Smadzenes

17.jan
Pētījumi liecina, ka zems muskuļu un kāju spēks var saīsināt paredzamo dzīves ilgumu un pasliktināt kognitīvās funkcijas. Kāju spēka saglabāšana, veicot vingrinājumus, var palīdzēt aizsargāt pret tādām slimībām kā demence vai Alcheimera slimība. Šīs slimības ir saistītas ar hipokampa samazināšanos, un spēcīgāki kāju muskuļi pozitīvi ietekmē šo smadzeņu zonu.
5.dec 2024
Katra jauna grumbiņa, stīvums locītavās un pirmais sirmais mats atgādina, ka diemžēl novecojam. Bet kā ir ar mūsu smadzenēm?
25.okt 2024
Smadzenes sadala pārtikas uzņemšanu dažādās fāzēs. Ēšanas process tiek organizēts šūnu līmenī kā stafetes: ēšanas laikā tas tiek izvadīts starp dažādām neironu komandām, līdz cilvēks patērē nepieciešamo enerģijas daudzumu. Šādi secinājuši nonākuši no Frīdriha-Aleksandra universitātes Erlangenā-Nirnbergā.
20.okt 2024
Zinātnieks atklāja, ka pēc nāves vēl īsu brīdi smadzenes turpina darboties. Viņš ir pārliecināts, ka šo pāris minūšu laikā "acu priekšā" parādās dažādas ainas no pagātnes, norāda medijs "Daily Star".
24.sep 2024
Dažādiem mācīšanās un attīstības aspektiem ir dažādi kritiskie periodi. Piemēram, valodas apguves kritiskais periods sniedzas agrīnā pusaudža vecumā. Tas nozīmē, ka, lai gan agrā bērnībā smadzenes joprojām ļoti labi mācās valodas, tās joprojām ir salīdzinoši efektīvas līdz pusaudža gadiem.
21.sep 2024
Domāšanas temps mēdz būt izšķirīgs situācijās, kad nepieciešama ātra reakcija. Ir cilvēki, kas ātras reaģēšanas iemaņas izmanto profesionālajā darbībā, kļūstot par specvienības kareivjiem, pilotiem vai smalkiem ķirurgiem, kad sekundēs pieņemti lēmumi nosaka dzīvību cenu.
24.aug 2024
Cilvēka smadzeņu paraugos, kas tika savākti autopsijas laikā 2024. gada sākumā, atklāts daudz vairāk mikroplastmasas daļiņu nekā paraugos, kas savākti pirms astoņiem gadiem, vēsta CNN.
19.aug 2024
Lai saglabātu labu smadzeņu darbību novecojot, mums ir vairāk jākustas. Par to, kas ir labākais un sliktākais, ko varam nodarīt savām smadzenēm, raksta “New York Post”.
17.aug 2024
Jauna smadzeņu un datora saskares iekārta (BCI), ko izstrādājis uzņēmums "UC Davis Health”, spēj pārvērst cilvēka smadzeņu signālus runā ar precizitāti līdz 97%, raksta "sciencedaily.com".
31.jūl 2024
Ugunsgrēka dūmi var būt sliktāki smadzeņu veselībai nekā citi gaisa piesārņojuma veidi, liecina jauns pētījums, kas to saista ar paaugstinātu demences risku, raksta "ctvnews.ca".
16.jūl 2024
Šis kulinārijas augs uzlabo kognitīvās funkcijas un atmiņu, kā arī veicina smadzeņu veselību. Neirologi iesaka to regulāri iekļaut savā uzturā. Novecojot mēs vēlamies saglabāt savas smadzenes jauneklīgas. Daži pārtikas produkti un uztura bagātinātāji faktiski uzlabo mūsu ķermeņa veiktspēju.
13.jūl 2024
Saskaņā ar jaunu pētījumu, nakts pūcēm varētu būt asāks prāts nekā rīta cilvēkiem. Tiem, kuri ir visaktīvākie un modrākie vakarā, kognitīvajos testos ir labāki rezultāti.
27.jun 2024
Ja smadzenes nesaņem iespēju atpūsties un atgūties, tad cieš garastāvoklis, veiktspēja un veselība. Dodot savam prātam laiku klaiņošanai un sapņošanai, tas uzlādējas ar jaunu enerģiju.
15.apr 2024
Zinātniskās fantastikas filmās esam redzējuši scenāriju, kad cilvēks tiek pilnībā sasaldēts, lai nākotnē viņu varētu atdzīvināt. Bet vai tas ir iespējams?
30.sep 2023
Lielai daļai cilvēku reizēm ir gadījusies sajūta, kad viss šķiet nereāls vai liekas, ka redzi savu dzīvi no malas. Šo sajūtu fenomenu zinātniski sauc par disociāciju.
22.feb 2023
Ēdiens ne tikai palīdz mazināt izsalkumu, sniegt enerģiju, bet arī var veicināt labu veselību. Piemēram, labai smadzeņu darbībai iesaka ēst lasi, riekstus, ogas, bet vai zināt, kuri produkti var kaitēt atmiņai, kā arī citādāk negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību?
20.aug 2022
Eksperti norāda, ka šie trīs dzērieni var negatīvi ietekmēt smadzeņu darbību.
26.mar 2022
Latvija ir vienā no pēdējām vietām Eiropā pēc veselīgi nodzīvotiem dzīves gadiem pēc 65 gadu vecuma. Pensionējies cilvēks Latvijā veselīgi nodzīvo vidēji vien četrus piecus gadus, savukārt vidēji Eiropas Savienībā seniori nodzīvo veselīgi vismaz desmit gadu.
11.aug 2021
Ķermenis gadu gaitā mainās. Mainās gan izskats, gan dažādu ķermeņa funkciju darbības. Zinātnieki ir pierādījuši, ka ar katru desmitgadi, pēc 40 gadu vecuma, smadzeņu darbība var kļūt lēnāka. Tomēr ir būtiski, lai šis process nepaātrinātos atsevišķu ikdienas paradumu dēļ. Izlasiet un uzziniet, kādi ikdienas paradumi var veicināt priekšlaicīgu prāta "asuma" zudumu.
2.jūl 2021
Zinātnieki no dažādām valstīm ir veikuši pētījumus un brīdinājuši par noteiktu pārtikas produktu bīstamību smadzenēm. Tie būtu jāizslēdz no uztura, lai samazinātu Alcheimera slimības attīstības risku, raksta britu arābu valodas laikraksts Rai Al Youm.