Bijušais VAS "Latvijas Dzelzceļš" (LDz), VAS "Latvijas autoceļu uzturētājs" (LAU) padomes loceklis un bijušā premjera Ivara Godmaņa padomnieks Juris Šmits (LPP/LC) pēc minēto amatu zaudēšanas tagad izteicis vēlmi vadīt jaunizveidoto Rīgas domes Administratīvās komisijas Bērnu lietu apakškomisiju, kura nodarbosies ar bērnu pastrādāto administratīvo pārkāpumu izvērtēšanu.
Patlaban Šmits, kurš šogad neveiksmīgi kandidēja Rīgas domes vēlēšanās no partijas LPP/LC saraksta, strādā par Rīgas Raiņa 8. vakara vidusskolas direktoru, kā arī ir ievēlēts par Rīgas domes Revīzijas komisijas priekšsēdētāja vietnieku.
Līdz šim Rīgā darbojās sešas Administratīvās komisijas apakškomisijas - pa vienai katrā Rīgas rajonā un priekšpilsētā. Pēc izpilddirekciju apvienošanas nolemts izveidot trīs šādas apakškomisijas - Austrumu, Pārdaugavas un Ziemeļu, kā arī atsevišķu Bērnu lietu apakškomisiju.
Ar jaunizveidoto komisiju sastāvu pagājušajā nedēļā Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas deputātus iepazīstināja Administratīvās komisijas vadītāja Olga Veidiņa (SC). Tika arī norādīts, ka Bērnu lietu apakškomisijas vadību vēloties uzņemties Šmits.
Veidiņa pauda bažas, ka Šmitam saistībā ar citiem amatiem varot pastāvēt interešu konflikts, bet atzīmēja, ka par interešu konflikta novēršanu esot jārūpējas pašam kandidātam. Tāpat šīs komisijas vadītājam būšot ļoti liela slodze - vairāk nekā 40 lietu nedēļā, bet Šmits esot paudis gatavību tikt ar šiem pienākumiem galā.
Balsojot izrādījās, ka Šmita iecelšanu šajā amatā neatbalsta ne tikai opozīcijas, bet arī apvienības "Saskaņas centrs" (SC) deputāti, līdz ar to komitejas lēmums par viņa kandidatūru bija negatīvs. Jāpiezīmē, ka šis ir pirmais gadījums, kad šajā domes sasaukumā nesakrīt SC un LPP/LC balsojumi.
Tomēr vairākiem deputātiem pārsteigumu sagādāja uz rītdienas, 26.novembra, Drošības komitejas sēdi sagatavotais prezidija lēmumprojekts par Rīgas domes Administratīvās komisijas apakškomisiju sastāva apstiprināšanu, jo tajā melns uz balta stāvēja rakstīts, ka Bērnu lietu apakškomisijas vadītājs ir Juris Šmits.
Veidiņa aģentūrai LETA skaidroja, ka par to nekā nezinot, un ieteica vērsties komitejā, kas esot lēmumprojekta sagatavotāja, un pie komitejas priekšsēdētāja, kurš ir Šmita partijas biedrs Dainis Turlais (LPP/LC).
Turlā pārstāvis, pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Viktors Daugmalis aģentūrai LETA skaidroja, ka pagājušās nedēļas komitejas lēmums neesot bijis "juridiski perfekts", jo komiteja nevarot lemt par atsevišķiem kandidātiem.
"Komiteja nav pilnvarota mainīt šo lēmumprojektu. Vai nu jāapstiprina visi kandidāti, vai nevienu," apgalvoja Daugmalis.
Šos skaidrojumus gan partijas "Jaunais laiks" (JL) frakcijas vadītāja vietnieks Olafs Pulks sauc par "murgiem" un norāda, ka komitejai esot tiesības lemt par kandidātiem, turklāt pagājušajā sēdē pat nebija iesniegts oficiāls lēmumprojekts, tikai sniegta informācija par kandidātiem un uzdots sagatavot attiecīgu lēmumprojektu.
"Komiteja var lemt par jebkura kandidāta iekļaušanu vai neiekļaušanu, kaut vai tas būtu Pulks vai Vilemsons," uzsvēra domnieks.
Kā aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā, šādas apakškomisijas vadītāja atalgojums iekļauts 6.algu grupā, kur alga paredzēta no 687 līdz 1031 latam. Vidēji alga varētu būt 850 lati "uz papīra" jeb 560 lati "uz rokas".
Bērnu lietu apakškomisijas sastāvā ir priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks un komisijas locekļi, kas pārstāv Rīgas bāriņtiesu, pašvaldības policijas Bērnu likumpārkāpumu profilakses nodaļu, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu, Labklājības departamentu, Sociālo dienestu un valsts policiju.
Revīzijas komisijas priekšsēdētāja vietnieka amatā saskaņā ar domes normatīvajiem aktiem Šmits var saņemt 13,6 latus stundā. Maksimālais stundu skaits mēnesī var sasniegt 52, līdz ar to alga šajā amatā Šmitam var sasniegt 707 latus
Šmita ienākumi pērn sasnieguši 53 734 latus, liecina viņa amatpersonas deklarācija.
Šmitam algā Izglītības, jaunatnes un sporta departaments par darbu skolā pērn samaksājis 10 714 latus, par darbu LDz un LAU padomēs Šmits saņēmis 21 600 latus, bet Valsts kanceleja Šmitam algā samaksājusi 18 735 latus.
Šmits deklarējis 7000 eiro (4919 latu) uzkrājumu skaidrā naudā un 30 latu noguldījumu "Swedbank" kontā. Kā nekustamos īpašumus Šmits norādījis dzīvokli Rīgā.
Šmitam pieder 1010 kapitāldaļas SIA "Malh" un vieglā automašīna "Volvo S70". Viņš deklarējis arī 5775 latu vērtu ceļojumu un kapitāldaļu pirkumu par 20 000 latu. Šmita parādsaistības veido 13 221 latu.
Kā liecina deputātiem sagatavotie materiāli, par Austrumu apakškomisijas vadītāju plānots iecelt Raimondu Lomikovski (TP), kurš patlaban ir Centra rajona apakškomisijas priekšsēdētājs.
Par Pārdaugavas apakškomisijas priekšsēdētāju plānots iecelt SC pārstāvi Stefaniju Grapu, kura ir Saeimas deputāta palīdze un neveiksmīgi kandidējusi šajās Rīgas domes vēlēšanās no SC saraksta.
Savukārt par Ziemeļu apakškomisijas priekšsēdētāju domes koalīcija plāno iecelt Ņinu Rijnieci, kura patlaban ir Ziemeļu rajona apakškomisijas priekšsēdētāja un 2005.gadā kandidējusi Rīgas domes vēlēšanās no LSDSP saraksta.