Šo padomu var sadalīt nosacīti četrās grupās. 1.Magnolija jau sen ir tavā dārzā. 2.Magnolija iestādīta tikai šogad un ir maza līdz metram, vai garāka, bet jūtami ļoti jauna. 3.Magnolija iestādīta šogad, bet ir liela ar lielu sakņu sistēmu. 4.Magnoliju vēlies iestādīt rudenī.
Ja magnolija tavā dārzā jau sen rotājās un viss ir kārtībā - zied un neslimo, tad neko nemaini no tās kopšanas rutīnas, kāda ir bijusi līdz šim, neko nevajag pārspīlēt!
Tomēr, ja tā vairākus gadus nezied vai ir kādas citas nelaimes, piemēram, brūnē lapu malas utt., tad gan vajadzētu saprast šo nelaimju cēloni un jāsaprot, kādi ir magnoliju augšanas principi, kas, protams, ir 2 stundu lekciju vērtas un labāk pat pakonsultēties uz vietas kādā dārzniecībā.
Bet pamatprincipi ir:
Man ir video - kādas ir nianses?
Šobrīd visām magnolijām iesaku uzbērt rudens mēslojumu, kur slāpeklis nav lielāks par 5% - jau tagad, ne vēlā rudenī, kad augs jau guļ, jo augus jāsagatavo laikus. Drošībai uzlejam Regreener: 1tējk. uz 10 litriem un visus 10 litrus uz lielu augu vai 5 litrus uz mazu augu. Bet tas jādara tagad - septembrī.
Turpinām ar niansēm.
Ja augs ir neliels, līdz 1m - NOTEIKTI pēc lapu nokrišanas jāsasedz sakņu sistēma ar vismaz 15 cm kūdras, mulčas slāni un Latvijas aukstākajos reģionos šos jaunuļus jāsasedz. Jā, tā ir problēma tiem, kuri pavasarī vēlējās ietaupīt un nopirka it kā lētākos, mazākos augus, bet ar magnolijām ir tā, jo vecāks augs, jo izturīgāks mūsu apstākļos. Bet, ja nu ir mazulis dārzā, jāsedz, bet kā?
Man ir video par segšanas principiem, vienkārši aptīt nebūs jēgas. Jāveido kā mazs vigvams - telts, pēc iespējas vairāk šajā segumā ietverot zemi, kas ir vienīgais siltuma avots.
Noteikti iesaku iedziļināties šajā izpratnē - ja mums jāsargā kādi augi no sakņu izsalšanas, sedzam sakņu sistēmu ar kūdru, mulču, kompostu, ja ir bīstamība, ka augs kopumā ir pārāk jūtīgs un vēl nav piemērots izstādīšanai ārā bez papildus rūpēm, tad mums jāpacenšas izveidot it kā elpojošas siltumnīcas efekts (foto nr. 3), var segt kā rozes ar skujām (foto nr. 5), var izveidot bambusus karkasu un aptīt ar biezu agroplēvi tikai tad, kad iestājas aukstumi. Un saprotiet, ka auga aptīšanai ar agrolēvi, neiekļaujot segumā daļu zemes, ir cita nozīme - aizsargāt pret aukstā ziemas vēja susināšanu pumpurus, bet mazam augam tas būs par maz (foto nr. 4).
Arī šāda aptīšana siltumu nedod, tā ir tikai pret vēju (foto nr. 7).
Noskaties šo video, lai saprastu principu:
Trešā padomu grupa.
Ja augs ir liels ar lielu sakņu sistēmu, lai arī iegādāts šogad, segt uz ziemu nevajadzēs, bet vajadzēs sakņu sistēmai uzbērt 15cm kūdras, mulčas kārtu tad, kad tiklīdz nokritīs lapas.
Droši izlasi otro vai trešo padomu grupu, atkarībā, vai magnolija ir maza vai liela, un tas arī viss!
Atceries, ka pirmos trīs gadus magnolijas pirmo reizi jāsalaista ļoti agri, lai neizžūtu pumpuri. Kad būs tikko nokusis sniegs, tad divas nedēļas parasti ir vējains un viss izžūst, dienā ir plusi un naktī mīnusi, saulīte veicina pumpuru piebriešanu, bet mitruma kompensācijas mehānisms vēl nestrādā, tāpēc vienu reizi divās nedēļās būtu jāsalaista.
1.Ja ar tavu magnoliju viss ir labi, neko nemaini tās kopšanā.
2.Ja magnolija gadiem mokās, noskaidro iemeslu, iespējams, ka augsnei ir nepareizs skābuma līmenis un augs neuzņem fosforu pumpuru veidošanās laikā, atrisini šo jautājumu.
3.Magnolijas iesaku uz rudeni piebarot ar rudens mēslojumu un Regreener.
4.Visām magnolijām pirmos 3 gadus nosedzam sakņu sistēmu ar kūdru vai mulču, vai kompostu, ko pavasarī noņemsim, VISMAZ ATTĪRĪSIM sakņu kakliņu, jo atceries, ka augu nedrīkst aprakt, katrai auga daļai jābūt tur, kur jābūt.
5.Ja magnolija ir ļoti jauna, tad, kad nokritīs lapas, labāk apsedz, iedziļinies kā.
6.Ja magnolija ir pieaugusi, piesegsi tikai sakņu sistēmu, pašu nevajag, tikai, ja būs traks vējš tuvāk februārim.
7.Ja gribi ziedus, atceries par pirmās laistīšanas nozīmīgumu pavasarī.