējuma
  • sviests
  • Sasitiet olas bļodā. Pievienojiet krējumu, sāli un piparus. Pannā uz vidējas uguns izkausē lielu daudzumu sviesta. Pievieno olas. Visu laiku aktīvi maisa olas. Lai palēninātu gatavošanas procesu, periodiski noņemiet to no uguns.
  • Turpiniet, līdz iegūstat krēmīgu, vienmērīgu rezultātu.
  • Ņemiet vērā, ka gatavošanas un sacietēšanas process turpināsies arī pēc tam, kad pannu būs noņemta no uguns.
  • Pasniedziet uzreiz.

Padomi

Foto: pixabay.com

Ar olām ir viegli pagatavot gandrīz jebkuru ēdienu, padarot to garšīgāku, sātīgāku un barojošāku, neuzkrājot kalorijas. Daži piemēri:

Sagriezta vārīta ola gandrīz visos salātos…

… vai gandrīz jebkurā sviestmaizē.

Olas ar treknām zivīm un zivju ikriem.

Daži olu dzeltenumi krēmīgā mērcē.

Daži olu dzeltenumi kartupeļu biezenī.

Zupā/buljonā iemaisa veselu olu.

Sakuļ olu virs ceptajām nūdelēm/rīsiem.

Jēlu olu risks

Foto: pixabay.com

  • Neapstrādātas olas, tostarp olu dzeltenumi, ir daudzos ēdienos vai kopā ar tiem. Ja tas tā ir, jums ir jāzina kaut kas vai par vietējiem standartiem:
  • Neapstrādātas olas var būt kampilobaktēriju un salmonellas baktēriju avots, taču tas dažādos reģionos ir atšķirīgs. Dažās valstīs risks ir ievērojams.
  • Pirms ēdat jēlas olas, noteikti pārbaudiet vietējos ieteikumus.
  • Var būt piesārņota gan olas iekšpuse, gan ārpuse.
  • Simptomi ir sāpes vēderā, caureja, vemšana un drudzis.
  • Kampilobaktēriju un salmonellas baktērijas mirst 70°C temperatūrā. Diemžēl tas nozīmē, ka ola ir cieti vārīta…

Olu pasniegšana

Foto: pixabay.com

Olas var būt gan vienkāršākais, gan elegantākais ēdiens. Cieti vārīta ola ir pamatbarība, bet izplūstošais olas dzeltenums ir kulinārijas maģija. Pasniedzot olas, ņemiet vērā:

  • Dzeltenais dzeltenums gandrīz jebkuram ēdienam piešķir bagātīgu krāsu. Neapstrādāts vai vārīts, ar vai bez olu baltuma.
  • Mīkstais, zīdainais dzeltenums ir arī pildīts ar umami. Kopumā garšas un tekstūras kombinācija, ko ir grūti pārspēt.

Par dējējvistām

Foto: pixabay.com

Ola ir pārsteidzoša sastāvdaļa. Tas nāk no vistām, un tās ir pelnījušas, lai pret tām izturētos ar lielāku cieņu, nekā tas diemžēl ir. Iztērējot nedaudz vairāk par bioloģiskām olām, jūs ne tikai iegūsit labāku produktu, bet arī mudināsit labāk izturēties pret šiem dzīvniekiem.

Mūsdienu vista gada laikā var izdēt vairāk nekā 100 olas, un to var izdarīt sešus līdz septiņus gadus. Veikalā esošās olas netiek apaugļotas, tāpēc šajā procesā nav nepieciešams gailis.

No kurienes nāk dējējvistas?

Viss sākās ar Āzijas džungļu putniem, kas tika notverti un pieradināti. Tūkstošiem gadu ilgas audzēšanas rezultātā mūsdienu vistas var dēt olas tādā ātrumā, kam nav nekāda sakara ar faktisko vairošanos.

Dzīvesstils

Atzīmējot 18. novembri, ir svarīgi apzināties, kāpēc Latvija mums katram ir tik īpaša, dārga un neatkārtojama. Mums ir paveicies, jo šodien dzīvojam brīvi un debessjums ir tīrs. Un, lai arī pagātne sāp, ir jāskatās uz priekšu, lai spētu lepoties, ka dzīvojam Latvijā, varam darīt lielas lietas un priecāties.

Svarīgākais