Slavenais fiziķis Stīvens Hokings 1995. gadā aprakstīja, kāda pasaule būs 2025. gadā - tad viņa vīzija vairāk izskatījās pēc zinātniskās fantastikas romāna sižeta, nevis zinātniskas realitātes. Tomēr šodien, trīsdesmit gadus vēlāk, viņa visdrosmīgākās prognozes sāk piepildīties, un dažas pat ar biedējošu precizitāti, raksta “Dailygalaxy.com”.
Tiek atzīmēts, ka Hokings kopā ar citiem zinātniekiem prezentēja savu vīziju “BBC” programmas "Tomorrow's World" ietvaros, kas ir vērsta uz futūristiskām idejām.
Viņš apsprieda tehnoloģiju attīstību, pārmaiņas ikdienas dzīvē un kosmosa izpētes perspektīvas. Toreiz šīs domas šķita gandrīz neticamas.
Nākotne, ieskatoties kosmosā
Viena no Hokinga runas galvenajām tēmām bija cilvēces kosmiskā nākotne. Viņš ierosināja, ka tuvākajā nākotnē kosmosa izpēte vairs nebūs tikai valstu uzdevums un nonāks privātu korporāciju rokās. Jau šodien mēs redzam tādus uzņēmumus kā “SpaceX” un “Blue Origin” attīstām kosmosa tūrismu, radām tehnoloģijas lidojumiem un pat apspriežam resursu ieguvi uz asteroīdiem - tieši saskaņā ar zinātnieku prognozēm.
Digitālā revolūcija un mākslīgā intelekta uzplaukums
Hokings runāja arī par pasaules pārveidošanu, izmantojot digitālās tehnoloģijas. Viņš paredzēja, ka vispasaules tīmeklis savienos cilvēci vēl nekad neredzētā veidā. Mūsdienās mēs dzīvojam realitātē, kurā internets, viedtālruņi un mākoņtehnoloģijas ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, un sociālie tīkli ir kļuvuši par galvenajiem saziņas kanāliem. Viņš īpašu uzmanību pievērsa mākslīgajam intelektam, uzskatot to par
galveno nākotnes virzienu. Taču Hokings brīdināja arī par iespējamiem riskiem, īpaši, ja mākslīgais intelekts attīstīsies bez pienācīgas kontroles.
Roboti kā ikdienas dzīves sastāvdaļa
Hokings uzskatīja, ka roboti kļūs par neatņemamu cilvēku dzīves sastāvdaļu, un šī prognoze ir piepildījusies visos aspektos = sākot ar medicīnas robotķirurgiem un beidzot ar mājas asistentiem, piemēram, “Alexa”, robotu putekļsūcējiem un viedajiem skaļruņiem. Viņš runāja par "inteliģentiem asistentiem" ikdienas dzīvē, un tagad viedās mājas ekosistēmas padara šīs idejas par ikdienas realitāti.
Publikācijā tika atzīmēts, ka ne visas Hokinga prognozes ir piepildījušās. Viņš runāja, piemēram, par zemādas mikroshēmām, kuras varētu izmantot pirkumu apmaksai vai kontu pārvaldībai. Šī tehnoloģija vēl nav kļuvusi plaši izplatīta. Viņš arī spekulēja par īpaši ātru kosmosa ceļojumu, kas joprojām ir teorētiskās attīstības priekšmets.
Bet, pat neskatoties uz dažām kļūdām, Hokinga prognožu precizitāte ir apbrīnojama. Rakstā teikts, ka viņa spēja apvienot zinātnisko stingrību ar pārdrošu iztēli padara viņa mantojumu īpaši nozīmīgu mūsu laikā, kad sabiedrība meklē līdzsvaru starp tehnoloģisko progresu un atbildību.