E-slimības lapas būs jāizraksta no 1.decembra

© Vladislavs Proškins, F64 Photo Agency

Neraugoties uz ģimenes ārstu iebildumiem, Veselības ministrija (VM) nav mainījusi savu nostāju jautājumā par termiņu, no kura e-veselības vidē būs jāsāk izrakstīt elektroniskās darbnespējas lapas, un šis termiņš paliek iepriekš nospraustais - 1.decembris. Tomēr e-receptes ārsti vēl kādu laiku varēs izrakstīt gan elektroniski, gan papīra formātā.

Kā šodien pēc tikšanās ar abām ģimenes ārstu asociācijām norādīja VM valsts sekretārs Kārlis Ketners, jautājumā par termiņiem ministrija nepiekāpās. Taujāts, vai tas nozīmē, ka daži ārsti nevarēs turpināt darbu, Kerners skaidroja, ka to ārstu pacienti, kuri nebūs piekrituši strādāt e-veselības vidē, būs spiesti meklēt citus risinājumus, lai saņemtu slimības lapu.

Savukārt e-recepte pagaidām tiks ieviesta pilotprojekta veidā. Vēl neesot skaidrs, cik ilgi šis pilotprojekts norisināsies.

Arī Labklājības ministrija (LM) uzskata, ka elektronisko darbnespēju lapu izrakstīšana ir jāsāk ar 1.decembri.

Taujāts par ģimenes ārstu iebildumiem ierakstīt e-slimības lapās pacientu diagnozes, Ketners sacīja, ka šajā jautājumā panākts kompromiss un pēc pacienta pieprasījuma diagnozi darbnespējas lapā varēs neierakstīt.

Vaicāts, vai e-receptes ieviešana pilotprojekta veidā neapdraud pašu projektu, Ketners norādīja, ka sistēmas funkcionalitāti tas neapdraud.

VM valsts sekretārs arī pastāstīja, ka Nacionālais veselības dienests (NVD) vēl nākamnedēļ ģimenes ārstiem prezentēs e-veselības sistēmu produktu vidē.

Tomēr, kā žurnālistiem norādīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, ģimenes ārsti jau pirms gada teica, ka e-veselību pirms ieviešanas vajag "pilotēt". To arī valdība pērnā gada decembrī nolēma un uzlika VM par pienākumu līdz šī gada 1.novembrim sagatavot ziņojumu pa pilotprojekta rezultātiem, stāstīja Veide, tomēr viņa norādīja, ka arī 2.novembrī ziņojuma nav, jo pilotprojekts nav noticis.

Arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska sacīja, ka Ministru kabineta (MK) noteikumi nav "Dievs virs zemes" un Latvijas ārstiem ir jābūt iespējai e-veselības sistēmu pirms obligātās lietošanas "pilotēt".

Veide stāstīja, ka ģimenes ārsti vēl gaidīs, ka VM pārdomās savu nostāju par obligātu elektronisko darbnespējas lapu ieviešanu no 1.decembra. Ja ministrija savas domas nemainīs, ģimenes ārsti vērsīšoties pie valdības.

Savukārt Kozlovska norādīja, ka pacientu aizsardzības nolūkos asociācija varētu "iet līdz prezidentam". Viņa gan atzina, ka tad, ja nākamnedēļ, prezentējot e-veselības sistēmu, viss strādās, asociācija varētu "teikt citus vārdus".

Kā aģentūrai LETA norādīja NVD direktore Daina Mūrmane-Umbraško, e-veselības sistēma strādā jau tagad un e-slimības lapu ir iespējams izrakstīt desmit sekunžu laikā. Sliktāka situācija gan ir ar e-recepti, kuras izrakstīšanai pagaidām nepieciešama aptuveni minūte, tomēr arī šo problēmu NVD grasās novērst, kā arī e-recepte no 1.decembra būs jāizraksta pilotprojekta veidā.

Mūrmane-Umbraško arī sacīja, ka šobrīd ārsti runā par e-veselības notikumiem, kas bija "pirms kāda laika, bet sistēma ir gājusi uz priekšu".

Šodienas sarunas starp ministriju un ģimenes ārstiem ilga divas ar pusi stundas.

Jau ziņots, ka arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija iebilst pret e-veselības sistēmas lietošanu, kamēr vien sistēma nav kvalitatīvi izstrādāta un ieviesta, kā arī novērsti datu drošības riski, aģentūru LETA informēja asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.