Tiek uzskatīts, ka kārdinoša ēdiena smarža rosina apetīti. Taču ilgstoša kāda ēdiena aromāta ieelpošana varot palīdzēt notievēt, jo arī smarža spējot radīt sāta sajūtu un vienlaikus mazināt apetīti, neļaujot pārēsties, – pie šāda secinājuma nonākuši Čikāgas universitātes zinātnieki.
Aromāts uzsūcas šūnās
Smarža ir viena no spēcīgākajām sajūtām, kas ietekmē cilvēka emocijas un labsajūtu, un zinātnieki apgalvo, ka intensīvai ēdiena smaržai piemīt spēja pārliecināt cilvēka smadzenes – ka viņš ir jau paēdis, – raksta medpulse.ru, atsaucoties uz Čikāgas zinātnieku veiktu pētījumu. Piemēram, pasmaržojam kotleti, un tā uzsūcas mūsu šūnās, pasmaržojam ceptus kartupeļus, un jau drīz vien smadzenes saņem signālu par zināmu sāta sajūtu. Līdz ar to organisms prasa krietni mazāku ēdiena daudzumu.
"Garšīgo smaržu" eksperimentā tika aicināti piedalīties brīvprātīgie, kuriem bija problēmas ar lieko svaru. Viņiem tika piedāvāts no īpašiem smaržu flakoniņiem ieelpot ābolu, piparmētras un banānu aromātus ikreiz, kad ēdienreižu starplaikos radās kāre pēc ēdiena, nekādu citu ierobežojumu nebija. Jau pēc neilga laika visi eksperimenta dalībnieki bija zaudējuši dažus kilogramus no sava svara. Zinātnieki to skaidroja šādi: ieelpojot smaržīgos aromātus, apetīte mazinājās, kā rezultātā viņi vai nu vispār atteicās no kādas ēdienreizes, vai apēda krietni mazāk nekā parasti.
Nošķebina un negribas
Šie atklājumi zinātniekus mudināja veikt vēl kādu eksperimentu, kurā arī piedalīties tika aicināti cilvēki ar lieko svaru. Viņiem savukārt tika piedāvāts baudīt ēdienus, kas bagātināti vai nu ar ļoti spēcīgu Čedaras siera, aveņu, piparmētras, vai kakao aromātu pulveriem [tādus izmanto mērcēs, marinādēs, kā arī lai radītu eļļas ar intensīvu aromātu]. Rezultāti bija pārsteidzoši: pusgada laikā visi brīvprātīgie bija pazaudējuši vidēji 15 kilogramus. Eksperimenta dalībnieki atzina, ka ēdienu smaržu ieelpošana sākotnēji tiešām veicina apetīti, taču, ja šīs smaržas ieelpo ilgstošāk, tās nošķebina un vairs pat negribas ēst.
Tie, kuri mājās paši gatavo, iespējams, kādreiz būs ievērojuši, ka, klājot svinību galdu un visu dienu stāvot pie plīts, gatavojot dažādus ēdienus, vakarpusē, sanākot ciemiņiem, apetītes tikpat kā vairs nav. Nereti šķiet – noguruma dēļ, taču patiesībā pie vainas esot ēdienu smaržu pārbagātība. Starp citu, atsist apetīti spējīgas ne tikai pārtikas, bet arī dažādas citas smaržas. Arī parfimērija – gan sieviešu, gan vīriešu.
***
DEVIŅI PADOMI
Čikāgas universitātes zinātnieku deviņi padomi tiem, kas nolēmuši izmēģināt "smaržu diētu":
1.Gatavojiet mazāk vai izvēlieties mazākas porcijas nekā parasti, taču priekšroku dodiet ēdieniem, kam piemīt izteikti spēcīgs aromāts.
To saelpojoties, piemānīsiet smadzenes, tas savukārt ļaus organismam uzņemt mazāk ēdiena.
2. Izvēlieties siltu ēdienu, jo silta ēdiena smarža vispirms sasniedz degunu, pēc tam vēderu.
3. Pirms ķerties klāt sātīgai pusdienu maltītei, dziļi ieelpojiet un kādu mirkli izbaudiet tās smaržu. Iespējams, pēc tam vairs ne tik ļoti gribēsies ēst.
4. Ēdiet lēni, kārtīgi sakošļājot ēdienu. Arī tas palīdz baudīt ēdiena aromātu un ātrāk sasniegt sāta sajūtu.
5. Ja kārojas ko apēst starp ēdienreizēm, nolieciet sev priekšā kādu īpaši aromātisku ēdienu un kādu brīdi kārtīgi to ieelpojiet. Iespējams, apetīte pāries.
6. Ja nekādi nespējat atteikties no saldumiem, biežāk ieelpojiet vaniļas smaržu. Tā atsit tieksmi pēc saldumiem – tas ir pierādīts.
7. Nolieciet uz pusdienu galda vāzi ar spēcīgi smaržojošiem ziediem un, pirms ķeraties klāt maltītei, kādu brīdi pabaudiet ziedu aromātu.
8. Virtuvē labi aizsniedzamā vietā glabājiet dažādu garšvielu trauciņus un pieradiniet sevi kādu no tiem pasmaržot ikreiz pirms ēšanas.
9. Ikreiz, pirms sēsties pie galda, iesmaržojieties ar savām mīļākajām smaržām un dziļi ieelpojiet tās. Smaržu aromāts noteikti mazliet mazinās apetīti.
***
VIEDOKLIS
Vajag iesmērēt pirkstu galus
Lolita NEIMANE, dietoloģe:
– Ja cilvēkam ļoti garšo pica un viņš sajutīs tās smaržu, es gan baidos teikt, ka viņš to negribēs ēst. Vai arī, sajūtot svaigi ceptu bulciņu vai speķa pīrādziņu smaržu, viņš teiks, ka negrib ēst? Manuprāt, apetīti var atsist tikai tāda ēdiena smarža, kas negaršo, vai arī – smarža, kas nepatīk. Man pašai, piemēram, riebjas eļļaini ēdieni, un, tiklīdz es tādu smaku kaut kur saožu, kas ir diezgan tipiska daudzām ēstuvēm, man tur pat iet iekšā nemaz negribas. Bet varbūt kādam ir otrādi: varbūt treknas karbonādes un eļļainu frī kartupeļu smarža tieši rosina apetīti.
Piemēram, Hamburgas milzīgajā dzelzceļa stacijā ik uz soļa kaut ko cep un šmorē, un viss tā smaržo, ka, ejot tur cauri, liekas – traks var palikt!
Protams, ja ēdiens ir piededzis, tāda smaka apetīti nerosina, taču ja smaržo pēc vaniļas vai kakao... Arī kafija dažkārt smaržo tā, ka šīs smaržas dēļ vien gribas to iedzert.
Pirms daudziem gadiem pie manis nāca viena jauna meitene, bankas darbiniece – viņa bija ļoti slaida, bet gribēja būt vēl slaidāka. Viņa teica, ka viss ir okei, tikai – kā lai tiek vaļā no bulciņām? Kā var tā vienkārši neēst?! Es viņai ieteicu ikreiz, pirms paņemt rokā bulciņu, iesmērēt pirkstu galus ar kādu smaržu, kas nav patīkama. Jo maize ļoti uzsūc visādas smaržas. Viņa pamēģināja un saprata, ka tas patiešām darbojas. Un viņa tika vaļā no kāres pēc bulciņām!
Savukārt es kā saimniece, kas rīko dažādas ballītes, domāju, ka nevar uzklāt galdu, visus ēdienus nepagaršojot. Nu, tāpēc jau negribas pēc tam vairs neko! To pašu rasolu, kamēr samaisa, cik reižu nepagaršo!
Manuprāt, apetīti rosināt vai atsist var ēdiena izskats. Ja es ieraugu sieru stendu, man gribas apēst tos visus! Savukārt bulciņu stends mani absolūti neuzrunā. Jā, ne tikai smaržai, arī izskatam ir nozīme!