Varbūt labāk braukt ar vilcienu vai automašīnu? Šo jautājumu daudzi cilvēki sev uzdod, ja plāno atvaļinājumā lidot ar lidmašīnu. Ja nav iespēju nokļūt atvaļinājuma vietā citādāk nekā ar lidmašīnu, bet trauksme pirms ceļojuma ir ļoti augsta, uzziniet, kā pārvarēt bailes no lidošanas.
Psihologi skaidro, ka tas var notikt pat ar tiem, kas nebaidās no lidošanas, un tas ir diezgan dabiski. Stresa situācijā, kad tiek ieviesti ierobežojumi, lai nodrošinātu lidojuma drošību, ilgās gaidīšanas dēļ, lai iekāptu lidmašīnā, cilvēks jūtas bezpalīdzīgs, pilnībā nekontrolē situāciju. Un pacelšanās, nosēšanās vai turbulence lidojuma laikā vēl vairāk saasina trauksmi. Ir grūti tikt galā ar savām sajūtām, kad atrodaties stingri piesprādzēts sēdeklī, raksta DoctorPiter.
"Trauksmīgiem pasažieriem vislabāk ir izvēlēties sēdvietu tuvāk lidmašīnas priekšgalam vai virs spārna, kur var redzēt, kas notiek ārpusē," iesaka Toms Bannss, pensionēts aviokompānijas kapteinis un licencēts psihoterapeits, kas specializējas ar aviāciju saistītu fobiju ārstēšanā. Ir pierādījumi, ka mierīgākie cilvēki lidmašīnā sēž centrā, jo līdzsvara punkts atrodas virs vai nedaudz priekšā spārniem.
Centieties lidot ar cilvēkiem, kas liek justies droši. Nelasiet satraucošas ziņas, neatcerieties un neļaujiet citiem pat jokot par gaisa negadījumiem vai pat ieteikt katastrofālus scenārijus.
Ja gadās lidot viens, varat sadraudzēties ar citiem pasažieriem lidojumā, vēlams, ar ģimenēm un bērniem. Socializēšanās, sarunas par neitrālām tēmām, saziņa un rotaļāšanās ar bērniem būs noderīgas un mazinās trauksmi un bailes.
Lidojot, domas var būt tik tālu, ka nav iespējams apstāties. Tāpēc ir svarīgi sevi "iezemēt". Palīdzēs vienkāršs vingrinājums: koncentrējieties uz piecām lietām sev apkārt, ko varat redzēt, četrām taustes sajūtām - to, ko jūtat, trim skaņām, divām smaržām un vienu garšu. Tas novērsīs jūsu smadzeņu uzmanību no panikas. Veicot vingrinājumu šādā secībā, smadzenēm būs grūtāk veikt uzdevumu, un jūs nomierināsities.
Lielisks veids, kā mazināt stresu lidmašīnā, nav lasīšana vai filmas skatīšanās, bet gan taustes nodarbinātība - adīšana, zīmēšana vai pat spēlēšanās ar fidget - antistresa rotaļlietu. Vairāku maņu iesaistīšana ļauj noenkurot prātu un ķermeni esošajā brīdī.
Tas izklausās vienkārši, bet elpošanas vingrinājumi palīdz apspiest bailes. Apzināta elpošana palēnina sirdsdarbības ātrumu un izraisa relaksācijas reakciju. Izmēģiniet šo vienkāršo vingrinājumu. Tas parasti tiek ieteikts tiem, kas vēlas apturēt “prāta rosīšanos” pirms gulētiešanas un ātri aizmigt.
Bet tas palīdzēs arī lidojuma laikā - piemēram, ja jums ir nepieciešams nomierināties, šķērsojot turbulences zonu. Šis ir 4-7-8 elpošanas modelis, kurā jūs ieelpojat četras sekundes, aizturat elpu septiņas un izelpojat astoņas. Ilgāka izelpošana nekā ieelpošana ir triks nervu sistēmas nomierināšanai.
Lai vingrinājums būtu pēc iespējas noderīgāks, veiciet to vairākas reizes pirms iekāpšanas lidmašīnā un tūlīt pēc iekāpšanas lidmašīnā.
Ja pieaugušā vecumā esat sācis baidīties no lidošanas, varat ciest no bezpalīdzības sajūtas, ko izraisa daudzas citas problēmas un grūtības dzīvē. Angļu valodā ir idioma: “Salms, kas salauza kamieļa muguru”.
Doma ir tāda, ka pat neliels stress var izraisīt cilvēka neparedzamu un pārmērīgu reakciju, jo viņš gadiem ilgi ir uzkrājis stresa faktorus, iespējams, pat neapzinoties tos. Tā dēļ cilvēks kļūst mazāk tolerants situācijās, kurās viņš jūtas iesprostots, piemēram, lidmašīnā. Šajā gadījumā ir vērts meklēt psihoterapijas palīdzību, lai izprastu sevi un savu dzīvi.