Antibiotikas

21.sep
Visā pasaulē zaudēto dzīvību skaits infekciju dēļ, kas ir rezistentas pret zālēm to ārstēšanai, līdz 2050. gadam varētu palielināties par gandrīz 70%, liecina jauni pētījumu projekti, ieskicējot arvien pieaugošu superbaktēriju krīzi, vēsta cnn.com.
6.sep
Ir klāt septembris, kad laiks palēnām no siltās un patīkamās vasaras nomainās pret vēso un krāsaino rudeni. Lai arī aiz loga vēl valda patīkams siltums, ilgi vairs nav jāgaida, kad sāks palikt vēsāks. Iestājoties vēsam laikam pavisam viegli ir noķert pirmās iesnas un klepu. Saaukstējoties mēs visbiežāk dodamies uz aptieku pēc zālēm, lai ātrāk justos labi. Lai nevajadzētu pie nelielas saaukstēšanās skriet uz aptieku pēc zālēm, varat uzlabot veselību arī ar dabiskajām antibiotikām jeb dabiskiem produktiem, kuriem piemīt antibakteriālas īpašības
3.sep
Ukrainā satraucoši palielinājies pret antibiotikām rezistentu superbaktēriju identificēšana, radot bažas zinātnieku un medicīnas darbinieku vidū visā pasaulē, raksta “The Sunday Times”.
3.jūl
Antimikrobiālā rezistence ir parādība, kas maksā pacientu dzīvības - tiek prognozēts, ka līdz 2030. gadām pret antibiotikām rezistentās baktērijas izraisīs aptuveni 10 miljonus nāves gadījumu visā pasaulē, tomēr tā sauktā "klusā pandēmija" ir maz pazīstama ārpus šaura speciālistu loka, raksta lrytas.lt.
29.dec 2023
Zinātnieki atklājuši jaunu antibiotiku klasi pret zālēm rezistentām Staphylococcus aureus (MRSA) baktērijām, vēsta euronews.com.
2.aug 2023
Eiropas Komisija, Eiropas zāļu aģentūru vadītāji un Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir sniegusi ieteikumus par rīcību, lai nākamajā ziemā tiktu nodrošināta pieejamība antibiotikām, ko lieto elpceļu infekciju ārstēšanā, informē Zāļu valsts aģentūra (ZVA).
6.apr 2023
Latvijas Apvienotas putnkopības asociācija (LAPNA) aicina Lieldienās ēst Latvijas olas un pievērst uzmanību olu marķējumam, aģentūrai LETA pavēstīja LAPNA izpilddirektore Anna Ērliha.
3.feb 2023
Lai risinātu situāciju ar antibiotiku un pretvīrusu medikamentu trūkumu, Zāļu valsts aģentūra izsniegusi nereģistrētu zāļu izplatīšanas atļaujas, paralēlā importa atļaujas un atļāvusi piegādāt zāles citas valsts tirgum paredzētā iepakojumā. Zāļu pieejamība uzlabojas, jo samazinās arī inficēšanās gadījumu skaits ar akūtām saaukstēšanās slimībām – gripu un citām.
1.feb 2023
Tuvāko nedēļu un mēnešu laikā uzņēmumi palielinās antibiotiku piegādes, nodrošinās papildu piegādes un palielinās ražošanas jaudu, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.
12.jan 2023
Antibiotiku trūkuma dēļ ģimenes ārsti spiesti uz slimnīcu nosūtīt pacientus, kuri varēja veseļoties mājās, "TV24" raidījumā "Ziņu TOP" atklāja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, Saeimas deputāte Līga Kozlovska (ZZS).
3.jan 2023
Ņemot vērā sezonālo ietekmi, pieprasījums pēc bērniem paredzētām antibiotikām brīžiem pārsniedz piegāžu apjomus, aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Dace Keomeģe.
10.nov 2022
Daudzu šajā laikā slimojošu bērnu vecākus uztrauc fakts, ka aptiekās nav nopērkams ārsta izrakstīts medikaments – antibiotiku pulveris dzeramu zāļu pagatavošanai. Trūkst antibiotiku arī pieaugušajiem, vēsta LTV raidījums "Panorāma".
6.mar 2022
26 gadus vecais Alekss Midltons no Lielbritānijas pēc spēcīgu antibiotiku lietošanas kļuvis par invalīdu, ziņo "The Sun".
25.nov 2021
Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma teju visu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, tostarp Latvijas, ambulatorajā sektorā novērots vēsturiski lielākais antibiotiku patēriņa samazinājums. Kā informēja Zāļu valsts aģentūra (ZVA), antibiotiku patēriņš ambulatorajā sektorā Latvijā bijis devītais zemākais, savukārt slimnīcās - trešais augstākais ES.
5.apr 2020
Antibiotiku galvenais uzdevums ir cīnīties ar baktērijām, kas izraisa dažādas slimības. Taču šādas antibakteriālās spējas piemīt arī dabiskiem produktiem, ne tikai krāsainajām tabletītēm, ko izraksta ārsti. Lūk, 7 iedarbīgākās un efektīvākās dabīgās antibiotikas.
27.feb 2019
Antibiotikas ir viens no spožākajiem atklājumiem medicīnas vēsturē, un joprojām daudzās situācijās vienīgais risinājums infekcijas slimību novēršanai, piemēram, gripai, angīnai, bronhītam. Tās spēj efektīvi iznīcināt baktērijas, kas izraisa saslimšanas, taču vienlaikus arī nogalina labās baktērijas, kas nepieciešamas normālai organisma funkcionēšanai. Lai atjaunotu baktēriju līdzsvaru antibiotiku lietošanas laikā un pēc tās, ieteicams uzņemt probiotiķus jeb labās baktērijas.
8.jan 2019
Izplatoties antibiotiku rezistencei jeb baktēriju spējai izdzīvot saskarsmē ar antibiotikām, ārstiem kļūst aizvien grūtāk noteikt slimības ierosinātāju baktēriju, līdz ar to arvien vairāk pieaug risks kļūdīties ar antibiotiku izvēli. Pacientam tas draud pat ar letālu iznākumu. Tiek prognozēts, ka 2050. gadā vislielākā mirstība pasaulē būs tieši no tām slimībām, ko izraisa pret antibiotikām nejutīgie mikrobi, kas visbiežāk izplatās tiešā veidā no pārnēsātāja, caur vidi vai tiek uzņemti ar pārtikas produktiem, īpaši gaļu, norāda Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts infektologs, hepatologs Māris Liepiņš.
12.nov 2018
Katru gadu no 12. – 18. novembrim Pasaules Veselības organizācija, rīkojot dažādus pasākumus, aktualizē ar antibiotiku rezistenci saistītus jautājumus. Šī gada galvenais aicinājums ir nosargāt šos ļoti vērtīgos medikamentus, jo nepareiza to lietošana apdraud ārstēšanas iespējas nākotnē. Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca atgādina par vairākiem pamatprincipiem, kas būtu katram jāatceras pirms šo medikamentu lietošanas.
23.nov 2017
Latvijā antibiotiku patēriņš ambulatorajā veselībā – zāles izsniedz aptiekā pret ģimenes ārsta izrakstītu recepti – uz Eiropas fona nav liels, taču raizes dara antibiotiku plašā lietošana slimnīcās. Nevietā un nepareizi lietotas antibiotikas veicina antimikrobo rezistenci – infekciju izraisītāji, dažādi mikrobi, nereaģē uz antibiotikām, un arvien grūtāk nākas cīnīties ar slimībām.
25.jan 2017
Antibiotikas joprojām Latvijā mēdz lietot nepamatoti – tā secināts zaļās farmācijas uzņēmuma “Silvanols” un pētījumu centra “SKDS” veiktajā pētījumā, kurā izzināti iedzīvotāju ieradumi un rīcība dažādu saaukstēšanās saslimšanu gadījumos. Lielākā daļa jeb 52% Latvijas iedzīvotāju saaukstēšanās saslimšanu gadījumos lieto antibiotikas. Ceturtā daļa no tiem antibiotikas lieto patvaļīgi – saslimšanas gadījumā izlietojot antibiotikas, kas palikušas pāri no iepriekšējā antibiotiku lietošanas kursa, vai bez ārsta receptes citādi iegūstot antibiotikas, kas lietotas iepriekšēju saslimšanu laikā.