Dušas aizkari var būt toksiski

Atverot tikko nopirkto dušas aizkaru iepakojumu, degunā iesitas spēcīga smaka, kas vannas istabā jūtama vēl vairākas dienas, nedēļas vai pat mēnešus. Lai konstatētu, kas tad izraisa šo dvaku, ASV Veselības, vides un taisnīguma centrs (The Center for Health, Environment & Justice) veica pētījumus divās zinātniskās laboratorijās, ziņo portāls "Apollo.lv".

Šie pētījumi apliecināja, ka PVH dušas aizkari dod ievērojamu artavu iekštelpu gaisa piesārņojumā.

Polivinilhlorīds ir otra vairāk ražotā plaša patēriņa plastmasa pasaulē. Produktu, kas ražoti no šā plastmasas polimēra vai kuros tas izmantots, uzskaitījums ir faktiski nebeidzams: celtniecības materiāli, preču iepakojums, elektrības vadi, bērnu rotaļlietas, kredītkartes, apģērbs, paklāji, dažādas caurules, mēbeles, grīdas segumi, automobiļu sēdekļi, dārza šļūtenes, mobilie telefoni, datoru sastāvdaļas, biroja preces, ēku ārsienu apdares materiāli, jumtu segumi...

Ikvienam PVH izstrādājumam, ko cilvēks izmanto savā ikdienā, ir pievienota virkne ķimikāliju, lai uzlabotu plastmasas īpašības. Tie var būt stabilizatori, piemēram, svins, kadmijs, antimons u. c., plastifikatori, piemēram, ftalāti, un pildvielas. Liela daļa šo ķīmisko vielu nesavienojas ar PVH un līdz ar to viegli izgaro no produkta.

PVH ražošanas procesā sākotnēji tiek izmantota hlora gāze, no kuras tiek izgatavots etilēna dihlorīds (EDC), kuru pārvērš vinilhlorīda monomērā (VCM), no kura savukārt tiek ražots PVH. EDC un VCM ir ļoti bīstamas vielas. Vinilhlorīds, kas ir PVH pamatsastāvdaļa, izraisa retu aknu vēža formu un bojā gan aknas, gan nervu sistēmu, tāpēc ASV Vides aizsardzības aģentūra klasificē to kā kancerogēnu vielu. Bez tam PVH ražošanā rodas dzīvsudraba izmeši, kas nodara kaitējumu gan videi, gan cilvēku veselībai.

Pētījumos atklāti 108 gaistošie organiskie savienojumi, kurus telpā izdala dušas aizkari no polivinilhlorīda. Dažas no šīm ķīmiskajām vielām var izraisīt attīstības traucējumus zīdaiņiem un bērniem, kā arī negatīvi ietekmēt aknu, centrālās nervu sistēmas, elpošanas un reproduktīvās sistēmas darbību. Turklāt dažas vielas tika konstatētas gaisā vēl 28 dienas pēc tam, kad dušas aizkari bija izpakoti un piekārti.

Pēc 7 dienām dušas telpā tika konstatēti 40 gaistošie organiskie savienojumi,

pēc 14 dienām – 16 savienojumi,

pēc 21 dienas – 11 savienojumi,

pēc 28 dienām – četri gaistošie organiskie savienojumi.

PVH dzīves cikls saistīts ar vēl vienu problēmu – dioksīniem. Tie izdalās gan kā blakus produkts PVH ražošanas procesā, gan arī sadedzinot PVH atkritumus speciālās krāsnīs (vai jebkur citur, teiksim, mucā, ugunskurā vai krāsnī, kā tas Latvijā diemžēl bieži vien notiek).

Daudzi pētījumi liecina, ka iekštelpās gaisa piesārņojums ar gaistošajiem organiskajiem savienojumiem ir daudz lielāks nekā ārā. Piemēram, Lielbritānijā izpētītajās 174 dzīvojamajās mājās GOS koncentrācija telpās bija vidēji 10 reižu lielāka nekā ārā.

Pastāv dažādi ieteikumi par iespējamo maksimāli pieļaujamo summāro GOS koncentrāciju iekštelpās. ASV rekomendācijās šīs normas svārstās robežās starp 500 μg/m³ un 5000 μg/m³, Kanādā – 1000 μg/m³, bet Eiropas Savienībā – tikai 300 μg/m³. Jāņem, protams, vērā arī tas, ka dušas aizkari nebūt nav vienīgais GOS avots telpās. Tie izdalās arī no svaigi krāsotām sienām, grīdas segumiem, mēbelēm, dažādiem audumiem, gaisa atsvaidzinātājiem, šķīdinātājiem, lakām, krāsām, krāsu noņēmējiem, apģērbiem pēc ķīmiskās sausās tīrīšanas, dezinfekcijas līdzekļiem, kosmētikas un daudziem citiem avotiem.

Dušas aizkaru sastāva pētījumi parādīja, ka ķīmiskās vielas, kas izdalās no viena vienīga dušas aizkara, rada tādu iekštelpu gaisa piesārņojumu, kas vismaz četras dienas negatīvi ietekmē mājinieku veselību, turklāt pirmajās sešās stundās GOS līmenis pārsniedz jebkuras ieteiktās maksimālās koncentrācijas.

Pirmais mazumtirgotājs, kurš atteicās no PVH dušas aizkariem, bija Zviedrijas mājas interjera preču tirgotājs «IKEA», aizstājot tos ar etilēnvinilacetāta (ethylene vinyl acetate (EVA)) produktiem. Arī citi mazumtirgotāji un ražotāji, piemēram, «Marks & Spencer», ir sekojuši šim piemēram, aizstājot PVH ar EVA vai auduma aizkariem. Arī Latvijā ir iespējams iegādāties gan no auduma, gan no citiem plastmasu savienojumiem ražotus dušas aizkarus.

Dzīvesstils

Virtuves huligāns Pipars stāsta, ka šie ir salāti ar raksturu. “Vēl var pievienot vārītu kartupeli un skābētus kāpostus un tad būs vinegrets, bet, ja tos nepievieno, tad sanāks salāti. Un ļoti garšīgi salāti,” iedrošina Pipars.