Zinātnieki ir atklājuši retu ģenētisku mutāciju, kas ļauj dažiem cilvēkiem izdzīvot tikai ar četrām stundām miega naktī, raksta “The Independent”.
Šis atklājums varētu novest pie jaunām terapijām, kuru mērķis ir uzlabot miegu un atpūtu - ārsti iesaka katru nakti gulēt vismaz septiņas līdz deviņas stundas, jo konstants miega trūkums ir saistīts ar tādu slimību kā Alcheimera slimības un sirds un asinsvadu slimību agrīnu attīstību.
Tomēr cilvēki ar šo reto mutāciju pilnībā atgūst možumu jau pēc četrām līdz sešām miega stundām dienā, neizjūtot ar hronisku miega trūkumu saistītās negatīvās sekas. Šādiem cilvēkiem nepieciešams mazāk miega, ko apstiprina samazināta delta viļņu aktivitāte smadzenēs, saskaņā ar EEG datiem. Turklāt, kā atzīmē Ķīnas Zinātņu akadēmijas pētnieki, ja šādi cilvēki guļ ilgāk, viņi pat var justies sliktāk.
Līdz šim ir bijuši zināmi četri gēni, kas saistīti ar tā saukto "dabisko īso miegu", bet jauni pētījumi ar pelēm atklāja, ka mutācija izraisa strukturālas izmaiņas un apstiprināja gēna “SIK3” galveno lomu miega ilguma regulēšanā cilvēkiem, padarot to par daudzsološu mērķi miega zāļu izstrādei.
Zinātnieki plāno veikt turpmākus pētījumus, lai labāk izprastu, kā šajā procesā iesaistītie enzīmi regulē miegu. Šis atklājums varētu novest pie jaunu zāļu izstrādes, kas uzlabos miega kvalitāti.