Zinātnieki ir atklājuši, ka putni, tāpat kā cilvēki, spēj veidot draudzību mūža garumā. Atklājums sniedz jaunu ieskatu dzīvnieku uzvedībā, ziņo laikraksts "The Independent".
Tiek atzīmēts, ka dzīvnieki bieži palīdz saviem tiešajiem asinsradiniekiem dabiskās tieksmes dēļ uzturēt un glābt savus gēnus - šī parādība ir pazīstama kā "radinieku atlase". Cilvēki parasti atkāpjas no šīs uzvedības un veido mūža draudzību ar cilvēkiem, kas nav radinieki.
Jaunā pētījumā zinātnieki atklāja, ka dižciltīgie strazdi (Lamprotornis superbus) spēj iegūt mūža draugus. Turklāt putni ne vienmēr ir draugi ar saviem asinsradiniekiem.
"Lai gan mēs novērojām arī uz radiniekiem vērstu palīdzību, arī uz radiniekiem nekoncentrēta palīdzība bija izplatīta, neskatoties uz iespēju palīdzēt radiniekiem," teikts pētījumā.
Pētnieki uzsvēra, ka strazdu sabiedrība ir daudz sarežģītākas, nekā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena.
Zinātnieki pētīja tūkstošiem mijiedarbību starp simtiem strazdu un savāca DNS no atsevišķiem putniem, lai pētītu to ģenētiskās attiecības. Kopumā viņi apkopoja uzvedības un ģenētiskos datus 40 sezonu garumā.
Zinātnieki atklāja, ka strazdi palīdzēja ne tikai radiniekiem, bet arī konkrētiem putniem, kas ar tiem nebija saistīti ģenētiski.
"Negaidīti izrādījās, ka konkrēti pāri uzturēja ilgtermiņa savstarpējas palīdzības attiecības, mainot sociālās lomas visas dzīves garumā," dalījās pētnieki.
Publikācijā piebilsts, ka pētījuma rezultāti liek apšaubīt plaši izplatīto uzskatu, ka palīdzēšana dzīvnieku pasaulē ir tikai un vienīgi altruisma veids, ko izraisa radinieku atlase.