Daudzas topošās māmiņas saprot, cik svarīgi ir rūpēties par savu veselību — pat pirms grūtniecības iestāšanās. Mātes veselība un dzīvesveids pirms ieņemšanas periodā (laikā pirms grūtniecības iestāšanās) ir saistīts ne tikai ar viņas veselību grūtniecības laikā, bet arī ar to, cik veselīgs būs mazulis visa mūža garumā, raksta theconversation.
Taču nesenā TikTok vīrusu video apgalvo, ka topošā tēva veselība pirms ieņemšanas periodā ir tikpat svarīga gan mazuļa labsajūtai, gan mātes grūtniecības iznākumam.
Video jauns vīrietis norāda, ka, pēc viņa domām, vīriešiem vajadzētu pavadīt deviņus mēnešus pirms bērniņa ieņemšanas, lai sasniegtu "labāko fizisko formu savā dzīvē". Viņš apgalvo, ka gan preeklampsija, gan rīta nelabums ir saistīti ar vīriešiem. Viņš arī apgalvo, ka 50-60% no mazuļa epigenetiskās uzbūves nāk no tēva.
Lai gan video komentāru sadaļā bija daudz skeptiskas attieksmes, patiesībā šis ir rets gadījums, kad lielākā daļa influencera apgalvojumu par veselību ir pamatoti ar zinātniskiem pierādījumiem.
Pētījumi liecina, ka vīrieša dzīvesveids pirms ieņemšanas periodā ir nepārprotami saistīts ar negatīva grūtniecības iznākuma risku gan viņa partnerei, gan bērna veselībai.
Piemēram, pētījumi atklājuši saistību starp tēva veselību un dzīvesveidu pirms ieņemšanas periodā un sievietes preeklampsijas risku. Šī ir izplatīta un nopietna slimība, kas var rasties aptuveni grūtniecības vidū. Preeklampsija izraisa paaugstinātu asinsspiedienu, pietūkumu, galvassāpes un neskaidru redzi.
Pētījumā atklāts, ka pastāv būtiska saistība starp tēviem, kuriem pirms ieņemšanas periodā bija hroniska slimība (īpaši vielmaiņas traucējumi, piemēram, aptaukošanās, paaugstināts asinsspiediens un augsts cukura līmenis asinīs), un viņu partneres turpmāko preeklampsijas risku grūtniecības laikā.
Pētījumi atklājuši arī zemāku iedzimtu defektu risku to vīriešu bērniem, kuri regulāri vingroja pirms ieņemšanas. Taču tēviem, kuri pirms ieņemšanas periodā smēķēja vai bija liekais svars, bija lielāka iespēja, ka bērni piedzims ar iedzimtu defektu. Arī bērniem, kuru tēvi smēķēja pirms ieņemšanas mēnešiem, tika konstatēts paaugstināts vēža risks.
Arī vecumam ir nozīme, gluži tāpat kā mātēm. Bērniem, kas dzimuši tēviem, kuri pirms ieņemšanas periodā bija 45 gadus veci vai vecāki, bija lielāks risks piedzimt priekšlaikus vai ar mazu dzimšanas svaru.
Epigenetikas jēdziens ir galvenais, lai izprastu, kā vīrieša veselība pirms ieņemšanas periodā ir saistīta ar grūtniecības iznākumu un bērna veselību.
Epigenetika nozīmē "virs ģenētikas". Tā ir par genoma modifikācijām, kas nemaina ģenētisko kodu. Epigenetiskās modifikācijas drīzāk ir par to, kā tiek nolasīti gēni un kuri gēni tiek ieslēgti vai izslēgti - un kad.
Epigenetika ir saikne starp ģenētiku un vidi. Dažādi vides un dzīvesveida faktori, kā arī slimības un pat recepšu medikamenti var izraisīt epigenetiskas izmaiņas. Šīs izmaiņas var izraisīt noteiktu gēnu funkcijas uzlabošanos, bet citi gēni var tikt pilnībā vai daļēji izslēgti.
Lasi šeit.
Lai gan tikai ļoti neliela daļa epigenetisko izmaiņu auglim ir tieši iegūtas no mātes vai tēva, tās joprojām var būtiski ietekmēt bērna attīstību un veselību. Tomēr šeit ir vērts atzīmēt, ka TikTok veidotāja apgalvojums, ka 50-60% no bērna epigenetiskā sastāva nāk no tēva, neatbilst patiesībai.
Tagad ir pārliecinoši pierādījumi, kas liecina, ka ar dzīvesveidu saistīti faktori (piemēram, smēķēšana, hronisks stress un augsts cukura līmenis asinīs) un slimības (piemēram, aptaukošanās) var izraisīt epigenetiskas izmaiņas spermā, kas ietekmē placentas darbību. Šīs placentas funkcijas epigenetiskās izmaiņas vēlāk ir saistītas ar preeklampsijas risku un bērna veselību un attīstību.
Pētījums parādījis, ka spermatozoīdi ar hromosomu pārrāvumu (kas ir saistīts ar epigenetiku) var dubultot preeklampsijas un maza dzimšanas svara risku bērnam. Daudzi no tiem pašiem dzīvesveida faktoriem, kas izraisa tādas pašas epigenetiskas izmaiņas spermā, kas ietekmē placentas funkciju, ir saistīti arī ar lielāku hromosomu pārrāvumu iespējamību. Hromosomu pārrāvumu mērīšana spermā varētu nodrošināt vienkāršu un ātru veidu, kā identificēt augsta riska grūtniecības.
Diemžēl, neskatoties uz skaidru saistību starp tēva veselību pirms ieņemšanas periodā gan ar grūtniecības iznākumu, gan nākamā bērna veselību, trūkst pētījumu, kas skaidri parādītu, ka dzīvesveida maiņai vai labākai hronisku slimību pārvaldībai ir pozitīva ietekme uz šiem iznākumiem.
Tomēr, pat ja šādas lietas vēl nav atklātas tomēr smēķēšanas atmešana, pārmērīga alkohola patēriņa samazināšana, fiziskās aktivitātes un jebkādu vielmaiņas slimību kontrole ne tikai nodrošinās labāku veselību topošajiem tēviem savam partnerim un bērnam, bet arī palielinās iespējas veiksmīgi ieņemt bērnu.