Ledus iešana upēs gaidāma ap marta vidu

Laika prognozes tuvākajām četrām nedēļām liecina, ka gaisa temperatūra visā periodā gaidāma vienu līdz trīs grādus virs normas, savukārt nokrišņu daudzums šajā nedēļā pārsniegs normu divas reizes, līdz ar to gaidāma sniega un ledus kušana un upju noteces palielināšanās, informē Latvijas Radio.

Kā prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, Latvijas austrumu un centrālās daļas upēs ūdens līmenis februārī paaugstināsies samērā lēni un pakāpeniski, straujāka līmeņa celšanās iespējama marta pirmās dekādes otrajā pusē, savukārt ledus iešanas sākums iespējams ap marta vidu.

Rietumu daļas upēs, īpaši Kurzemes un Zemgales dienvidu daļas upēs, pavasara procesu attīstība notiks straujāk. Jau februāra trešās dekādes vidū gaidāma samērā strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās, kam sekos ūdens līmeņa svārstības līdz marta pirmās dekādes vidum. Marta pirmās dekādes otrajā pusē Kurzemes un Zemgales upēs gaidāma strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās un ledus iešana. Arī šoziem ledus upēs ir biezs, tādēļ ledus iešanas laikā daudzviet iespējama ledus sastrēgumu veidošanās un zemāko palieņu applūšana.

Patlaban Latvijas upes pārsvarā klāj ledus sega, vietām ledus segā ir lāsmeņi, daudzviet zem ledus vižņi. Straujākajos upju posmos gar krastiem ir piesalas un turpinās vižņu iešana. Daugavā pie Krāslavas nepilna ledstāve izveidojās tikai 19.februārī un patlaban tur vērojama arī bieza vižņu iešana. Ledus biezums Daugavā Krievijas un Baltkrievijas teritorijā ir 28 līdz 51 centimetrs, posmā no Piedrujas līdz Pļaviņām 28 līdz 55 centimetri, Aiviekstes augštecē 45 centimetri, Gaujā ledus segas biezums ir no 41 līdz 48 centimetriem, Lielupē 31 līdz 45 centimetri, Ogres un Ventas lejtecēs 51 centimetrs.

Svarīgākais