Kāpēc sportistiem ir svarīgs C vitamīns?

© Publicitātes foto

Sporta laikā cilvēka ķermenis nonāk intensīvā darbības režīmā - tiek aktivizēta asinsrite, elpošana, vielmaiņa un hormonu sintēze, jo īpaši adrenalīns. Un, lai organisms varētu adekvāti reaģēt uz fiziskām prasībām, tam ir nepieciešams papildu atbalsts - tai skaitā arī palielināts C vitamīna daudzums. C vitamīns palīdz uzturēt normālu imūnsistēmas darbību intensīvas fiziskas slodzes laikā un pēc tās.

Imūnsistēmas stiprināšana intensīvas slodzes laikā

Intensīvas fiziskās aktivitātes, īpaši izturība tādā sportā kā maratons, riteņbraukšana vai triatlons, var uz laiku nomākt imūnsistēmu, palielinot uzņēmību pret infekcijām. C vitamīns, pateicoties tā antioksidatīvajām īpašībām, veicina normālu imūnsistēmas darbību, palīdzot neitralizēt brīvos radikāļus, kas tiek izdalīti treniņa laikā.

Turklāt C vitamīns palīdz samazināt nogurumu un nespēku, līdz ar to tas var būt būtisks atbalsts atjaunošanās procesā, īpaši sacensību periodā.

Oksidatīvā stresa samazināšana un antioksidantu loma

Intensīvas fiziskās slodzes laikā organismā palielinās brīvo radikāļu daudzums - tās ir nestabilas molekulas, kas bojā šūnas un izraisa oksidatīvo stresu. Šis stress var novest pie iekaisuma, muskuļu bojājumiem un lēnākas atjaunošanās.

Lai izvairītos no ilgtermiņa veselības sekām, sportistiem ir jāuzņem pietiekams daudzums antioksidantu, tostarp C vitamīna, kas veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.

C vitamīns un kolagēna sintēze - būtiski locītavām un saitēm

Viens no svarīgākajiem C vitamīna uzdevumiem ir kolagēna sintēzes stimulēšana. Kolagēns ir galvenais strukturālais proteīns, kas atrodams cīpslās, saitēs, ādā un skrimšļos. Savukārt, C vitamīns veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai asinsvadu, kaulu, skrimšļu, smaganu, ādas un zobu darbībai.

Sportistiem, kuri regulāri pakļauj savu ķermeni slodzēm, ir vitāli svarīgi uzturēt veselīgas locītavas un saistaudus. C vitamīna pietiekamība veicina kolagēna veidošanos, tādējādi mazinot traumu risku un uzlabojot locītavu elastību.

Dzelzs uzsūkšanās un sportistu enerģijas līmenis

Dzelzs ir vitāli svarīgs sportistiem, tā kā tas palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, veicina sarkano asinsķermenīšu un hemoglobīna normālu veidošanos, normālu skābekļa transportēšanu organismā, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku.

Bez pietiekama dzelzs daudzuma muskuļi nespēj saņemt nepieciešamo skābekļa daudzumu, kas tieši ietekmē izturību un fizisko sniegumu. Sportistiem ar zemu dzelzs līmeni var rasties nogurums, samazināta izturība un lēnāka atjaunošanās.

Pievienojot ēdienam, kurā ir dzelzs (piemēram, spināti, pākšaugi), C vitamīnu, kas uzlabo dzelzs uzsūkšanos, iespējams būtiski uzlabot šī minerāla uzsūkšanos un novērst dzelzs deficītu sportistu vidū. Tas ir īpaši nozīmīgi sportistiem, kuri ievēro veģetāru vai vegānu diētu un uzņem mazāk dzelzs no dzīvnieku produktiem.

Labākie C vitamīna avoti

Dabīgais C vitamīns vislabāk uzsūcas no pārtikas produktiem. Lai maksimāli izmantotu tā priekšrocības, īpaši pēc fiziskās slodzes, ieteicams uzturā iekļaut šādus produktus:

  • Citrusaugļi: apelsīni, greipfrūti, citroni, mandarīni;

  • Ogas: upeņu, zemeņu, melleņu un dzērveņu produkti;

  • Zaļie lapu dārzeņi: spināti, rukola, salāti;

  • Tomāti un paprikas: īpaši sarkanie un dzeltenie pipari;

  • Kāposti: brokoļi, Briseles kāposti, skābēti kāposti;

  • Kivi, mango un papaija: tropu augļi ar augstu C vitamīna saturu.

Ideāls laiks šo produktu lietošanai ir 1-2 stundas pēc treniņa, kad organisms aktīvi uzsūc mikroelementus un uzsāk atjaunošanās procesus.

C vitamīna uzņemšana - dabiski vai ar uztura bagātinātājiem?

Lai gan dabisks uzturs ir labākais C vitamīna avots, dažkārt - īpaši intensīvu treniņu periodā vai sezonas laikā, kad svaigu augļu ir mazāk - var būt nepieciešams papildināt uzturu ar C vitamīna bagātinātājiem.

Ieteicamā dienas deva pieaugušajiem ir ap 75-90 mg, bet sportistiem un aktīviem cilvēkiem tā var sasniegt līdz pat 200 mg dienā vai vairāk, atkarībā no slodzes līmeņa. Tomēr jāatceras, ka pārmērīga deva (vairāk nekā 2000 mg dienā) var radīt blakusefektus, piemēram, kuņģa kairinājumu vai nierakmeņu risku.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Meklē kvalitatīvu C vitamīnu? InternetAptieka.lv ir īstā vieta!

InternetAptieka.lv piedāvā vienu no plašākajiem C vitamīna uztura bagātinātāju klāstiem Latvijā - vairāk nekā 80 dažādi produkti no uzticamiem ražotājiem, katrs ar detalizētu sastāvu un lietošanas instrukciju. Šāda izvēle ļauj pielāgot produktu savām individuālajām vajadzībām - gan pēc devas, gan pēc lietošanas formas.

Katrs C vitamīna uztura bagātinātājs, kas pieejams InternetAptieka.lv, ir sertificēts, drošs lietošanai un atbilst visām normatīvajām prasībām. Turklāt, piedāvājumā ir arī dabiskas izcelsmes C vitamīni, piemēram, no acerolas vai rožu augļiem, kas ir īpaši saudzīgs gremošanas sistēmai.

Farmaceitu konsultācijas - klātienē vai attālināti

Izvēle ir plaša, un ne vienmēr ir viegli saprast, kurš C vitamīns būs visatbilstošākais. InternetAptieka.lv nodrošina kvalificētu farmaceitu konsultācijas, kas pieejamas gan klātienē Mārupē, gan arī attālināti - telefoniski vai caur Whatsapp platformu. Tas nozīmē, ka profesionālu padomu var saņemt no jebkuras vietas Latvijā!

Pirms jebkuru uztura bagātinātāju lietošanas vienmēr ir ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu - īpaši, ja ir hroniskas saslimšanas, tiek lietoti medikamenti vai ir īpašas uztura prasības.

Neatkarīgi no tā, vai vēlies stiprināt imunitāti, uzlabot atjaunošanās procesus pēc treniņa vai vienkārši rūpēties par savu labsajūtu - InternetAptieka.lv ir droša, ērta un uzticama vieta, kur atrast kvalitatīvu C vitamīnu plašā izvēlē.

Dzīvesstils

Pavasaris ne velti tiek saukts par atjaunošanās laiku - daba mostas no ziemas miega, un arī mājās arvien biežāk ielaižam saules starus, svaigu gaisu un vēlmi visu sakopt. Viens no bieži aizmirstiem, bet svarīgiem tīrības elementiem ir aizkari - tie klusi uzkrāj putekļus, aromātus un pat alergēnus, ietekmējot ne tikai mājas izskatu, bet arī veselību. Tad nu noskaidrosim - cik bieži tiešām vajadzētu mazgāt aizkarus? Skaidro eksperti no “The Spruce”.

Svarīgākais