Citadeles kautķermeņa izcirtēji

© f64

Varas partijas Vienotība triumfam Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir gan savas gaišās, gan ēnas puses. Vienotības četrotne Latvijai kaunu nedarīs, runās angliski un sabiedrībā rādīs labas manieres. Ekspremjers un bijušais aizsardzības ministrs būs projām no Latvijas, kas paver iespējas citiem mazāk ietekmīgiem partijas biedriem censties un mainīties uz augšu. Jo pašlaik gan Vienotībā, gan vispār visā politiskajā spektrā ir pamaz personību, kas būtu lietojamas atbildīgos, augstos amatos.

Tā ēnas puse ir tā, ka Vienotībai var sakāpt galvā. Ja jau tauta tik lielā masā viņus atbalsta un nesoda par solījumu nepildīšanu un blēdībām, ja bez sekām iet apkārt tādas kārtis kā Liepājas metalurga sabrukums, kaitēšana airBaltic, Latvijas Hipotēku un zemes bankas pārdošana, bezatbildības raisītā Maxima traģēdija un citi ne visai gaiši gadījumi, kuros kā galvenā vai blakus stāvējusī ir bijusi Vienotība, tad var turpināt, var atļauties vairāk. Daļa Vienotības politiķu var nospriest, ka elektorāts tiem devis mandātu pārvērst savu virtuālo politisko ietekmi taustāmi savtīgos augļos.

Pašlaik, piemēram, aktuāla ir bijušās Parex bankas, bankas Citadele privatizācija. Tiesa gan, šis process nav visai sabiedrībai caurspīdīgi redzams, bet ir aizklāts ar bieziem valsts noslēpumu tepiķiem. Gaužām maz par notiekošo tiek iznests saulītē apskatīšanai, tāpēc politikas vidē izplatās nešķīstas baumas, minējumi, spekulācijas un interpolācijas.

2010. gadā valdība apņēmās līdz 2014. gada beigām Citadeli pārdot vai sākt likvidācijas procesu. Par likvidāciju vairs nav runas, jo Citadele pašreizējā veidolā izskatās gluži atkopusies un funkcionē, tāpēc risinās sarunas par pārdošanu. No daudziem gribētājiem pašlaik esot palikuši pieci. Šo piecu skaitā arī Rietumu banka. Tad, lūk, valdošās partijas aizkadra lietu kārtotāji jau esot apsolījuši šai bankai sakārtot Citadeles kautķermeņa iegūšanu savā īpašumā. Ir arī tāda versija, ka Rietumu banka par palīdzēšanu partijas Vienotība dižbiedram, ekspremjeram un varbūt nākamajam eirokomisāram Valdim Dombrovskim nākusi pretī, atlaižot vai mīkstinot viņa sievas un sievas biznesa partneru parādus. Bet nu šim stāstam līdzīgā stāstā jau KNAB veic pārbaudi, un, kamēr tās rezultāti nav zināmi, nevar teikt hop.

Kas kopīgs Citadelei ar tieslietu ministres Baibas Brokas (Nacionālā apvienība) pielaidi valsts noslēpumam? Te valdošajai koalīcijai tuvi zinātāji pieļauj, ka Broka patiesībā neko nav noziegusies, bet tas ir mājiens Nacionālajai apvienībai: «Jums nebūs degunu bāzt Citadeles privatizācijas lietās!» SAB vadītājs Jānis Maizītis ir sens un tuvs draugs Vienotības vadošajiem grupējumiem, tāpēc izpilda pasūtījumu – nedod tieslietu ministrei pielaidi valsts noslēpumam tādēļ, lai viņa netiktu klāt Citadeles privatizācijas papīriem. Jo Vienotība negrib dalīties ar informāciju un vispār negrib dalīties...

Negribas gan ticēt, ka Latvijā iespējams kaut kas šādā tumšā veidā. Jo Vienotības politiķi vienmēr ir runājuši par godīgumu, caurspīdību, demokrātiju un vērtībām. Ja cilvēks tik skaisti runā un arī izskatās kārtīgs, viņš taču nevar būt sliktais?

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais