NASA un klimata zinātnieki ceļ trauksmi - Brazīlija ir to valstu vidū, kas šajā gadsimtā varētu zaudēt apdzīvojamību ārkārtējas sasilšanas dēļ. Brīdinājums ir balstīts uz pētījumu rezultātiem, kas norāda uz katastrofālas temperatūras paaugstināšanās draudiem tropiskajos reģionos, raksta “ECONews”.
Žurnālā “Science Advances” 2020. gadā tika publicēts pētījums, kurā tika analizēts ekstremāla karstuma gadījumu biežums laikposmā no 1979. līdz 2017. gadam. Zinātnieki ir atklājuši, ka šādu gadījumu skaits ir trīskāršojies, un augsta mitruma un temperatūras virs 35°C apstākļos cilvēka ķermenis nevar atdzist ar svīšanu, kas rada tiešus draudus dzīvībai.
Lai gan sākotnēji Brazīlija nebija iekļauta kritisko zonu sarakstā, 2022. gadā NASA savā emuārā minēja šo valsti kā vienu no visneaizsargātākajām pret nāvējošu karstumu. Šos datus apstiprina arī klimatologi.
Brazīlijas klimatologs Karloss Nobre saka:
"Tas neattiecas tikai uz Brazīliju. Milzīgas tropu daļas un pat vidējie platuma grādi varētu kļūt neapdzīvojami, ja globālā temperatūra paaugstinātos par 4°C."
Saskaņā ar organizācijas "The Nature Conservancy" datiem, tas varētu notikt 30-50 gadu laikā, lai gan iepriekš tika pieņemts, ka tas notiks 100-200 gadu laikā.
Īpašas bažas rada Amazones nākotne - NASA prognozē, ka globālā temperatūra laikā no 2041. līdz 2044. gadam paaugstināsies vēl par 2°C, kas īpaši ietekmēs Brazīlijas tropiskos mežus, kas var draudēt ar sausuma, ugunsgrēku un spēcīgu vēju pieaugumu, mitruma zudumu, sausuma jutīgu sugu izzušanu. Pastāv arī risks, ka meži pārvērtīsies par savannu.
Arī pilsētas ir apdraudētas - urbanizētās pilsētas, piemēram, Sanpaulu, Riodežaneiro un Salvadora, jau cieš no "karstuma salas" efekta, kur temperatūra pilsētā ir par 5°C augstāka nekā vidēji betona, asfalta un zaļo zonu trūkuma dēļ.
NASA norāda, ka līdz 2070. gadam liela daļa Zemes, tostarp Brazīlija, varētu kļūt neapdzīvojama. Pasaules ekosistēmas jau sabrūk, un bez tūlītējas rīcības cilvēce riskē zaudēt kontroli pār klimata katastrofu.