© Foto: Dmitrijs Šuļžics/MN

Jau kopš marta IKEA norisinās “Jauno vecāku rīti”, kas tapuši sadarbībā ar vecāku organizāciju “Mammamuntetiem.lv”.

Fizioterapeite un Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijas vieslektore Līna Garā vecāku rītos ir bijusi vairākas reizes, lai dalītos ar savām zināšanām, kas spētu palīdzēt tiem vecākiem, kam bērniņa ienākšana dzīvē ir kas jauns.

Fizioterapeite jau ir paspējusi dalīties ar jaunajiem un arī topošajiem vecākiem, kā aprūpēt mazuli, izklāstot svarīgākos aprūpes soļus un secību. Lasi šeit.

Foto: Dmitrijs Šuļžics/MN

17.aprīlī Līna devās pie vecākiem, lai pastāstītu par rotaļlietām, kas var palīdzēt attīstīt bērniņa motoriku, kā arī fantāziju.

Ar vienkāršiem priekšmetiem ir iespējams daudzveidīgi variēt spēli un rotaļāšanās procesu. Tāpat nevajag aizrauties ar pārlieku daudz mantu iegādi, jo, ja bērniņam ir pārāk daudz rotaļlietu, viņš tajās var apjukt.

0 - 3 mēneši

Videi ir jābūt drošai

Bērnam šis ir adaptācijas periods, vecāku un sevis apzināšanās laiks, tāpēc īpaša uzmanība ir jāpievērš videi. Tai ir jābūt drošai.

Mazuļa atrašanās vieta

Tā ir uz cietas virsmas, vislabāk uz grīdas, jo tas gan veicinās attīstību, gan būs drošākā vieta - jā, arī pāris nedēļu vecu bērnu nedrīkst atstāt nepieskatītu uz virsmas, no kuras var nokrist.

Ciets dīvāna matracis nav cieta virsma. Uz grīdas var uzklāt segu, puzles paklājiņu vai ko citu. Paklājiņš no vienas puses var būt vienkrāsains, no otras - neuzkrītošiem rakstiem.

Attēli un audumi

Bērnam var piedāvāt fotokartītes ar melnbaltiem attēliem vai augsta kontrasta bildes, piemēram, dzeltens un sarkans, bildes ar sejām. Šādus priekšmetus mazulim būs vieglāk uztvert. Tos var novietot dažādās viņa atrašanās pozīcijās.

Noderēs arī auduma lupatiņas. Dažādu krāsu un faktūru audumi, kam viegli pieskarties un satvert. Piemēram, rotaļlietas kontrastu krāsās un ar sejām, vienkrāsainas rotaļlietas, spogulīši, koka grabulīši. Šajā vecumā mazuļi vairāk uzmanības pievērš skaņām, kas ir maigas un nomierinošas.

Šajā vecumposmā ir arī aktivitātes kopā ar mazuli. Vecāku seja, rokas. Mazulim ir iespēja iepazīt savas rociņas un pēdiņas, savu ķermeni un visu sev apkārt.

3 - 5 mēneši

Mazulis jau kļūst aktīvāks, palielinās aktivitāšu daudzums, interese par apkārtējo vidi. Bērns veļas uz sānu un, iespējams, jau no muguras uz vēdera.

Ap trīs mēnešu vecumu mazulis jau rotaļājas ar savām plaukstām, tver un tur priekšmetus. Pagriežas skaņas avota virzienā.

Labākais attālums priekšmetiem ir 30 līdz 40 centimetri, bērns seko līdzi vairāk nekā 180 grādu leņķī. Četru mēnešu vecumā priekšmetus uztver jau 20 līdz 30 centimetru attālumā. Atšķir skaņas. Tā kā mazulis kļuvis aktīvāks, var sākt veidot lielākus spēļu laukumus.

Dažādas mantas rosina bērnu virzīties uz sānu, apvelties, dzīvoties uz vēdera ilgstošāk, sniegties, tvert, ņemt, pārlikt mantas no rokas rokā.

Mazuļa atrašanās vieta

Uz cietas virsmas, vislabāk grīdas. Uz grīdas var uzklāt puzles paklājiņu, mazuļu paklājiņus. Segas šajā laika posmā nav pašas piemērotākais variants tāpēc, ka, ar rokām tās savelkot, mazais spēs iegūt priekšā novietotās mantas, nevis mēģinās virzīties tām pakaļ.

Foto: Dmitrijs Šuļžics/MN

Rotaļlietas un mantas

Viegli un ērti satveramas dažādu skaņu, formas un tekstūras mantas, grabuļi, lupatiņas. Mantas, kas novietotas nedaudz augstāk, nedaudz tālāk, piemēram, uz kastes. Dažāda lieluma, tekstūras un krāsu vāciņi, bļodiņas, trauciņi, uzlīmes, korķīši. Attēli kontrastu krāsās, arī melnbalti, spilgtas krāsas, sejas, paterni.

Pozīcija uz vēdera

Priekšā, sānos aizsniedzamas rotaļlietas, attēli. Novieto dažādos redzes laukos. Bērnam būs iespēja pagriezt galvu dažādos rakursos, sniegties, tvert mantas, fokusēt skatu, ieklausīties grabošās lietās. Svarīgas ir rotaļas ar savām rokām, komunikācija ar vecākiem, kas nogūlušies pretī.

Pozīcija uz muguras

Ieteicams mantas nenovietot augstāk par krūšu līmeni, lai bērnam ir iespēja priekšmetiem pieskarties, piemēram, karuseļus, manēžās iekārtās mantas un citas. Nolikt mantas sānos, lai bērnam iespēja velties vai griezt galvu uz sānu. Sānos esošām mantām arī var mainīt augstumus.

Pozīcija uz sāna

Augsta kontrasta bildes, fotoattēli, rotaļlietas, piemēram, lupatiņas, rotaļlietas, kas labi ietilpst plaukstā. Mantas var nolikt tuvāk, tālāk pa diagonāli.

Mantas, kas ripinās, - ja tās nejauši aizripo, bērnam tas izraisīs vēlmi sekot mantai.

5 - 8 mēneši

Ap piecu mēnešu vecumu bērns var velties no muguras uz vēdera, rotēt ap savu asi uz vēdera. Ir palmārs tvēriens, spēļmantas pārliek no vienas rokas otrā. Rotaļājas ar kāju pirkstiem. Ap sesto mēnesi var velties no vēdera uz muguras, sāk ieņemt sēdus pozu, sniedzas pēc priekšmetiem, diferencē dažādus materiālus. Ap septīto mēnesi lien uz priekšu, atpakaļ.

Bērns spēlējas ar rotaļlietām, veidojot acu kontaktu ar tām, var stumt, ķert, nolikt, ielikt mantas. Seko līdzi mantai, piemēram, kur aizripo bumba.

Mazuļa atrašanās vieta: uz grīdas.

Rotaļlietas

Dažādas tekstūras, formas un krāsu lietas, bumbas, pudeles, krūzes, bļodas, vāciņi, lupatiņas, grāmatiņas, mantas ar īsiem striķīšiem (ne garāki par 10 centimetriem). Joprojām aktuālas spilgtas krāsas, augsti kontrasti, paterni. Paaugstinājumi (autiņbiksīšu pakas, divāna spilveni, dažādas virsmas, kluči), uz kuriem var pacelties, līst pāri, atstutēties. Uzlīmes pielīmētas uz priekšmetiem, uz zemes. Aktivitāšu dēļi, spogulis. Vides iekārtojuma maiņa var notikt ik pēc divām nedēļām.

Pozīcija uz muguras šajā laikā sāk kļūt garlaicīga.

Pozīcija uz vēdera. Kastes, mantas, pie kurām jāsniedzas augstāk un tālāk, bērns vairāk atcels krūšu daļu, trenēs roku balstu, iespējams, mācīsies līst pāri vai stumties prom, svara pārnese, motivācija attīstīt nākamās kustību iemaņas.

Foto: Dmitrijs Šuļžics/MN

9 - 12 mēneši

Bērns šajā vecumā var sēdēt, rāpot, celties kājās un spert pirmos soļus, aktīvāks kļuvis pincetes tvēriens, norāda ar pirkstiem uz priekšmetiem.

Mazulis konkrētāk iet uz mērķi, apzina vairākas rotaļlietas, saliek kopā, dauza vienu pret otru. Liek, ņem ārā, paklapē, met, tādējādi pārbaudot, cik dziļi, cik tālu priekšmets jānovieto, lai tas pazustu.

Mazuļa atrašanās vieta: uz grīdas.

Attīstošā vide kļūst plašāka, var veidot rotaļu stacijas ar sagatavotiem uzdevumiem, lai bērnam būtu iespēja darboties aktīvāk. Vide kļūst arī nedaudz augstāka, lai mazajam ir iespēja celties augstāk, pietupties, veikt izklupienus, iet gar dīvānu.

Rotaļlietas

Sensoro elementu mantas, dažādas pogas, aktivitāšu dēļi, aktivitāšu centri. Spiežamas un mīkstas mantas, rotaļlietas, ko var kārtot, kurām ir dažādi izmēri un tekstūra. Patīk atslēgas, riņķi, arī grāmatas, jo īpaši grāmatas vai attēli ar pazīstamiem priekšmetiem.

13 - 18 mēneši

Šajā vecumā bērns ir neatkarīgāks, mācās, lietojot spēles un kustības. Ar izmēģinājumiem un kļūdām turpina pētīt cēloņus un sekas. Motorikā izmanto kontrolētu satveršanu un atlaišanu, stumšanu, vilkšanu, saspiešanu, glāstīšanu, bakstīšanu, kratīšanu.

Staigā ar asistēšanu vai patstāvīgi, mēģina kāpt, nokāpt pa kāpnēm. Uzlabojas līdzsvara sistēma, tādēļ ļoti labas ir rotaļas, kur jārāpjas, jānotur līdzsvars.

Vide un rotaļlietas

Lai attīstītu lielās motorās kustības, vērtīgas ir dažādas šķēršļu joslas - tās var veidot no mājās atrodamiem priekšmetiem, piemēram, autiņbiksīšu pakām. Var izmantot arī lielus klučus, līdzsvara virsmas. Uzkāpt, nokāpt no krēsla. Stumjamas rotaļlietas vai, piemēram, krēsls, galds, bumbas, dažādi darbarīki, piemēram, katli, virtuves priekšmeti, lāpstiņas. Līdzsvara riteņi, šūpoles, velkamas un stumjamas spēļmantas.

Lai attīstītu sīkās motorās kustības, noderēs dažādi trauki, katli, bļodas un iekšā ieliekami priekšmeti, piemēram, knaģi, kurus var ņemt, likt, atvērt, pielikt.

Tas stiprinās koncentrēšanās spēju, uzlabos sīko motoriku. Grāmatas un attēli ar pazīstamiem priekšmetiem un lietām. Vienkāršas rotaļu mašīnītes. Puzles tipa mantas. Var piedāvāt arī sensomotorās aktivitātes: sensorās rotaļlietas un virsmas, muzikālas mantas, mūzikas pavadībā var kopā dejot. Burbuļpūšana, ko veic pieaugušais. Tunelis vai izveidots tunelis, kas palīdzēs uzlabot telpiskuma sajūtu. Lomu spēļu mantas, piemēram, virtuves piederumi un citas, bērns var atdarināt pieaugušā darbības. Tāpat arī mīkstās rotaļlietas, ko šajā vecumā var mīļot, nēsāt un barot.

Foto: Dmitrijs Šuļžics/MN

Ko var iegādāties?

Nav noslēpums, ka IKEA ir pazīstams ar savām draudzīgajām cenām, taču otrs svarīgs aspekts ir tajā, ka šīs mantas, ko var iegādāties, ir vērtīgas arī pašiem mazākajiem. Tāpēc te būs saraksts, kas var noderēt - gan savam bērniņam, gan dāvinot arī citiem mazuļiem.

Pirms rotaļlietu ieviešanas mājas solī, svarīgi ir iepazīties ar lietošanas instrukcijām, kā arī sekot līdz spēlēšanās posmos. Īpaši svarīgi ir neatstāt bez uzraudzības ar sīkām detaļām.
  • Sīkās motorikas veicinošas aktivitātes: plastalīns, molberts, flomasteri, formiņas, zīmuļi.
  • 0 - 3 mēnešu rotaļas: klappa grabulis, klappa rotaļu paklājs, klappa spēļu grāmata, dromslot sedziņa ar mīksto rotaļlietu, leka attīstošā rotaļlieta (ar piebildi, ka bērns spēj aizsniegt), guligast grabulis.
  • 3 - 5 mēnešiem noderēs: klappa muzikāls kāpurs, klappa grabulis, klappa rotaļu paklājs, klappa spēļu grāmata, dromslot sedziņa ar mīksto rotaļlietu, Leka attīstošā rotaļlieta (ar piebildi, ka bērns spēj aizsniegt), guligast grabulis.
  • 5 - 8 mēneši: Uppsta riņķu piramīda, mazās mīkstās rotaļlietas, vankrets spilvens, spogulis, sparka bumba, kalas trauki.
  • 9 -12 mēneši: atslēgas, riņķi, kalas trauki, arī grāmatas, jo īpaši grāmatas vai attēli ar pazīstamiem priekšmetiem.
  • 13 -18 mēnešiem noderēs: lomu spēļu rotaļlietas, koka rotaļlietas, dvargmas tunelis, duktig kase, blomfluga darbarīki, duktig dārzeņi, sparka bumba, upsta staigulis, koka klucīšu komplets, velkams ezis.

Uzdod sev interesējošo jautājumu NRA Dzīvesstila ekspertiem, sūtot to uz e-pastu: dzivesstils@nra.lv