Sniedzot veselības aprūpi, uzrēķina tūkstošus

Veselības inspekcija (VI) konstatējusi nepamatoti uzrādītus 232 000 latu vērtus veselības aprūpes pakalpojumus. Daļu nelikumīgi iekasētās naudas ārstniecības iestādes jau ir atmaksājušas gan valsts budžetam, gan konkrētiem pacientiem.

VI pērn un 2011. gada pirmajā ceturksnī pēc veiktajām pārbaudēm ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir konstatējusi pārkāpumus un pieņēmusi lēmumus par naudas atdošanu veselības aprūpes budžetā vai pacientiem.

Visbiežāk konstatētie pārkāpumi ir saistīti ar uzrādīto veselības aprūpes pakalpojumu neatbilstību faktiski veiktajiem, kas izpaužas pierakstījumos vai neatbilstošu manipulāciju uzrādīšanā. Otra lielākā pārkāpumu grupa ir saistīta ar veselības aprūpes organizācijas noteikumu neievērošanu. Visvairāk šādi pārkāpumi konstatēti slimnīcās un ambulatorās ārstniecības iestādēs, kā arī primārajā veselības aprūpē. VI publiski pieejamā informācija liecina, ka lielākā summa jāatmaksā Rēzeknes slimnīcai – 8507 lati. Slimnīca uzrādījusi no valsts budžeta apmaksātus diennakts neatliekamos stacionāros pakalpojumus, ko tā līguma ietvaros varēja sniegt kā ambulatorus pakalpojumus. Slimnīca sniegusi diennakts stacionāra pakalpojumus narkoloģiskiem pacientiem, kaut gan līgumā nav iezīmēts atsevišķs finansējums tādai programmai. Arī Aprūpes birojam bijis jāatmaksā vairāk nekā 7000 latu, jo tas uzrādījis apmaksai manipulācijas, kas neatbilst apmaksas nosacījumiem un faktiski sniegtajiem aprūpes pakalpojumiem. Nauda jāatmaksā arī vairākiem individuāli praktizējošiem ārstiem. Viena pārbaude bijusi rosināta pēc pacienta iesnieguma. Viņš portālā latvija.lv bija izpētījis, ka viņam veikti maksas izmeklējumi, par kuriem slimnīca samaksu paprasījusi arī no valsts.

Savukārt pērn vislielākā nepamatoti saņemtā summa no valsts budžeta fiksēta Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centram – 75 000 latu par to, ka slimnīca nav nodrošinājusi līgumam atbilstošu pacientu grupu kodēšanu. Otra lielākā summa bijusi jāatmaksā slimnīcai Ģintermuiža – tā nav varējusi uzrādīt dokumentus, vienlaikus saņemta gan stacionāra, gan ambulatora nauda par pacientiem.

Latvijā

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais