Daži padomi un ieteikumi sēņotājiem

© Foto: Redzēt debesis

Gaileņu laiks ir sācies. Brīvdienās uz mežu dodas neierasti daudz cilvēku. Tas priecē, jo sēņošana ir viena no labākajām lietām, ko cilvēks var darīt. Tomēr vēlamies atgādināt dažas vienkāršas lietas, kuras nemeža cilvēkiem var būt nezināmas, raksta tūrisma aģentūra Redzēt Debesis.

Pirmais un galvenais - auto atstāšana

Lai nevienu neaizvainotu, esam nobildējuši mūsu busiņu tipiskā sēņotāju auto pozā. Ar vieglo paspiesties garām var. Bet ar citu tehniku nē. Lūdzu saprotiet, ka tiem, kas strādā mežā vai apkārtējos laukos, brīvdienu nav.
Jums netiek garām ne baļķvedēji, ne lielie meža tehnikas treileri, ne zāles pļāvēji traktori. Un, pasarg Dies', ugunsdzēsēju auto arī ne. Sēņotāji, lūdzu atstājiet savas mašīnas mazo meža celiņu galos, vai stigu galos, vai izmantojiet Latvijas Valsts mežu atpūtas vietu stāvvietas. Ņemiet vērā, ka smago auto savstarpējās izmainīšanās kabatas arī nav stāvvietas. Arvienvārdsakot, atstājiet auto tur, kur tas nav pa riteņiem lielajai tehnikai.

Foto: Redzēt debesis

Otrais un tikpat svarīgs - ugunsdrošība

Mežā ir ļoti sauss. Nekādā gadījumā nekuriniet ugunskuru. Nenometiet izsmēķus. Ja redzat mežā nomestu stikla pudeli, lūdzu savāciet. Gadās, ka stikla pudeles dibens nostrādā kā lēca, kas fokusē saules starus, kā rezultātā sausajās skujās sākas gruzdēšana. Ja redzat gruzdošu meža zemsedzi uzreiz zvaniet 112.

Foto: Redzēt debesis

Trešais un arī svarīgs - sargiet sevi

Lai arī mūsu mežos bīstamība ir maza, tomēr atcerieties par odzēm. Ja esat nepieredzējis mežā gājējs, tad valkājiet pārgājienu zābaciņus. Tos, kuri nosedz potīti. Velciet garās bikses. Appūtiet sevi ar knaušu un dunduru atbaidītāju. Tas pasargās arī no ērcēm. Sevišķi jāuzmanās no knišļiem jeb moškām. Tās ir miniatūras, ap 1,5mm garas mušiņas, kas nejauki dzeļ galvā, acu plakstiņos un rokās. Nepieradušam cilvēkam var būt diezgan vētraina alerģiska reakcija. Un vēl - neklaiņojiet viens un kluss pa jaunaudzēm vai pilnīgi necaurredzamiem krūmiem. Tikšanās ar mežacūku baru arī var izrādīties visai traumatiska.

Foto: Redzēt debesis

Dodieties mežā, ievērojiet piesardzību, cieniet mežā strādājošos un neatstājiet nekur atkritumus! Jauku pirmssvētku laiku! Pilnus grozus gaileņu!

Dzīvesstils

Vasara no dārza sniedz aromātisku garšaugu un salātu pārpilnību. Tie ir ne tikai bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām, bet  sniedz arī svaigumu. Pētersīļi kalpo kā salātu pamatne, kam pievienoti tādi garšaugi kā dilles, piparmētras, baziliks, estragons un dažādi savvaļas augi – ja prot tos izmantot.

Svarīgākais