Latvijas ārsti sastopas ar izaicinājumiem, ārstējot Ukrainas karavīrus

© Vladislavs Proškins / F64

Ārstējot karā ievainotos Ukrainas karavīrus, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca (RAKUS) sastapusies ar antibiotiku rezistences problēmām un ārstēšanas algoritmu neatbilstību karā gūtu traumu gadījumā, aģentūrai LETA atzina slimnīcā.

Slimnīcā stāsta, ka tajā nonākušo Ukrainas karavīru vidējais vecums ir 30 gadi, viņu ārstēšanas un rehabilitācijas process ir sarežģīts, un gūtās traumas izraisījušas invaliditāti.

Vienlaikus speciālisti atzīst, ka daudzi ārstēšanas algoritmi, piemēram, infekciju gadījumā, vairs nestrādā specifiski karā izraisītu traumu un problēmu gadījumā.

Ārstiem nākas saskarties arī ar antibiotiku rezistences problēmām, kas būtiski ietekmē ārstēšanas procesu. Daudziem karavīriem pirms nonākšanas slimnīcā ir bijusi nekontrolēta un nepilnīga antibiotiku lietošana, kas ievērojami apgrūtina infekciju kontroli un pagarina ārstēšanās laiku, skaidroja speciālisti.

Lai nodrošinātu veiksmīgu dzīšanu, bieži vien ir nepieciešamas atkārtotas operācijas, lai efektīvi ierobežotu infekcijas un novērstu komplikācijas, norāda slimnīcā.

Bijuši gadījumi, kad pacientam tiek veiktas pat 20 secīgas operācijas, kas palīdzējušas atjaunot funkcionalitāti un nodrošināt kustību brīvību.

Kad karš beigsies, mēs turpināsim redzēt šo karavīru pieredzētās ciešanas mūsu acu priekšā," pauž slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis.

Viņš norāda, ka kara traumas būtiski atšķiras no miera laika traumām - tās bieži vien ir sadragātas un saplosītas ķermeņa daļas. Ja miera apstākļos pieeja ir veikt nepieciešamās manipulācijas vienas operācijas laikā, tad kara traumu gadījumā svarīgākais ir pakāpeniska operāciju plānošana, lai panāktu labāku ārstēšanas rezultātu, skaidro ārsts.

Lai mazinātu kara traumu sekas un palīdzētu ievainotajiem atgūt kustību spējas un dzīves kvalitāti, būtiska loma ir arī mikroķirurgu komandai, akcentē slimnīcā. Latvijas Mikroķirurģijas centra speciālisti kopš 2014.gada sniedz multidisciplināru atbalstu ievainoto Ukrainas karavīru ārstēšanā Austrumu slimnīcas operāciju zālēs.

Šajā laikā karā cietušajiem veikts vairāk nekā 150 rekonstruktīvo operāciju, tajā skaitā sarežģītas rekonstruktīvās operācijas, izmantojot mikrovaskulāros audu lēverus, kā arī operācijas dažādu lokalizāciju nervu bojājumiem, kas palīdz karavīriem atgūt kustību spējas.

Plānots, ka Austrumu slimnīcā 27.februārī atkal ieradīsies palīdzības autobuss ar Krievijas sāktajā karā smagi ievainotajiem ukraiņu kareivjiem.

Jau vēstīts, ka kopš kara sākuma RAKUS kopumā uzņēmusi vairāk nekā 430 karā smagi cietušos ukraiņu kareivjus. Vairāki pacienti RAKUS ierodas atkārtoti, jo viņu ārstēšanai nepieciešamas sarežģītas ķirurģiskās operācijas, kas tiek veiktas vairākos posmos.

Visiem pacientiem, kas ierodas no Ukrainas, slimnīcā veic vispusīgu veselības stāvokļa novērtēšanu, tajā skaitā dažādus laboratoriskos izmeklējums. Tālāka ārstēšanās tiek turpināta atbilstoši traumu profilam.