Veselības inspekcija uzsākusi pārbaudi par zāļu ražotāja, iespējams, uzpirktajiem ārstiem, svētdienas vakarā vēstīja "Nekā personīga". Raidījuma rīcībā nonākuši dokumenti, no kuriem secināms, ka, nozīmējot pacientiem konkrētus medikamentus, ārsti no zāļu firmas pretī ir saņēmuši dāvanas.
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) kategoriski noraidījusi viedokli, ka ārsti pacientiem apzināti izraksta dārgākas zāles. Mediķi uzskata, ka pacienti par zālēm pārmaksā, jo Latvijā ir pārmērīgi cēlušās zāļu cenas, kas sasniegušas augstāko līmeni Eiropā.
Veselības inspekcija sākusi saņemt arvien vairāk iesniegumu no iedzīvotājiem, kuri piefiksējuši, ka aptiekās nopirktā medikamenta cena pārsniedz maksimāli pieļaujamo cenu, kāda norādīta Zāļu valsts aģentūras (ZVA) mājas lapā.
Latvijas aptiekās, iespējams, pastāv rekomendējamo zāļu saraksti un zāļu ražotāju atlaides līdz pircējiem nenonāk, svētdien vēsta LTV raidījums "De facto".
Tā kā iedzīvotāji arvien vairāk izvēlas ārstēties pašu spēkiem, neapmeklējot ārstu, pieaug farmaceita nozīme veselības aprūpes procesā, aģentūrai BNS pavēstīja Aptieku attīstības biedrības (AAB) vadītāja Inga Zemdega-Grāpe.
Aptiekas filiāļu uzturēšana, kas strādā visu diennakti, ir neizdevīga, jo klientu plūsma nakts stundās nevar nosegt filiāles izmaksas, biznesa portāls "Nozare.lv" uzzināja, aptaujājot tīklu aptieku uzņēmumus.
Spēkā esošajai Farmācijas likuma redakcijai, kas nosaka, ka aptiekas var piederēt tikai farmaceitam vai pašvaldībai, neatbilst 84% Latvijas aptieku, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole.
Aptieku ķēdes, kas neatbilst pirmdien Saeimā grozītā Farmācijas likuma prasībām, plāno sakārtot darbību, atbilstoši normatīva aptieku īpašumtiesību noteikumiem, galvenokārt valdēs piesaistot farmaceitus, liecina biznesa portāla "Nozare.lv" veiktā aptauja.
Faktiski abas puses ir nesamierināmas, uz šīs nots Saeima ārkārtas sēdē sāka izskatīt grozījumus Farmācijas likumā, kas vainagojās ar grozījumu pieņemšanu – tādā variantā, kādus tos izstrādāja atbildīgā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.
Šodien Saeima otrajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Farmācijas likumā, paredzot jaunu aptieku īpašumtiesību regulējumu un paplašinot to personu loku, kas var izveidot aptieku.
Farmācijas likuma spēkā esoša redakcija nosaka, ka aptiekas drīkst piederēt tikai farmaceitam, un nekādi izņēmumi nav pieļaujami, pārliecināta ir Latvijas Brīvo farmaceitu apvienības valdes priekšsēdētāja vietniece Dzintra Lūsiņa.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus Farmācijas likumā, un tie jau pirmdien nonāks Saeimas plenārsēdē.
Vairākas aptiekas pārkāpj noteikumus, kas nosaka, ka zāļu uzglabāšanas telpu temperatūra nedrīkst pārsniegt plus 25 grādus, liecina biznesa portāla "Nozare.lv" novērojumi, ko apstiprināja arī Veselības inspekcijā.
Tieslietu ministrija (TM) uzskata, ka atbilstoši Farmācijas likumam tām aptiekām, par kuru īpašnieku pēc 2001.gada 1.jūlija kļuvusi persona, kas nav farmaceits, bija jāaptur vai jāanulē licences.
Saeima šodien neriskēja galīgajā lasījumā skatīt strīdīgos grozījumus Farmācijas likumā. Pēc atbildīgās Sociālo lietu komisijas lūguma izmaiņas likumdošanā tika izņemtas no plenārsēdes darba kārtības, pamatojot to ar nepieciešamajiem juridiskajiem precizējumiem.
Apgalvojumi, ka cenas aptiekās augs, ja Farmācijas likumā tiks veikti grozījumi, ir nepamatoti, uzskata Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūta padomes locekle Raita Karnīte.
Nostādne, ka vienīgi farmaceits var būt aptiekas īpašnieks, ne tikai diskreditē uzņēmēja profesiju, bet jau pārskatāmā nākotnē var bremzēt farmācijas mazumtirdzniecības tirgus attīstību un sniegto pakalpojumu kvalitāti, uzskata Aptieku attīstības biedrības aptaujātie ekonomikas eksperti.
Igaunijas Farmaceitu biedrība nosūtījusi vēstuli Latvijas parlamentam ar aicinājumu saglabāt Farmācijas likumā normu, kas paredz, ka no nākamā gada aptiekas drīkstēs piederēt tikai farmaceitiem.
Jau nākamnedēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai ir jāvienojas par nostāju Farmācijas likuma grozījumu sakarā, taču joprojām nav izdevies panākt kompromisu starp vairākām iesaistītajām pusēm. Abu pušu viedokļi par izmaiņām farmācijas nozarē ir pilnīgi pretēji.