Akcijā „Muzeju nakts” 19.maijā savu dalību ir pieteikuši 133 muzeji Rīgā un Latvijas reģionos, taču skaits varētu būt vēl lielāks, jo piesakās arvien jauni dalībnieki.
Šogad „Muzeju nakts” ar devīzi „Zilā krāsa - jūra” iesāks trīs gadu tematisko ciklu, kas noslēgsies 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, godinot dzintaru kā Latvijas kultūras simbolu.
Šī gada „Muzeju nakts” „Zilā krāsa – jūra” uzsāk „Muzeju nakts” tematisko trīs gadu ciklu „Trejkrāsainā saule”, ko iedvesmojušas Raiņa dzejas rindas par sauli, kas atspīd drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana. Ciklu veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi - zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars, iezīmējot dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni – dzintaru. Tādējādi „Muzeju nakts” devīze 2013.gadā būs „Zaļā krāsa – mežs”, bet 2014.gadā - „Sarkanā krāsa – dzintars”.
Muzeji ir meklējuši dažādus veidus, kā interpretēt šī gada devīzi: „Zilā krāsa – jūra”. Muzeju sagatavotajās programmās zilo krāsu pasākuma apmeklētāji ieraudzīs gan kā zilus brīnumus, gan zilo porcelānu, gan „padomju zilo toni”, gan automobili ZIL vai kā zilo melleņu klimpu zupu. Savukārt atslēgas vārds „jūra” ir rosinājis muzejus domāt par jūru, kas Latviju vieno ar tālām zemēm. Arī tepat Latvijā muzeji spēj saskatīt gan talantu jūru, gan piena jūru maizes krastos. Tāpat jūra ir raisījusi asociācijas ar kuģošanu, zveju un makšķerēšanu, kā arī jūru kā cilvēku veselības un labsajūtas avotu.
Pašlaik „Muzeju naktī” savu dalību ir pieteikuši 133: „Muzeju naktī” Rīgā piedalīsies 41 muzejs, Rīgas rajonā - 9, Vidzemē - 37, Kurzemē - 23, Zemgalē – 11 un Latgalē – 12. Daudziem muzejiem „Muzeju nakts” ir iespēja sevi parādīt plašākai publikai, piesakot sevi Latvijas muzeju saimē. Durvis vērs topošais Drustu muzejs, kā arī varēsim iepazīt Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas muzeju, Iecavas sporta muzeju, Melānijas Vanagas muzeju Amatas novadā, Kazdangas muzeju, Piena muzeju Rudbāržu pagastā, Rīgas geto un Latvijas Holokausta muzejs.
Savas durvis apmeklētājiem, tāpat kā iepriekšējos gadus, vērs arī teātri, koncertzāles, bibliotēkas, augstskolas, kultūrvēsturiskas ēkas. Šogad pirmo reizi akcijā piedalīsies - Ministru kabinets, Valmieras teātris, Rīgas Mateja baznīca, Latvijas Nacionālais arhīvs, Francijas institūts Latvijā, Kalnciema kvartāls, alus fabrika „Aldaris” Sarkandaugavā, Valsts akadēmiskais koris „Latvija” u.c.
Pasākuma programmu pieejama oficiālajā akcijas mājas lapā www.muzeju-nakts.lv. Tāpat apmeklētāji informāciju varēs iegūt, zvanot pa izziņu tālruni 1188, kā arī apmeklējot „Muzeju nakts” objektu karti: www.1188.lv.
„Rīgas satiksme" sabiedriskā transporta kustību pilsētā nodrošinās līdz plkst. 02:00. Plašāka informācija par transporta kustību būs pieejama „Rīgas Satiksme” mājaslapā un zvanot uz bezmaksas tālruni. Savukārt no plkst. 19:00 līdz 01:00 naktī uz Sarkandaugavu kursēs uzņēmuma „Aldaris” organizēts Retro tramvajs, aicinot iepazīties ar "Aldara" alusdarītavas vēsturi un muzeju "Dauderi”.
„Muzeju nakts” ir starptautisks Eiropas mēroga pasākums, kas vienā un tajā pašā laikā notiek gandrīz visu Eiropas valstu muzejos. Pasākums tradicionāli norisinās no sestdienas vakara (plkst.19:00) līdz svētdienas pirmajai rīta stundai vai ilgāk. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas. „Muzeju nakts” Latvijā šogad notiks jau astoto reizi. „Muzeju nakti” Latvijā organizē Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālo komiteju.
„Muzeju nakts” iniciatore ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija. 1999. gadā Francijā radās ideja par muzeju apmeklējumu ieinteresēt cilvēkus, kuri nekad nav bijuši muzejos, kā arī tos, kas dzīvo muzeju tuvumā, aicinot izmantot iespēju bezmaksas apmeklēt interesantus pasākumus. Šī iniciatīva guva lielu atsaucību arī citās Eiropas Padomes dalībvalstīs un 2001.gadā tai pievienojās 39 valstis, kurās tagad notiek akcija „Muzeju nakts”, piedāvājot apmeklētājiem daudzveidīgu un aizraujošu pasākumu programmu un īpašu gaisotni.
Latvijā ir 27 valsts muzeji; 79 pašvaldību muzeji; kā arī vairāk nekā 110 autonomie un privātie muzeji, no kuriem 14 ir akreditēti jeb ieguvuši valsts atzīta muzeja statusu.