Saeimas deputāti Zatlera runu neklausīsies

© f64

Šodien Valsts prezidents Valdis Zatlers Latvijas Universitātē (LU) uzstāsies ar apmēram stundu garu runu par savas prezidentūras laikā paveikto un nākamo gadu prioritātēm.

Politologs Aigars Freimanis norāda, ka tā tikpat labi var kļūt gan par viņa nākamās prezidentūras ceļa karti, gan par politisko testamentu nākamajam prezidentam. Politiķi neoficiāli atzīst, ka runa V. Zatlera izredzes tikt ievēlētam uz otro termiņu uzlabot nevar, bet var tikai pasliktināt.

Pasliktinātas tās tiktu, ja, piemēram, prezidents nesamērīgi kritizētu vadību, dotu kādus populistiskus norādījumus, censtos pārsniegt pilnvaras. Politologs Aigars Freimanis nedomā, ka V. Zatlera runa varētu būt "tik revolucionāra, ka uzspridzinātu ļengano mieru, kurā nav skaidras atbildes". Ņemot vērā gan runas nosaukumu (Stratēģiska un gudra valsts. Redzējums Latvijas nākotnei), gan grupu, kas to gatavo, drīzāk tajā "būs daudzas pareizas frāzes".

Politiķi neieinteresēti

Vai V. Zatlera runa būs mēģinājums ietekmēt politiķu lēmumu? Kad politiķi minstinājās, jautāti, vai atbalstīs V. Zatleru otrajai prezidentūras kadencei, arguments nereti bija: jādzird viņa piedāvājums, jābūt diskusijām. Kad nu tiek piedāvāts šis redzējums, politiķi tam nepievērš īpašu uzmanību. Neviens no lielāko Saeimas frakciju vadītājiem neteica, ka noteikti ies klausīties runu. ZZS Saeimas frakcijas šefs Augusts Brigmanis atklāti bilda, ka nedosies uz LU. "Mēs ar V. Zatleru organizēsim savu tikšanos. Ar prezidentu esmu ticies vairākkārt, man jau ir savs viedoklis, diez vai tur es varētu ko jaunu iegūt. Bet tie, kam vēl viedoklis nav pilnībā skaidrs, lai aiziet, lai klausās, kurus interesē, bet speciāli iešanu neorganizēsim," teic A. Brigmanis. Līdz jautājuma uzdošanai par došanos klausīties V. Zatlera runu, par to neesot domājuši Vienotības un Saskaņas centra (SC) Saeimas frakciju vadītāji. "Varbūt arī aiziešu, lai gan atbalstu viņam jau esmu paudis, manas domas nez vai varētu mainīties," prāto Dzintars Zaķis (Vienotība). "Ja būs laiks, paklausīšos," lakonisks ir Jānis Urbanovičs (SC). Arī virkne citu deputātu norādījuši uz citiem darbiem prezidenta runas laikā.

Ņemot vērā gan politiķu neieinteresētību, gan to, ka, vismaz Vienotības frakcija lēmumu jau ir pieņēmusi, secināms, ka V. Zatlera runa vairāk būs vērsta uz publiku, sabiedrisko domu. A. Freimanis kā mērķauditoriju identificē dažādu sabiedrības grupu elites, vienlaikus atzīstot, ka "runai lielāka nozīme tiek piešķirta prezidenta cilvēku lokā, savukārt politiķu vidū kopš brīža, kad V. Zatlers pieteicās kandidēt uz otro termiņu, neskaidrība par viņa pārvēlēšanu vai nepārvēlēšanu ne mirkli nav palikusi mazāka".

Atbalsts vārdos un reitingos

Kā tad tā? Vienotības frakcija, pēc Dz. Zaķa teiktā vienbalsīgi atbalstījusi V. Zatlera virzīšanu. Tā likumā noteiktajā kandidātu pieteikšanas termiņā arī izvirzīšot viņu oficiāli. A. Brigmanis paudis stingru atbalstu V. Zatleram, un frakcijā vien pāris cilvēki neatbalstot viņu. Balsot par V. Zatleru PLL vārdā teicies arī Andris Šķēle. Nacionālā apvienība, kas par V. Zatleru sajūsmu gan nav paudusi un viņa vietā vēlētos redzēt cilvēku ar stingrāku stāju un garu, sava reālā kandidāta meklējumos "aplauzusies", nu ir gatava izvērtēt arī V. Zatlera kandidatūru. Viņu uzklausīs arī SC, kas, visticamāk, tomēr nosauks vismaz vienu savu kandidātu. A. Freimanis vērtē, ka Saskaņai izdevīgāk balsot pretēji Vienotībai, kas būtu varas demonstrējums saviem vēlētājiem, kuri nav aizmirsuši Pilsoniskās savienības veto Saskaņas ņemšanai valdībā un citas tās aktivitātes etniskajā frontē.

Februārī SKDS pētījums rādīja, ka V. Zatleram iedzīvotāju vidū ir ceturtais augstākais reitings starp amatpersonām aiz Valsts kontrolieres Ingūnas Sudrabas, Ventspils mēra Aivara Lemberga un Rīgas mēra Nila Ušakova, bet pārliecinošs līderis V. Zatlers ir aptaujā par labāko kandidātu prezidenta amatam. Protams, viņa situācija nav tik spoža sabiedrībā kā Vairai Vīķei-Freibergai viņas pirmās prezidentūras beigu posmā, un daudz sliktāka politiķu vērtējumā – pirms 8. Saeimas vēlēšanām teju visas partijas zvērēja atbalstīt V. Vīķes-Freibergas pārvēlēšanu.

Par balsojumu nav pārliecināti

Samērā augstais reitings sabiedrībā un politiķu vārdos paustais atbalsts V. Zatleram viņa reālā apstiprināšanā gan varētu arī nepārvērsties. "Varbūt valdošajai koalīcijai tobrīd būs svarīgi nodemonstrēt rīcībspēju, tad tā varētu nobalsot par V. Zatleru, jo atbalsts citam kandidātam izskatītos pēc ārpuskoalīcijas balsojuma. Bet es neapgalvotu, ka V. Zatlera neievēlēšana nozīmētu koalīcijas beigas. Drīzāk tās robeža, ko iezīmēja A. Lembergs, būtu pensiju samazināšana. Kamēr nav alternatīvas, konkurētspējīgas rīcības programmas ar mazāk nepopulāriem lēmumiem, kamēr nav ar Valdi Dombrovski konkurētspējīgs cilvēks sēdēšanā pie viena galda ar aizdevējiem, jauna valdība neveidosies," norāda A. Freimanis.

Dz. Zaķis neslēpj, ka "šaubas par V. Zatlera pārvēlēšanu joprojām pastāv, un, skaitot balsis, varētu izrādīties, ka viņam to nepietiek, jo no partneriem ziņas ir dažādas. Manuprāt, varētu būt, ka koalīcijas partneri un arī opozīcija nealkst esošā prezidenta atkārtotu ievēlēšanu". A. Freimanis gan bilst, ka nav garantijas, ka pašā Vienotībā patiešām visi nobalso par V. Zatleru. "Plānu B" Vienotība esot apspriedusi, bet lēmumu vēl nav pieņēmusi. "Situācija ir labila, svaru kausi var nosvērties gan uz vienu, gan otru pusi. Tuvojoties vēlēšanu dienai, notikumi attīstīsies straujāk," spriež Dz. Zaķis.

A. Brigmanis teic, ka prezidenta jautājums budžeta skatīšanas laikā atlikts un līdz maija vidum skaidrības nebūšot. Arī citi savas kārtis iepriekš neatklājot, jo nav jēgas, izvirzot cilvēku, bet nespējot nodrošināt viņam balsu vairākumu, pamest viņu zem riteņiem. Atrast kandidātus esot grūti, bet neoficiāli minētajiem partijas kandidātiem, piemēram, Gundaram Daudzem, neesot vienota atbalsta pat pašu partijā.

Pastāv liela varbūtība, ka partiju kandidāti tiks pietaupīti un pieteikti uz otro vēlēšanu kārtu, ja neievēlēs V. Zatleru, un prezidenta vēlēšanas varētu kļūt par starppartiju varas ietekmes mērīšanas un demonstrēšanas instrumentu.

***

VIEDOKĻI

Aigars Freimanis, politologs, Latvijas faktu direktors:

– Valda Zatlera runa ir mēģinājums rast ietekmes instrumentus gan uz politiķiem, gan pastarpināti uz dažādu sabiedrības grupu elitēm. Tā var pārtapt gan par politisko testamentu, gan ceļa karti. Atbalsts V. Zatleram laika gaitā mainījies cikliski, un šobrīd izskatās, ka vēlēšanu rezultāts būs situatīvs: ja koalīcijai tajā laikā būs svarīgi nodemonstrēt rīcībspēju, tā var nobalsot par V. Zatleru, bet, ja arī viņu neievēlēs, tas automātiski nenozīmēs koalīcijas beigas.

Dzintars Zaķis, Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs:

– Lēmums par atbalstu Valdim Zatleram frakcijā bija vienbalsīgs, pat nebija nepieciešama balsošana. Esmu drošs, ka visi mūsu deputāti par viņu arī nobalsos. Argumenti bija dažādi, bet galvenais – augstu tika vērtēta V. Zatlera četru gadu pieredze amatā un prasme sadarboties ar valdību. Šaubas par viņa pārvēlēšanu gan pastāv. Manuprāt, partneri un arī opozīcija nealkst esošā prezidenta atkārtotu ievēlēšanu. Svaru kausi var nosvērties gan uz vienu, gan otru pusi.

Svarīgākais