Neārstējiet brūces ar jodu: ārstu padomi

© Foto: depositphotos.com

Mūsdienu ārsti arvien vairāk atsakās to lietot brūču ārstēšanā, un tam ir pamatoti iemesli. Uzziniet, kāpēc jods var būt bīstams dzīšanai un kādas efektīvas un drošas alternatīvas iesaka mūsdienu medicīna.

Kāpēc vairs nav nepieciešams uzklāt jodu uz brūcēm?

Mūsdienu medicīna arvien vairāk attālinās no joda lietošanas brūču ārstēšanā, dodot priekšroku citiem, efektīvākiem un drošākiem līdzekļiem. Tātad, kāpēc pazīstamais jods ir zaudējis savu agrāko popularitāti ārstu vidū? vaicā RBC.

Galvenais iemesls šai pieejas maiņai ir izpratne par joda darbības mehānismu un tā iespējamo negatīvo ietekmi uz brūču dzīšanas procesu. Lai gan jodam patiešām piemīt antiseptiskas īpašības un tas var iznīcināt baktērijas, sēnītes un dažus vīrusus, tā lietošanai uz atvērtām brūcēm var būt dažas nevēlamas sekas.

Agresīva ietekme uz audiem un aizkavēta dzīšana

Foto: Pexels.com

Viens no galvenajiem joda trūkumiem ir tā kairinošā un citotoksiskā iedarbība uz audiem. Joda šķīdums, īpaši koncentrētā veidā, var bojāt ne tikai mikroorganismus, bet arī veselas ādas šūnas ap brūci. Jods var izraisīt:

Apdegumus

Joda uzklāšana uz jutīgas vai bojātas ādas var izraisīt dažādas smaguma pakāpes ķīmiskus apdegumus, kas izpaužas kā apsārtums, pietūkums, sāpes un pat pūslīšu veidošanās.

Aizkavēts dzīšanas process

Veselīgo šūnu bojājumi ap brūci palēnina dabisko audu reģenerācijas procesu. Jods nevis veicina dzīšanu, bet gan to var aizkavēt, palielinot ādas atveseļošanai nepieciešamo laiku.

Rētu veidošanos

Joda agresīvā iedarbība dzīšanas procesā var stimulēt pārmērīgu kolagēna veidošanos, kas palielina redzamāku un rupjāku rētu veidošanās risku.

Ierobežota efektivitāte pret dziļām infekcijām

Jods ir lokāls antiseptisks līdzeklis, kas nozīmē, ka tas ir efektīvs tikai uz brūces virsmas. Dziļu vai inficētu brūču gadījumos, kad mikroorganismi ir iekļuvuši dziļākos audu slāņos, jods var būt neefektīvs. Tas nevar iekļūt pietiekami dziļi, lai iznīcinātu visus patogēnos mikroorganismus, un var radīt tikai ārstēšanas ilūziju.

Alerģisku reakciju un individuālas nepanesības risks:

Lai gan alerģija pret tīru jodu ir relatīvi reta, dažiem cilvēkiem var būt paaugstināta jutība pret jodu saturošām zālēm vai palīgvielām joda šķīdumā. Alerģiska reakcija var izpausties kā izsitumi uz ādas, nieze, pietūkums vai pat nopietnāki sistēmiski simptomi.

Ar ko jāārstē brūces?

Foto: Pexels.com

Mūsdienās ir pieejams plašs mūsdienīgu antiseptisku līdzekļu klāsts, kas ir efektīvāki un drošāki brūču ārstēšanai nekā jods. Ārsti arvien biežāk iesaka lietot:

Hlorheksidīnu

Šim antiseptiskajam līdzeklim ir plašs darbības spektrs pret baktērijām, sēnītēm un dažiem vīrusiem, vienlaikus tas ir mazāk agresīvs pret ādu nekā jods un nepalēnina dzīšanas procesu. Hlorheksidīns ir pieejams brūču mazgāšanas šķīdumu, aerosolu un salvešu veidā.

Ūdeņraža peroksīds (3% šķīdums)

Efektīvs brūču attīrīšanai no gružiem, asinīm un nelieliem svešķermeņiem. Tam ir viegla antiseptiska iedarbība pret dažām anaerobām baktērijām. Tomēr tā ilgstoša lietošana arī nav ieteicama iespējamā kairinājuma dēļ.

Miramistīns

Mūsdienīgs antiseptisks līdzeklis ar plašu pretmikrobu darbības spektru, tostarp pret antibiotikām rezistentiem baktēriju celmiem. Tam piemīt pretiekaisuma un imūnmodulējoša iedarbība, tas veicina ātrāku brūču dzīšanu un nekairina ādu.

Šķīdumi uz povidona-joda bāzes (Betadīns)

Lai gan tie satur jodu, to formula ir maigāka un mazāk kairinoša salīdzinājumā ar joda šķīdumiem uz spirta bāzes. Tomēr tie jālieto arī piesardzīgi un nelietojami uz dziļām vai stipri bojātām brūcēm.

Sterili sāls šķīdumi

Ideāli piemēroti svaigu brūču mazgāšanai no piesārņojuma un mazām daļiņām. Tiem nepiemīt antiseptiska iedarbība, bet tie ir pilnīgi droši un nekairina audus.

Kad jods joprojām var būt noderīgs?

Foto: Pexels.com

Neskatoties uz vispārējo tendenci atteikties no joda lietošanas atvērtu brūču ārstēšanā, tas joprojām var būt noderīgs noteiktās situācijās:

Brūču malu apstrāde

Jodu var lietot, lai apstrādātu ādu ap brūci, lai novērstu infekcijas iekļūšanu no apkārtējās ādas. Ir svarīgi izvairīties no joda tiešas nokļūšanas uz atvērtas brūces.

Nelielu virspusēju skrambu ārstēšana bez asiņošanas

Šādos gadījumos vienreizēja neliela joda daudzuma uzklāšana uz nebojātas ādas ap skrambu var palīdzēt novērst infekciju.

Ķirurģiskās zonas sagatavošana

Joda šķīdumus joprojām izmanto ādas dezinfekcijai pirms ķirurģiskām procedūrām, pateicoties to plašajai pretmikrobu iedarbībai.

Dzīvesstils

Pusaudži, kas pārāk daudz laika pavada sociālajos tīklos un viedtālruņos, iespējams, neapgūst svarīgu prasmi, kas nepieciešama, lai gūtu panākumus - šādu viedokli paudis sociālais psihologs un Ņujorkas universitātes profesors Džonatans Haids, raksta CNBC.

Svarīgākais