Repše: Nākamā gada budžets, iespējams, būs pēdējais, kurā jāgriež izdevumi

Nākamā gada valsts budžets, iespējams, būs pēdējais, kurā būs nepieciešama "griešana" un turpmāko budžeta deficīta konsolidāciju jau būs iespējams nodrošināt uz pieaugošo ieņēmumu rēķina, šodien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru žurnālistiem sacīja finanšu ministrs Einars Repše (JL).

Pēc ministra teiktā, 2011.gada budžets varētu būt pēdējais, kurā jāpieņem tik smagi lēmumi. Turpmākie konsolidācijas pasākumi jau būs vieglāki, jo lielākā daļa problēmu līdz šim esot atrisinātas.

Repše gan pagaidām nevarēja pateikt, cik liels ir nākamā gada budžetā veicamais konsolidācijas apjoms, norādot, ka par to vēl būs jārunā ar aizdevējiem un patlaban jāpieturas un jāņem vērā iepriekš noslēgtās vienošanās. Patlaban esot pamats domāt, ka situācija būs pozitīvāka un droši varot apgalvot, ka tā nebūšot sliktāka.

Repše arī atzina, ka viņa vadītā ministrija jaunajai valdībai ir sagatavojusi plašu priekšlikumu klāstu, kas pārsniedz nepieciešamo konsolidācijas apjomu. Pēc viņa teiktā, tiek piedāvāti trīs izšķiršanās varianti, no kuriem viens ir pašas ministrijas šā brīža redzējums, kā iespējams konsolidēt budžetu. Otra priekšlikumu grupa piedāvājot alternatīvus pasākumus, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pamatlikmes palielināšanu. Savukārt trešajā grupā esot iekļauti tie priekšlikumi, kurus kāds līdz šim ir izteicis, tomēr ministrija neuzskata, ka tie būtu veicami.

Repše atzina, ka šis sagatavotais priekšlikumu kopums pārsniedz nepieciešamo konsolidācijas apjomu, bet konkrēti lēmumi un izšķiršanās, starp kurām būs arī grūtas izvēles, būs jāpieņem jaunajai valdībai.

Repše arī atklāja, ka starptautiskajiem aizdevējiem ir iebildumi pret iespējamu iemaksu samazinājumu pensiju otrajā līmenī, tāpēc šāds priekšlikums netiek virzīts kā prioritārs. Savukārt attiecībā uz PVN samazinātajām nodokļu likmēm ministrija joprojām uzskata, ka tās ir vai nu jāatceļ vai nu jāpalielina.

Repše arī uzsvēra, ka joprojām redz iespēju samazināt ministriju tēriņus, daudzi no kuriem joprojām ir nelietderīgi.

Tāpat viens no priekšlikumiem būšot veikt izmaiņas Ministru kabineta kārtības rullī, lai turpmāk visi jautājumi, kuri ir ar negatīvu fiskālo ietekmi un pret kuriem iebilst Finanšu ministrija, vispār neparādītos valdības darba kārtībā.