Kā audzēt kosmejas, lai tās ziedētu visu vasaru

© Foto: depositphotos.com

Kosmejas ir sauli mīloši augi ar ilgu ziedēšanas sezonu. Tās aizpilda dārza apmales ar ziedu pārpilnību, kur krāsa svārstās no baltas līdz rozā, no sarkanas un oranžas atšķirībā no šķirnes.

Īsākas šķirnes labi izskatās arī konteineros un podos, un no visām kosmejām iegūst fantastiskus grieztos ziedus. Vienkāršie ziedi noteikti paspilgtinās jebkuru dārzu līdz pat rudenim, un apputeksnētājiem tie patīk tikpat ļoti kā dārzniekiem, raksta gardenersworld.com.

Kā audzēt kosmejas?

Foto: pixabay.com

Audzējiet kosmejas mitrā, bet labi drenētā augsnē pilnā saulē. Nolasiet pārziedējušos ziedus, lai pagarinātu ziedēšanu pat rudenī, pēc pirmajām salnām. Var savākt sēklas pēc ziedēšanas, lai nākamajā sezonā tās iesētu.

Kosmeju dzimtene ir Dienvidamerika un Centrālamerika, tāpēc tie ir jāstāda siltā, saulainā vietā. Augsnei jābūt brīvi drenētai.

Sēklas jāsēj agrā pavasarī tieši augsnē, kur vēlas, lai kosmejas augtu, vai mazos podos vai moduļos, kas piepildīti ar brīvi drenējošu kompostu. Ja audzē podos, iestādiet stādus, kad tie ir pietiekami lieli, lai tos varētu apstrādāt. Stāda aprīļa beigās/maijā pēc salnām.

Kad stādi ir izveidojuši 2-3 lapu pārus, var noplūkt galotnes, lai iegūtu kuplākus augus ar vairāk ziediem.

Foto: pixabay.com

Garākām šķirnēm, iespējams, būs vajadzīgi balsti, pretējā gadījumā tās var sakrist. Visas šķirnes ziedēs ilgu laiku, ja tām regulāri nolasa vecos ziedus un baro ar šķidro mēslojumu. Nogriežot vecos ziedus, nogrieziet kopā ar kātu līdz pirmajai lapai zem ziedgalvas.

Kā kosmejas izplatās?

Var savākt sēklas no ziedošām kosmejām un saglabāt tās nākamajam gadam. Vai arī, ja audzē šokolādes kosmeju, tad var sadalīt saknes gumus uzglabāšanai ziemas mēnešos.

Foto: pixabay.com

Cosmos atrosanguineus - šokolādes kosmeja ir maiga daudzgadīga no Meksikas. Tumšajiem kakao krāsas ziediem ir vājš vaniļas un šokolādes aromāts. Atšķirībā no citām kosmejām tā aug no gumiem, un ar to jāizturas kā ar dāliju, jāizrok, lai pārziemotu iekštelpās, vai rudenī ir stipri jānomulčē.

Kosmejas aug gandrīz bez problēmām, izņemot gliemežu draudus, kad stādi ir jauni un maigi.

Cosmos 'Sea Shells' - ar gaišām rievotām ziedlapiņām, piemēram, jūras gliemežvākiem, tas ir lielisks stādīšanas partneris tumšziedu dālijām un krizantēmām.

Cosmos bipinnatus 'Sonata White' - kompakta kosmeja, piemērota audzēšanai konteineros. Tīri baltu, atsevišķu, apakštasītes formas ziedu masa zied visu vasaru.

Cosmos bipinnatus 'Fizzy Pink' - ar spēcīgām krāsām no baltas līdz karmīnsarkanam, šī šķirne ir piemērota griešanai vai audzēšanai podos.

Foto: pixabay.com

Cosmos 'Gazebo Red' - vidēji liela kupla, agri ziedoša kosmeja šķirne ar lieliem samtaini sarkaniem ziediem.

Mana kosmeja ir ļoti gara un izturīga, tad kāpēc tai nav ziedu?

Ja kosmeja ir gara, spēcīga un kupla, bet bez ziediem, iespējams, tie ir pārbaroti ar slāpekļa mēslojumu vai auguši pārāk auglīgā augsnē. Tas var izraisīt kosmejas lapotnes augšanu uz ziedu rēķina. Kosmejas vislabāk zied, ja to stāda pilnā saulē un labi drenētā, vidējā dārza augsnē. Ēnā esošiem augiem arī būs maz ziedu. Kosmejas augu izgriešanai vajadzētu izraisīt lielāku ziedēšanu.

Foto: pixabay.com

Kosmejas stādu galotnes vislabāk izkniebt tad, kad tām ir izaugušas trīs īsto lapu kopas. Tas mudinās augus sazaroties un kļūt kuplākam. Tam vajadzētu arī palielināt ziedu ražošanu.

Ja stādi jau ir kļuvuši pārāk gari, neuztraucieties. Vienkārši izrociet un iestādiet nedaudz lielākā traukā, stādot stādus nedaudz dziļāk, nekā tie bija. Ja vēl nav izkniebtas galotnes, dariet to tagad, lai veicinātu kuplāku augšanu.

Foto: pixabay.com

Dzīvesstils

Ķīniešu horoskops liecina, ka 2024. gada jūlijs ir Metāla kazas mēnesis. Veselība, karjera, nauda un ceļojumu prognozes visām 12 zodiaka zīmēm, radošajai Kazai ienākot vasarā.