Ir daudz un dažādu tehniku, kas māca sasniegt vēlamo mērķi un uzlabot dzīves kvalitāti, un arī metodes ir ļoti dažādas – arī agresīvas, uzmācīgas. Emocionālās brīvības tehnika (EBT) nesāpīgi māca mieru un stabilitāti.
Tā ir cilvēka enerģētiskā līdzsvara uzturēšana, un, ja cilvēks ir mierīgs un stabils, viņš nav tik viegli kontrolējams un ietekmējams. Turklāt kā blakusparādība ir labāka veselība, prieks un pozitīvāks skats uz apkārtējo pasauli.
Izmainās enerģijas plūsma
«No kā cilvēka organismā šodien rodas problēma? No tā, ka par kādu notikumu vai izjūtām, vienalga – vakar vai pirms daudziem gadiem, ir kāda negatīva atmiņa, kā rezultātā izmainās enerģijas tecējums jeb enerģijas plūsma pa meridiāniem un cilvēka ķermenī parādās bloks jeb traucējumi ķermeņa enerģijas sistēmā,» stāsta biedrības Lācīša skola dibinātājs, makrobiotikas speciālists un EBT eksperts Roberts Lācītis. Viņš piebilst: to, kā strādā meridiānu sistēma, ķīnieši atklājuši jau pirms pieciem tūkstošiem gadu. Un par to, ka tā joprojām strādā, var pārliecināties arī katrs pats, pat neesot ne masāžas, ne akupunktūras speciālists: parīvējot vietu, kas sāp, sāpes mazinās – jo bloks tiek noņemts.
«Kad ķermenis bloķējas, parādās daudz negatīvu emociju, kas savukārt raisa negatīvas izmaiņas fiziskajā ķermenī. Kāpēc tā notiek? Tāpēc, ka jebkurš funkcionālais bloks cilvēka ķermenī rada ne tikai emocionālu stresu, bet arī saspringumu galvā, mugurā, kājās – muskuļi savelkas, iekšējie orgāni šokējas un sāk strādāt nepareizi. Ko mēs darām? Zvanām 113. Ārstējam un labojam negatīvās izmaiņas fiziskajā ķermenī, mums palīdz arī dažādi citi speciālisti, bet, tā kā aisberga neredzamā daļa paliek neskarta – negatīvās emocijas paliek, un paliek arī bloks, fiziskā ķermeņa problēmas atnāk atpakaļ,» skaidro Roberts Lācītis.
Viņš stāsta: cilvēks aiziet pie psihoterapeita, kas nodarbojas ar emociju labošanu, un novāc negatīvās emocijas, bet – paliek bloki un paliek negatīvas izmaiņas fiziskajā ķermenī. Labi, viņš aiziet pie akupunktūras speciālista vai uz jogu, vai sporto un tādā veidā novāc blokus, bet joprojām ir ķezā – jo paliek negatīvas emocijas un paliek negatīvas atmiņas, un viņš atkal ieslēdz savu družbu vai huskvarnu un atkal pats sevi zāģē, un atkal ir stresa situācijā.
Parādās pozitīvās emocijas
Ko darīt? Atbildi uz šo jautājumu meklēja un atrada Gerijs Kreigs: visu negatīvo emociju cēlonis ir traucējumi ķermeņa enerģētiskajā sistēmā. Viņš radīja EBT, kas ir alternatīva akupunktūras un psihoterapijas forma – tās laikā cilvēks bez adatām, ar pieskārienu palīdzību iedarbojas uz akupunktūras punktiem un vienlaikus koncentrē uzmanību uz psiholoģisko vai fizisko problēmu. Tādā veidā tā tiek neitralizēta, vairs nav negatīvu atmiņu, bet ir iegūts miers un stabilitāte.
«Nav bloku, nav negatīvu emociju, bet ir blakusparādība – sāk atveseļoties fiziskais ķermenis. Sāk cirkulēt enerģija, beidzas žēlošanās, čīkstēšana un visas pārējās emocionālās draņķības. Emocijas kļūst patīkamas, parādās prieks, līdzsvars un veselība,» uzsver Roberts Lācītis. Viņš EBT apguvis Londonā pie izcilās EFT (Emotional Freedom Techniques) pasniedzējas Džūdijas Bīrnas un to praktizē jau četrus gadus.
Ko tas nozīmē – nav negatīvu atmiņu? «Tas nozīmē: ja ir bijusi kāda problēma un mēs to regulāri atceramies – vieni regulāri raud, citi regulāri pārdzīvo –, tie ir tie bloki un tās ir tās negatīvās emocijas. Ar EBT palīdzību cilvēks atceras problēmu, bet tā vairs neizsauc negatīvas emocijas. Viņš apzinās: jā, tā bija, bet ir jādzīvo tālāk. Un kas notiek tālāk? Ja nav negatīvu emociju, parādās pozitīvās emocijas – jo tām cilvēka ķermenī ir atbrīvojusies vieta. Cilvēks kļūst vesels garīgi un fiziski,» skaidro EBT eksperts.
Nav panaceja
«Protams, šī sistēma nav panaceja. Es pamēģināju, man izdevās, un tagad visu mūžu es būšu vesels! Ļoti laba doma, bet diemžēl dzīvē tā nenotiek,» savā praksē pārliecinājies Roberts Lācītis. Protams, dzīve turpina ritēt savu gaitu, nāk priekšā atkal citi ikdienas stresiņi, bet EBT ļoti palīdz sevi savākt, uzturēt pie dzīvības un labas veselības.
Ir daudz un dažādu tehniku, kas māca sasniegt vēlamo mērķi un uzlabot dzīves kvalitāti, un arī metodes ir ļoti dažādas. EBT nesāpīgi māca mieru un stabilitāti. «Ja tu esi haosā, tu piesaisti haosu. Ja tu nemitīgi žēlojies, tu sev apkārt redzi tikai žēlojošos. Bet, ja esi miera stāvoklī, arī pasaule apkārt kļūs mierīgāka. Ko tu izstaro, to tu pievelc,» Roberts Lācītis atgādina sen zināmas patiesības, uzsverot, ka tas gan nenozīmē, ka cilvēks paliek tik mierīgs, ka filma ir, bet skaņas nav. Nē, apguvis EBT, cilvēks domā, spriež un rīkojas pilnīgi adekvāti, tikai bez akcenta, ka kaut kas ļoti sāp, ka kaut kas ir bijis ļoti slikti. Nav vairs baiļu, briesmu sajūtas, nav stresa un uztraukumu. «Protams, ir cilvēki, uz kuriem šī sistēma nestrādā,» atzīst Lācīša skolas dibinātājs. Viņš ir sapratis, kāpēc nestrādā. Jo nevajag. Jo cilvēks pats nav gatavs mainīt savu dzīvi. Lai tā dotu patiesu labumu, ir jābūt gribasspēkam.
Palīdz saprast makrobiotiku
Vai EBT ļauj vieglāk saprast to, ko nozīmē makrobiotiska, un dzīvot pēc noteikumiem, ko māca šī zinātne? «Ļoti labs jautājums,» saka Roberts Lācītis – jo, kā izrādās, tieši tāpēc, ka cilvēkiem sagādāja grūtības izturēt tos uztura noteikumus, ko nosaka makrobiotika, viņš sāka meklēt sistēmu, kas varētu palīdzēt. Un atrada EBT – tuk tuk metodi, kā viņš pats saka. Sevi apklauvējot, cilvēks daudz ātrāk nostabilizējas, un tad jau pats var izvēlēties, ko ēst, ko neēst.
Kādai pēc makrobiotikas noteikumiem vajadzētu būt rudens ēdienkartei? Kādi noteikumi jāievēro? «Tikai jāpriecājas!» smaidot saka Roberts Lācītis. Viņš uzsver: lai ar uztura palīdzību sakārtotu pašam sevi, dabūtu mieru un līdzsvaru, ir nepieciešams vismaz gads, jo asinis tik ātri nemainās – gadalaiki mainās ātrāk. Taču, kā mēs ēdīsim, tāda būs asins kvalitāte. Kāda būs asins kvalitāte, tāda būs visa pārējā dzīve.
***
EMOCIONĀLĀS BRĪVĪBAS TEHNIKA
• ir dabiska sevis izdziedēšanas metode bez kontrindikācijām
• ātri un nesāpīgi ļauj sasniegt pozitīvas pārmaiņas domāšanā
• ļauj izdziedēties no psihosomatiskām slimībām
• palīdz pārdzīvot psiholoģiskas traumas, uzlabo noskaņojumu
• ļauj aizmirst negatīvas atmiņas
• iemāca pārvarēt bailes, nemieru, fobijas, aizspriedumus, atkarības (no alkohola, narkotikām), sāpes, alerģijas, depresiju
• atbrīvo no kompleksiem
• iemāca nepielaist klāt stresu un valdīt pār savām emocijām (arī sarežģītās situācijās)
• palīdz izveidot harmoniskas attiecības ar apkārtējiem
• iedod pozitīvu attieksmi pret dzīves seriāliem
• ir labākais ceļš uz līdzsvarotu dzīvi – tā dod prieku, veselību un mieru
SKOLOTĀJS. Makrobiotikas speciālists Roberts Lācītis EBT praktizē jau četrus gadus. «Es apmācu cilvēkus, kā ar šo tehniku strādāt pašiem, lai viņi katrreiz, kā iekož bite, neskrietu pie manis.»
***
Domas rodas vēderā
«O! Šoruden nebūs skumju domu, jo, attīrot vēderu, attīrīsies arī prāts! Ne velti austrumu gudrie teikuši, ka visas domas rodas vēderā,» saka makrobiotikas speciālists Roberts Lācītis. Viņš ievērojis, ka daudzi no mums par galveno attīrīšanās metodi izvēlas gavēni – vai tā ir viena diena nedēļā vai vesela nedēļa, to katrs pielāgo saviem spēkiem. Viņš iesaka: pāris dienas mēnesī var lietot tikai vārītus brūnos rīsus un dārzeņu zupu – arī tas ir labs attīrīšanās veids.
Rudenī organisms sāk gatavoties ziemai, tas pieprasa vairāk olbaltumvielu, tauku, pilngraudu putras, ķirbjus. Pārsvarā – siltumu radošus ēdienus, produktus ar asu garšu. Sālījumus, skābējumus. Saulē žāvētus, krāsnī ceptus, grauzdētus produktus. Visu nosaka siltums, kas virzās uz iekšpusi, uzsver makrobiotikas speciālists un norāda galvenos virzienus rudens ēdienkartei:
«Gatavojot ēdienu, jālieto mazāk šķidruma, vairāk eļļas, vairāk sāls un aso piedevu. Gatavošanas laiks ir ilgāks – ilgāk jāsautē, ilgāk jātvaicē. Liesma ir mazāka nekā vasarā. Šajā gadalaikā no graudiem labākie ir brūnie rīsi un grūbas. Biežāk jālieto sezama sēklas un grauzdēta sezama eļļa. Regulāri jālieto jūraszāles. Gandrīz katrā ēdienkartē jābūt ingveram, sinepēm, rutkiem un ķiplokiem. Nemetiet prom arī mazās zaļās lapas ar rūgtu garšu (ūdenskreses) un tumši zaļās dārzeņu lapas. No dārzeņiem vissvarīgākie tagad ir sakņveida dārzeņi – diždadža sakne, burkāns.